IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Завръщането на швейцарското правило за пенсиите

Размерът на пенсиите изглежда ще става все по-политически, а не икономически въпрос

12:14 | 06.09.13 г. 21
<p>
	Пенсионерите очакват увеличение на пенсиите през 2014 година. <em>Снимка: ЕК</em></p>

Пенсионерите очакват увеличение на пенсиите през 2014 година. Снимка: ЕК

Според чл.100 от Кодекса за социално осигуряване (КСО) пенсиите в страната трябва да бъдат осъвременявани всяко година от 1 юли с процента на инфлацията през предходната календарна година. Има обаче и едно условие – промяната става с решение на Надзорния съвет на Националния осигурителен институт.

Или с други думи, ако това правило се спазваше, от 1 юли пенсиите в страната трябваше да бъдат увеличени с 3% каквато е годишната инфлация, измерена от Националния статистически институт (НСИ) от януари до декември 2012 година.

Това обаче не се случи, но от друга страна правителството на Пламен Орешарски обещава увеличение на пенсиите чрез връщането на т.нар. „швейцарско правило“ за осъвременяване на пенсиите, което би трябвало да стане от началото на 2014 година.

Параметрите на швейцарското правило предвиждат пенсиите да се индексират едновременно с инфлацията и със средния ръст на осигурителния доход в страната. Това важеше допреди няколко години, но беше премахнато от правителството на Бойко Борисов.

Увеличаването на пенсиите, особено у нас, едва ли е извън плановете на всеки един управляващ. Предложенията обаче крият и известна доза риск за пенсионната ни система, защото се къса връзката между икономическо развитие и отпускани пенсии.

В годините на кризата статистиката на Националния статистически институт показва непрекъснат ръст на осигурителния доход. Донякъде това обаче е чисто механично – заради кризата бяха съкратени много служители, но работодателите се стремят да запазят най-квалифицираните, които са и по-добре платени. По тази причина и осигурителният доход, а и средната работна заплата растат, тъй като на работа обикновено остават хора с по-високо образование и повече умения, които получават и по-добро заплащане.

Друга възможност за осъвременяване на пенсиите беше предложена от бившия финансов министър Симеон Дянков. Неговата идея беше увеличението да бъде обвързано с инфлацията и ръста на икономиката. В условията на криза и свито вътрешно потребление, което ограничава инфлацията, обаче увеличението на пенсиите ще бъде с нищожен процент.

Националният осигурителен институт (НОИ) очаква дефицит в системата за обществено осигуряване от 1,7 млрд. лева само за тази година. Демографските данни показват, че тази „дупка“ няма как да бъде свивана, а напротив – ще се увеличава. Работната сила ще продължи да намалява заради намаляващата раждаемост, а и населението застарява, което пък означава и по-голям дял на хората, разчитащи на пенсии.

В същото време дори и към момента НОИ се затруднява да изплаща пенсии със собствени средства, става ясно от доклада на института за 2012 година. 

Системата трудно може да се самофинансира и разчита на нови и нови инжекции от страна на държавата, за да не се окаже, че работещи повече от 30 години, които съвестно са плащали осигуровки, накрая ще останат без пенсия. При липсата на някакви промени и реформи размерът на пенсиите ще става все по-политически, а не икономически въпрос.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:46 | 06.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 21 rate down comment 0
data
преди 11 години
хахаха *** вие сте голям цирк . Пичове , т.н. дефицит за ЗАЕМИ . *** кат ги смятате за панацея - бегом у банМката и живеете ОХОЛНО бря .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 24 rate down comment 1
iivanoff
преди 11 години
Щом ви харесва всичките да ми обяснявате от какво разбират "сегашните" и колко са добри - ОК, нямам против!Но, защо никой от вас не разбра какво му казвам ;)))))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 29
kroki
преди 11 години
И аз съм съгласна с jelenski - нищо страшно няма в това малко да се вдигне дефицита. И не мисля, че няма да се вземат мерки да се спрат течовете в системата. Сегашните разбират доста от планово бюджетиране.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 28 rate down comment 0
iivanoff
преди 11 години
Как да ти отговоря? - Докато си правите добри сметки с "пресметнати социални разходи", дълга на БГ ще се удвои! Аз нямам пред вид да не се прави това, а да се ОПРАВИ другото!! Но, понеже плана е такъв /да не се прави другото/, то не остава друго освен да се правят добри сметки с "пресметнати социални разходи"...Надявам се, ако не си преднамерена да ме разбереш! ;)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 5 rate down comment 37
jelenski
преди 11 години
Съгласна съм с първата част, но не виждам нищо страшно да се правят пресметнати социални разходи. Ако някой може да направи добри сметки, това е Орешарски.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 35 rate down comment 4
iivanoff
преди 11 години
Докато не спрат течовете, всякакви оптимизации на разходите или въвеждане на нови такива /социална политика/ са безсмислени в дългосрочен план!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 42 rate down comment 4
mathematician
преди 11 години
Ама то хубаво да провежда социална политика.Ама има един проблем - не може да харчиш повече отколкото изкарваш. Все някога трябва да платиш сметката.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 11 rate down comment 45
gorg
преди 11 години
Не съм им фен, нито на който и да е било от политиците, но не можете да отречете, че това правителство провежда реална социална политика. Няма как да сме хем бедни, хем отличниците на Европа, както им се превиждаше на пожарникаро-милиционерската команда.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още