Недостигът на средства във Фонда за гарантиране на влоговете ще бъде покрит с емисия държавно гарантирани ценни книжа. Това обясни в ефира на „Нова телевизия” финансовият министър Румен Порожанов, визирайки липсващите около 1,5 млрд. лева за покриване на гарантираните влогове в КТБ.
Във Фонда за гарантиране на влоговете има 2,1 млрд. лева, а гарантираните влогове в поставената под особен надзор банка са на стойност 3,6-3,7 млрд. лева. Разликата ще бъде набрана с емисия, издадена от Фонда и пласирана на вътрешния пазар, коментира финансовият министър.
Порожанов посочи, че има движение около КТБ – в началото на октомври се очаква докладът на одиторите и квесторите за състоянието на банката. В същото време има и интерес от страна на виенския фонд, нает от два акционера в банката – „Бромак” и Оманския държавен фонд, за оздравяване на банката.
„За мен това е най-добрият вариант. Той ще се се случи с инвестициите на акционерите и държавна ликвидна подкрепа, ако е необходима”, каза финансовият министър. Дали ще има държавна помощ, която ще бъде под формата на временен заем, и в какъв размер ще бъде тя – ще стане ясно от оздравителния план, обясни Порожанов и допълни, че този план ще мине през одобрението на Европейската комисия.
Ликвидната помощ за КТБ ще бъде по правилата, одобрени от ЕК през лятото, допълни още Порожанов.
По отношение на банката пък, която е получила ликвидна подкрепа тогава, министърът поясни, че тя вече е изпратила план за преструктуриране в Брюксел и очакванията са част от получените тогава средства да бъдат възстановени до края на годината. Останалите пари ще бъдат върнати през 2015 година, допълни още финансовият министър.
Порожанов посочи, че в цяла Европа се спасяват банки с помощта на държавата.
Служебното правителство подготвя промени в българското законодателство, които да са „в духа на европейската директива”, коментира финасовият министър по повод започналата срещу България процедура за изплащането на депозитите в КТБ. Според него е реалистично през ноември новият закон да бъде факт.
Порожанов посочи, че гарантираните в КТБ депозити са общо 255 хил. Ако е имало ограничен достъп до 1000 лева, „180 хил. депозанти щяха да бъдат изчистени”, заяви още той.
Подготвяната актуализация на бюджета предвижда допълнителни 4,5 млрд. лева, от които 2 млрд. лева ще бъде резерв за банковата сфера, каза финансовият министър.
По повод назначението на Ваньо Танов начело на Агенция „Митници” Порожанов посочи, че преди това двама експерти са отказали да поемат този пост. За времето начело на приходната агенция Танов е успял да стабилизира контролните й функции и е намалил недостига в системата. За първите четири седмици недостигът от 120-140 млн. лева е намалял до 60-70 млн. лева, допълни Порожанов.
Развитието на казуса с КТБ можете да следите тук
преди 10 години Другари, лихвичките върху новия дълг от 4.5 млрд. лева ще бъдат около 2 млрд. лева ако емисията е с падеж след 10 г. А кой ще ги плаща другари??Защо свръх-ликвидната банкова система като нашата има нужда от ликвидна подкрепа?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това, че фонда е държавен не значи че има държавна гаранция, но това, че в закона пише че влоговете са гарантирани значи отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Това, че Фондът е държавен, не означава (както грешно твърдят всички), че е имало държавна гаранция за влоговете! Държавата може да даде държавна гаранция за заем на фонда, но може и да не даде! Фондът обаче има гарантирани от закона приходи от вноските на банките и тези приходи биха могли да са напълно достатъчна гаранция за един заем! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Защото държавата е приела закона за гарантиране на влоговете и ФГВ е държавен. Това, което предлагаш щеше да е така, ако държавата беше задължила банките а се съберат и да направят едно съвместно застрахователно дружество ( както Банксервиз да речем е собственост на няколко банки и БНБ) и това застрахователно дружество да застрахова влоговете в банките срещу фалит ама не е така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Защо трябва държавата да гарантира заема на Фонда за защита на влоговете? Бъдещите плащания на банките към фонда би трябвало да са достатъчно сигурна гаранция...Добре работещите банки биха могли пропорционално да дадат заем на фонда, като заема им се върне от бъдещите им вноски... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Бре да го такоа... с тва КТБ се оправдаха и теглят дълг като луди. Как са я подкарали, ще опапат едно 10 милиарда дълг, при условие че реално за КТБ я трябват 2-3 я не отговор Сигнализирай за неуместен коментар