IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

В. Димитров: Реакцията на БНБ за КТБ е навременна и точна

Банките с един мажоритарен собственик са с по-висок риск по отношение на вътрешните кредитни експозиции, смята бившият председател на Сметната палата

08:51 | 23.06.14 г. 23
В. Димитров: Реакцията на БНБ за КТБ е навременна и точна

Реакцията на Българската народна банка (БНБ) по отношение на Корпоративна търговска банка (КТБ) беше навременна и точна по Закона за кредитните институции, заяви в ефира на Нова телевизия бившият председател на Сметната палата проф. Валери Димитров.

Според него вложителите трябва да бъдат спокойни, защото специалният надзор се прилага, когато една банка е в предфалитно състояние и задачата е да я извади от това състояние, премахвайки риска от неплатежоспособност.

Димитров посочи, че експертите на БНБ са преценили, че на 21 юли банката ще отвори отново, като изрази съмнения да бъдат наложени някакви ограничения по отношения на тегления от банката от страна на клиентите.

Финансова подкрепа на банката ще окажат две държавни финансови институции – Българската банка за развитие и Фондът за гарантиране на влоговете. Те ще изкупят дяловете на основните акционери.

Банките с един мажоритарен собственик, каквато е КТБ, имат по-висок риск по отношение на вътрешните кредитни експозиции, отколкото банки с разпръснат капитал, обясни още Валери Димитров. Това е било отчетено като основен фактор на кризата през 96-та година, уточни още той.

Експертът препоръча да се провери дали КТБ е отпускала такива кредити за свързани с банката лица.

„Това са високорискови кредити, но законът дава сила на квесторите – те могат да прекратят всеки договор на банката, който не отговоря на пазарните принципи”, допълни още бившият председател на Сметната палата. Тези кредити стават веднага изискуеми и това позволява изчистването на лошите кредити и подобряването на ликвидността на банката.

Всичко по темата Корпоративна търговска банка може да следите тук

Свързани компании:

ТБ Корпоративна търговска банка АД - в несъстоятелност(6C9)

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:53 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 14 rate down comment 5
kefal
преди 10 години
Това не го разбрах.1. Нали новината, която беше последната капка за да прелее положението, беше за 1.2млрд. лв. от депозити капитализирани в банката? Т.е. дали акциите реално струват 80лв. е много под въпрос. Важно е на колко ще му броят акциите когато ги придобива ФГВ, тук още няма инфо.2. Как ФГВ ще гарантира депозити сам на себе си? Това е като змия да захаппе опашката си и да се самоизяде.3. Няма ли някакво законово ограничение над ФГВ да извършва банкова дейност, защото все пак той е основан със специална цел?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 2 rate down comment 15
MZ/X
преди 10 години
Ако сумата, която фондът плати за купуване на акции е по малка от гарантираните влогове в банката, рискът няма да се увеличи, а напротив!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 22 rate down comment 5
kefal
преди 10 години
Не съм специалист по банките, но имам един въпрос.Относно Фондът за гарантиране на влоговете, тази институция не е ли създадена с цел да изплаща влогове на фалирали банки до дадения размер?Ако сега тази институция започне да осъществява и банкова дейност, като съсобственик на КТБ, няма ли това да е нарушение на принципите и не би ли покачило раска у нас?Какво правим ако например ФГВ изкупи 30% от КТБ и след година КТБ пак се изправи пред ликвидна криза и свърши парите в брой и по сметки? И тогава ФГВ ще трябва да издърпва сам себе си от калта? Е как става тази работа?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още