IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кр. Станчев: Готви се "спасение" за видимо безпроблемния банков сектор

Мерките, които управляващите готвят за банките, все още не са публикувани, но вече предизвикват множество коментари

10:06 | 02.11.13 г. 34
Кр. Станчев: Готви се "спасение" за видимо безпроблемния банков сектор

Случайно или не протестът на студентите от икономическия университет в София започна от лекция на Румен Гечев, който по собствен ироничен избор им чете "икономика на устойчивото развитие", заявява в свой коментар икономистът Красен Стачев от Института по пазарна икономика (ИПИ).

Според него публикациите в медиите от последните дни показват, че Румен Гечев е в дъното на опит за дестабилизация на банковата система.

БСП е единствената партия, чийто Централен комитет има работна група по финанси и банково дело. Ако нейните планове се превърнат в закон и този закон бъде приложен (както обикновено става в банковото дело), последиците ще са много по-вредни от тези от т.нар. "мораториум върху закупуването на земя от чужденци".

"Щом партия или народен представител създадат такава група без дори да има намек за неразрешими проблеми във финансовата система, първото обяснение, което ми идва на ум, че някому е хрумнало да се занимава с политически рекет", заявява Станчев.

Ето и какво е състоянието на банковия сектор в момента, според анализите на икономиста

Разликата между длъжници и спестители

Политическите инициативи за "мораториум" върху сделките със земеделска земя с чужденци и тази за промяна в правилата, по които работят банките, си приличат.

И двете демонстрират пълното неразбиране на правото и икономиката, по които работят банките. И двете инициативи водят до законодателни действия без елементарни опити да се предвидят и опишат последиците. (По същия начин се постъпи, по признание на Рамадан Аталай, председател на съответната комисия, и при промените в Закона за енергетиката.)

Вместо описание и анализи, на избирателите се пробутват илюзии и заблуди.

Разликата обаче е в това, че мораториумът засега е правно безсилен и вероятността да бъде приложен в някаква форма е нищожна. В банките нещата стоят по друг начин: решенията и договорите винаги са в рамките на закона. (Те са в рамките на закона и в периода от май 1989 до май на 1992 г., когато се създаваха частни банки по постановление на Министерски съвет, и бяха в рамките на закона при фалитите от 1996 г.)

Но след 1997 г. законът се променя съществено

Днес банковото право в България, включително съответните разпоредби на ГПК, защитават спестителите, хората, които си държат парите в банките. Някои части от това право (например чл. 444 от ГПК) изрично защитават и длъжниците, и техните залози.

Общото правило е, че не се отнема залог, който прави невъзможен живота на длъжника. Представителите "на народа", тези радетели на духа и буквата на закона, изпадат в умилителна грижа за "длъжниците" на банките.

По този начин те тръгват към най-масовото от февруари 1997 г. насам посегателство към правото на собственост върху спестяванията на населението.

"Клиентите" на банките са два вида: спестители и кредитополучатели, длъжници.  Банката отдава назаем чужди пари. Като правило спестителите в България са много повече от кредитополучателите. В най-популярната банка сред населението това съотношение е 70 към 30.

Само в две банки спестителите са или специфични юридически лица - държавни предприятия, т.е. бюджета или в крайна сметка правителството, като собственик от името на данъкоплатците. В една или две банки спестителите са повече от 80 на сто от клиентите на банката. С нужния скепсис може да се приеме, че у нас спестителите са около 65% от всички клиенти на банката. И

менно в това е причината банките да имат повече права при събирането на вземания.

Вопълът, че "дори и държавата няма такива права", повтарян най-често от Йордан Цонев, е крайно неуместен. Правителството всъщност, макар и по закон (което невинаги означава легитимно), експроприира парите на гражданите, а банката е длъжна и по закон, и по занятие да пази парите на спестителите.

Последна актуализация: 22:47 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

24
rate up comment 12 rate down comment 2
al64ad
преди 11 години
Мхм ,тази "поръчкова" статия е доста сериозно предупреждение .От последния абзац си прозира директната заплаха .........Пък и някак си не върви да излезе хитрото арменче /като при случката с 10 тте процента върху лихвите/ и да каже директно някои неща.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 7 rate down comment 4
komisarq
преди 11 години
"По косвени данни може да се предположи....... за защита на под сто длъжника по жилищни заеми, някои колеги предполагат, че случаите, незащитени от посочения чл. 444, т. 7 на ГПК, са около 20". Само да отбележа, че незнам какви са тези косвени данни, но реално в момента длъжници физически лица към Банките с ипотечни кредити, които са "съдебни" в страната са със сигурност много над 20 000 лица. Незнам на колко от тях обезпечението ще покрите дългът към Банката, още повече че след "съдебни" действия дългът им се увеличава с поне 7-8%, за държавни такси и юрисконсуктско възнаграждение. Като цяло обаче, г-н Станчев е прав.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 18 rate down comment 1
SSIW
преди 11 години
Ох... имам чувството, че България е едно от последните места в слънчевата система, където някой "отговорен фактор", воден от безкористен порив, ще отвори конструктивен и информативен дебат по въпроси, които засягат права и интереси на гражданите. Колкото по-объркани, дезинформирани, "притиснати", толкова по-добре за "факторите" ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 10 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
Шегата на страна, но не мислиш ли, че така поставен въпросът за банките е изключително безмислен? Защо никой не каже на хората, какъв да речем е консенсуса в науката, за мястото на банките в обществения ред и за функциите, които са им вменени? И ако се приеме това за база на която да се стъпи, вече да се види кое и как се случва в България.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 5 rate down comment 0
SSIW
преди 11 години
... на "правилните клиенти" ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 6 rate down comment 0
SSIW
преди 11 години
хе-хе-хе, спрямо тези, които не са в "списъка" ;))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 7 rate down comment 0
Chick-Chirick
преди 11 години
Спрямо кои клиенти?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 18 rate down comment 2
STRAHO
преди 11 години
Те са бизнесмени Лъки. Плащат си и си търсят услугата.Нормално. От тяхна гледна точка управляващите биха им играли "ляво" ако ограничат манната им за която са платили /по един или друг начин/! Обаче ...НИКОГА не бива да се заиграват прекалено със СУВЕРЕНА на една държава щото може да докарат на власт някой нов Филип IV Хубави ! Всяко щавене трябва да си има граници!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 17 rate down comment 7
LuckyYou
преди 11 години
Аз все си мисля, че всеки знае, че положението на банките спрямо клиентите НЕ Е равнопоставено. Обаче от някъде все изникват защитници на банките - тези "гавроши на съвременния капитализъм" :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 14 rate down comment 2
STRAHO
преди 11 години
Къде е нашия Филип IV Хубави да им разясни проблематиката! :D :D :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още