Премиерът Пламен Орешарски заяви, че Корпоративна търговска банка (КТБ) ще смени своите акционери, като на мястото на досегашните ще влязат Българската банка за развитие (ББР) и Фондът за гарантиране на влоговете.
„По същество банката ще смени акционерите си и ще влязат Българската банка за развитие и Фондът за гарантиране на влоговете“, обясни премиерът пред представители на граждански организации в Министерския съвет.
Орешарски напомни, че след оценка на активите и пасивите законът изисква да бъдат поканени действащите акционери да попълнят недостига на средства и да осигурят ликвидни средства. „Нещо, което се съмняваме, че ще стане, очевидно и цялото общество се съмняваше, затова се създадоха напрежения“, посочи премиерът.
Корпоративна търговска банка ще отвори отново на 21 юли 2014 година, след като в петък БНБ постави търговската банка под специален надзор заради недостиг на ликвидност.
Премиерът посочи, че е участвал лично в разработването на схемата от БНБ за поставяне на Корпоративна търговска банка под особен надзор. „Банковата система се регулира и надзирава от БНБ, затова водещата роля е на БНБ, а ние активно я подкрепяме в нейните усилия да реши този въпрос“, подчерта той.
Орешарски каза, че всички сме били свидетели включително на медийни атаки към банката и е последвала „класическа клиентска паника“ и тегления на депозити, което доведе до необходимостта КТБ да бъде поставена под особен надзор.
„Нито една банка не държи всички спестявания в каса, за да може да ги връща във всеки един момент, тоест под такава угроза може да попадне всяка банка“, посочи премиерът.
Министър-председателят обясни, че задачата на квесторите, посочени от БНБ, е да оценят активите и да преценят дали КТБ е декапитализирана или не.
„Това, че не е ликвидна, виждаме всички, но дали е декапитализирана, предстои да се намери отговор от оценката на активите и съпоставката със задълженията“, каза Орешарски, като допусна, че това ще отнеме поне седмица.
Премиерът декларира, че ангажиментът банката да отвори врати на 21 юли ще бъде изпълнен.
Орешарски уточни, че не знае какви са активите в кредитния портфейл на КТБ, но посочи, че на този етап не бива да се разгласява какво има в него и какво е качеството му.
Още новини за България четете в Dnes.bg
Свързани компании:
преди 10 години В БНБ не вярват на Цацаров, защото знаят, че е близък с младия успял на 33 г.Компанията Доган, Пеевски, Цветан Василев и КТБ взеха властта и направиха правителство преди една година. Това предизвика негативизъм към БСП и те загубиха изборите. Разводът беше всеки да си вземе някакви фирми и бзнеси, които са предварително договорени. Но Пеевски успя да преметне Василев и прибра фирмите. Има 300 млн лв. дълг на Пеевски Доган към КТБ, но за не ги плащат направиха този екшън с КТБ. Има и битка за още няколко фирми да прилапат. Това разкри по Нова ТВ Татяна Дончева, която от няколко месеца прави свой самостоятелен политически проект, след като напусна БСП. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години хехехехе:) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години на #42 100% съм съгласен отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години :))Имаше един сладък виц:Гаргата, Заека, Мечката, Вълка летят със самолет. По някое време Гаргата влиза в пилотската кабина и се застоява там. Заека става любопитен и надниква, какво да види? - Гаргата скача с два крака по пулта. Заека я пита:"-Какво правиш?""-Бъзикам се с апаратурата." - му отговаря тя.-Може ли и аз? - пита Зайо-Заповядай.След някое и друго време и останалите животни едно-по-едно влизат в пилотската кабина, поинтересуват се какво правят , тези които са вече там и те се присъединяват към "бъзикането с апаратурата". Купона щуро се вихри, докато самолета не започва да пада стремглаво."-Е, аз ще отлитам" - казала Гаргата."-Добре, ами ние?" - в хор я попитали останалите."-Ами като не можете да летите, защо се бъзикате с апаратурата." - рекла гаргата и фръкнала ;)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Иначе мазният Левон обясни тази сутрин по телевизията /имам чувството, че спи там/ как икономиката е в чудесно състояние и животът в БГ е шампанско и рози. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Енергетиката и здравната каса са аут. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Скоро и ние ще можем да печатаме, недай боже... ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Проблема на справката която си дал е че тези икономики си печатат пари ( демек обезценяват си дълга ) с ние не можем . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години абе факт че дифицита за цялата година е опукан в началото на годината . Факт че това раздвижи икономиката , факт е обаче че стимула започва да се изчерпва ( основно заради политическата нестабилност ) и факт е че до края на година или ще трябва да се стягат разходите или ще трябва да се увеличава дефицита отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години Вие си изберете пак Боце, а той вече ни подготвя за влизане на МВФ като неизбежно и тогава този въпрос го задавай на губернатора, който ще ни назначат! Аз тази дума за сефте я чух от първия представител на МВФ в България и кръжащите около него-нея като нощни пеперуди около лампа български корифеи на икономиката.Скоро ще установиш с почуда, че нищо старо не е забравено! хахаха! отговор Сигнализирай за неуместен коментар