IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Банките спечелиха 77 млн. лв. през февруари

Повишението е със 7% на месечна и с 60% на годишна база

11:29 | 01.04.14 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Банките спечелиха 77 млн. лв. през февруари

През февруари банките отново са на печалба. В първите два месеца на новата година банковата система запазва високата си ликвидност, тенденцията депозитната база да расте продължава, докато търсенето на кредити през февруари се дължи основно на предприятията, а не на домакинствата.

Това се случва на фона на по-високия нетен лихвен доход (разликата между приходи от лихви и разходи за лихви), на по-ниската натрупана обезценка на активите в сравнение с година по-рано, но и на по-високите нетни разходи за такси и комисионни на финансовите институции.

През отчетния период не настъпват съществени промени в структурата на балансите на кредитните институции, отбелязват от Българска народна банка (БНБ).

Към края на февруари няма промяна в топ пет на банките с най-голяма сума на активите. Лидери продължават да бъдат УниКредит Булбанк, Банка ДСК и Първа инвестиционна банка, следвани от Корпоративна търговска банка и Обединена българска банка. Какви резултати е постигнала всяка една от тях ще разберем в края на април, когато БНБ ще публикува подробните финансови отчети и допълнителна информация за представянето на всяка банка за първото тримесечие на 2014 г.

През февруари банките добавят нови 77 млн. лв. към печалбите си. Повишението спрямо януари е с 6,94%, а в сравнение с година по-рано - с 60,42%. Така в първите два месеца на 2014 г. общата печалба на банките в България е 149 млн. лв.

В резултат от динамиката на привлечените средства общата сума на активите на банковата система се увеличава с 271 млн. лв., показват още данните на БНБ. Прибавената сума към активите обаче е с 51% по-малка от януарската, когато тя набъбна с 556 млн. лв. Въпреки това в сравнение с година по-рано активите на финансовите институции нарастват с 4,48%, или с близо 3,711 млрд. лв. до 86,574 млрд. лв.

През февруари нетният лихвен доход – разликата между приходите и разходите за лихви на банките  – се покачва с 5,57% на годишна база до 422,509 млн. лв. Според статистиката обаче банките правят все по-големи разходи за такси и комисионни. Спрямо миналата година те са се увеличили с 12,45%, докато приходите от такси и комисионни намаляват с 2,64%.

Банките генерират приходи от лихви и от такси и комисионни основно от кредитна дейност. Става дума главно за лихвите по кредитите, които домакинствата и фирмите плащат. С влизането в сила на административни промени обаче банките могат да пострадат по две направления. Първо – спадащи приходи от такси и комисионни, и второ – намаляващ нетен лихвен доход заради по-големите разходи за лихви, които банките плащат върху депозитите, например.

Административните промени предвиждат въвеждането на таван на разходите по кредитите и отпадането на някои такси и комисионни като например такса предсрочно погасяване след първата година. Като цяло решението е банковите услуги да бъдат поставени на пазарен принцип. Предстои да разберем какво влияние ще имат върху финансовите резултати на банките, но до момента те се представят добре.

През миналия месец повече заеми са търсили предприятията. За месеца кредитите за фирми са нараснали с 0,5% спрямо януари, или с 291 млн. лв. Увеличението на корпоративните кредити с 369 млн. лв. (1%) е съпроводено със спад при другите сегменти на кредитния портфейл, разкрива още статистиката на БНБ.

На противоположния полюс са експозициите на гражданите. И през февруари търсенето на кредити намалява с темп, сходен с този за първия месец на годината, а именно – с 0,2% на сто. Потребителските заеми се свиват с 23 млн. лв., а жилищните ипотечни кредити – със 17 млн. лв.

В рамките на предходния месец извършенте обезценки са за 111 млн. лв. при 151 млн. лв. за февруари 2013 г. Пасивите на кредитните институции се увеличават със 184 млн. лв. През втория месец на годината по този показател БНБ отчита тенденция, различна от наблюдаваната през януари – макар и слабо, привлечените средства от банки нарастват (с 33 млн. лв.), докато при тези от институции, различни от кредитните, има спад (с 50 млн. лв.).

Данните на централната банка показват, че свободният банков ресурс е инвестиран в дългови инструменти - както в такива на разположение за продажба, така и в такива, държани до падеж. Динамиката при източниците на финансиране и активите не оказва значително влияние върху ликвидната позиция на банковата система – тя остава висока и към 28 февруари 2014 г. коефициентът на ликвидност е 29,69%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 07:55 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

9
rate up comment 6 rate down comment 0
misanthrope
преди 10 години
И точка втора, като идеш с адвокат, познат, приятел.. какво проучваш, като не ти дават да видиш договора, докато не минеш процедурата по одобрение не извадиш куп документи и не платиш куп такси?Не мисли хората за толкова *** ( не че няма и ***) А теб като те слушам, май не си теглил кредит никога
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 0
misanthrope
преди 10 години
Брей колко си умен! А под ГПРто какво пише а? Изчислено за 50 000 лева за период от 30 г. :DA за период от 15 год дали няма да е двойно а? А ако не са 50 000 а са 20 000 или 100 000?Таксите са нереални и подвеждащи. Не може съвсем да няма но и това на нищо не прилича.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 7 rate down comment 2
bgMan
преди 10 години
точнона търтеи и *** все някой друг им е виновен (в случая банките)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 2
needtoknowmore
преди 10 години
Нали си ги пише и тях - не случайно ГПР-то е по-голямо от лихвата именно заради тези такси. Давам *** пример:Човек като ходи си купи кола 2-ра ръка, води със себе си специалист я приятел, я познат и нещо от сорта. Дори и да не купува 2-ра ръка, прави широко проучване и притегля различни алтернативи. Хвърля огормно време за да направи правилният избор.Същото се случва, като купува почти всякакви дълготрайни продукти - прави голямо проучване, не прави импулсни покупки.Но като отива да тегли кредити, не отива с адвокат приятел/познат, не се съветва дори с адвокат. Дори най-малкото не пита финансов плановник или човек наясно с финансите. Дори и договора не чете...... Да продължавам ли?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 4
needtoknowmore
преди 10 години
Значи проблема е в ниската фин. култура на "маймуните"?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 8 rate down comment 3
deant
преди 10 години
Цигари виждал ли си как се рекламират по телевизията? А алкохол? Май и двете почти не се рекламират. Но за сметка на това ипотечни и бързи кредити през минута. Ако са толкова опасни, да сложат барем един надпис накрая (като при лекарствата) - преди да ползвате прочете указанието (договора). А те не - бързо лесно, без поръчител, че И ПО ИНТЕРНЕТ, без подпис! Айде стига с тез глупости - "ми да си чел договора". Всички маймуни вярват на ТВ рекламите - а те се ползват за масова измама с кредитите - това истината.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 0
forexboy
преди 10 години
Нещата с кредитите са ясни. Но другите банкови обири(такси), за тях да кажеш нещо......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 4
needtoknowmore
преди 10 години
Нали знаеш, че никой не заставя кредитополучателите да взимат кредит и още по-малко да подписват договори за кредити. Хората като подпишат договора сами си свалят всичко от гърба си - проблема, е че малък процент са наясно с това и съзнателно взимат кредит с ясна перспектива до какво ще доведе това ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 2
michaelis
преди 10 години
браво, свещи да си купят с тея пари, нещастниците ньедни, където смъкват всичко от гърба на хората..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още