IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кирил Григоров: Най-вероятно лицензът на КТБ ще бъде отнет

Банката може да бъде оздравена само на теория, заяви анализаторът от Българската агенция за кредитен рейтинг

11:27 | 21.10.14 г. 36
Кирил Григоров: Най-вероятно лицензът на КТБ ще бъде отнет

Най-вероятно след приключилия одит на Корпоративна търговска банка (КТБ) лицензът на поставената под надзор банка ще бъде отнет. Това прогнозира пред телевизия Bulgaria On Air Кирил Григоров от Българската агенция за кредитен рейтинг.

Припомняме, че вчера квесторите на КТБ внесоха в БНБ докладите за извършения анализ на състоянието на банката.

„Очаквам да бъде съобщено, че провизиите на банката са такива, че ще „изядат“ капитала, той ще бъде отрицателен и най-вероятният сценарий е да бъде отнет лицензът“, обясни експертът.

Според него на практика няма значение дали „дупката“ ще е 1 или 2 млрд. лв. „Важното е дали капиталът ще е отрицателен или положителен. Законът е такъв, че ако капиталът е отрицателен, автоматично БНБ следва да отнема лиценза. След това започва процедура по несъстоятелност“, каза той. 

По повод исканията на бизнес и синдикати банката да бъде оздравена експертът коментира, че това е най-добрият вариант, но към момента „всички варианти освен ликвидацията са само теоретични“.

„В момента, в който бъде обявена „дупката“ в капитала на КТБ, е редно да бъдат поканени акционерите, ако могат да я запълнят. Аз не съм оптимист, че това е възможно. Ако те имаха такива ликвидни средства, биха реагирали много по-рано, за да решат проблемите на банката“, обясни той.

Оферта не е постъпвала досега в БНБ, тъй като никой не знае към момента как е оценена банката, заяви той по повод съобщението на Централната банка от вчера, че не е внесена оферта за оздравяването на банката.

Вариантът за одържавяване също е теоретичен, защото е трябвало да се приложи много по-рано, ако някоя държавна институция е искала да се оздрави банката, смята още  Кирил Григоров.

По въпроса за дълго продължилия одит той заяви, че банката има 380 договора за кредит, разпределени между 140 клиенти. „Аз с двама студенти щях да Ви кажа какво е състоянието на този портфейл и какви загуби се очакват, каква е експозицията под риск и всеки да се ориентира много бързо. Убеден съм, че много отдавна се знае реалното състояние на банката“, заяви той и обясни, че квесторите се ръководят от Централната банка, която управлява процеса.

Експертът коментира още, че гарантираните депозити ще бъдат изплатени. Това означава обаче, че Фондът за гарантиране на влоговете ще остане без пари, поясни той.

Според Григоров тогава голяма част от депозантите ще разберат, че парите им са гарантирани „на хартия“ и е възможно да преосмислят политиката си на депозиране – вместо да търсят високи лихви, да предпочитат по-сигурни банки и в резултат на движението на депозити системата отново да бъде изправена пред ликвидно изпитание.

„В момента си играем с огъня. Една нова паника в банковата система би могла да доведе до ликвидна криза в други банки“, предупреди Григоров.

Той смята, че лихвите по депозитите устойчиво вървят надолу. Някои банки обаче се подготвят да приемат парите, които ще излязат от КТБ, и вече работят по депозити с по-високи лихви.

Вижте още видео материали в сайта на Bulgaria On Air

Всичко за казуса КТБ можете да проследите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

34
rate up comment 6 rate down comment 1
deant
преди 10 години
боли ме капиталовата адекватност според ЕК. Виж КТБ беше перфектна по документи обаче пари вътре няма. Общо взето проблема е заложен в основите. Просто на банките се дава много голяма свобода да раздават (инвестират) чуждите пари, докато всъщност тяхната работа би трябвало е не да ги раздават, а пазят и изпълняват плащанията между клиентите си и то не задължително с лихва! Има си ивестиционно фондове, те могат да си играят с парите... защото да не се лъжем - раздаването на кредит е МНОГО рискова работа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
33
rate up comment 6 rate down comment 0
Miraka
преди 10 години
Какво мислите за слуховете, че хора с големи депозити ги прехвърлят на името на хора с кредити (явно специалният надзор не забранява това). Така при фалит тези с кредитите ще си намалят сумата, която имат да връщат със стойността на прехвърлените депозити и съответно ще дадат тази сума (след удържане на комисионна) на тези с големите депозити. Изглежда БНБ сама се прецака с бавенето на решение. Моля някой по-запознат със законовата рамка да коментира :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
32
rate up comment 3 rate down comment 0
Людени
преди 10 години
Разликата е в капиталовата адекватност .... има изисквания на ЕК за това !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
31
rate up comment 2 rate down comment 0
deant
преди 10 години
Предполагам защото няма гръбнак, като останалите, които имат банки майки в чужбина. В подкрепа на това твърдение е и bank run-a и срещу ***. Интересно е защо ръководството на КТБ поиска одит, блокирайки възможността за помощ, а точно обратното се случи при ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
30
rate up comment 4 rate down comment 1
dr.5rov
преди 10 години
Ами точно защото си прав и аз питам защо точно тази банка избраха да затрият.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
29
rate up comment 3 rate down comment 1
sapuna
преди 10 години
След вчерашните новини, едва ли някой има съмнения, че КТБ фалира. Някой друг със сериозни средства, нека дава идеи за сигурни инвестиции с над 5 % годишна доходоносност
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
28
rate up comment 9 rate down comment 1
deant
преди 10 години
Кой каза че не са? Просто не им е опряло яйцето до ***. По принцип повечето банки разчитащи на частичен резерв, по-точно ВСИЧКИ банки са така. И ако видят малко зор ВСИЧКИ банки могат да фалират, освен ако не помогне омразната от всички капиталисти ДЪРЖАВА. Кво да прайм, живейм в пирамида и всеки ИКОНОМИСТ, ще ти каже - ми то така е било винаги. Ми разгеле, видяхте до какво води частичния резерв. Невольоооооооооо (държаво!) помагаааааааааай.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
27
rate up comment 8 rate down comment 2
dr.5rov
преди 10 години
Май се отплеснахте. Аз така и не разбирам кой и защо трябваше да я фалира тази банка и вероятно никога няма да разбера. Приказките за ГОЛЯМАТА дупка са за litlle chickens. Ако беше така всички банки трябваше да ги затворят. При 25% (сега 22%) несъбираеми и преструкурирани кредити преди година, една средно статистическа банка има 25% дупка. При 20 милиарда кредитен портфейл, това са 5 милиарда дупка. Ако това беше причината, то в тази дупка да са паднали всички средностатистически банки. Ама не са!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
26
rate up comment 2 rate down comment 0
Solomoon
преди 10 години
Ами щото с кредита си купил нещо, а това нещо е съвкупност от други неща /предприятие/.....и тия неща почваш да ги продаваш и взимаш парите.....и изобщо при една такава икономическо-банкова несигурност, варианти за недобросъвестни действия - с лопата да ги ринеш....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 0 rate down comment 0
needtoknowmore
преди 10 години
E ти ако имаш кинти се пита защо не си изплатиш кредита или пък защо ще взимаш кредит? В случат дори и да изпофалира банка пак ти трябва кинти, а ако е по пазарен принцип няма отбива да е голям така, че както и да го погледнем ако е пазарно всичко пак няма оферта си прецакаш кредитора си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още