IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Прецедентът президентско вето върху Закона за бюджета

По-голям бюджетен дефицит отколкото ръст на икономиката обаче е прецедент за управлението през последните 15 години, убеден е Красен Станчев

09:00 | 03.08.13 г. 20
Прецедентът президентско вето върху Закона за бюджета

Прави са представителите на БСП и ДПС, които твърдят, че ще е конституционен прецедент едно евентуално вето на президента върху закона за актуализация на държавния бюджет за тази година, заявава в свой коментар икономистът от Института за пазарна икономика (ИПИ) Красен Станчев

Според него обаче този прецедент ще е предизвикан от други прецеденти.

Първият от тях е самата актуализация по чиста презумпция, два месеца преди края на процедурата на обсъждане на бюджета за следващата година. За 2014 г., твърди се, може да са необходими допълнителни разходи. Логично би било да се види докрай изпълнението за полугодието и третото тримесечие за тази година и тогава да се заложат реалистични параметри за 2014 г.

Другият прецедент е съзнателното увеличение на дефицита значително над предполагаемия ръст на БВП. Ако, например, ръстът се окаже 0,5% от БВП, а дефицитът – 2% от БВП, за първи път от 1998 г. дефицитът ще е значително над ръста на икономиката.  (Актуализацията на бюджета през 2010 г. беше корекция на грешни параметри, както се видя от изпълнението на приходите от данъци за предходната година. Затова не е правилно този опит да се взема като пример за подражание.) 

За целия петнадесетгодишен период от 1998 г. насам почти винаги е бил 4-5 пъти под ръста на БВП, до 2008 г. бюджетните години завършват с ефективен излишък, за 2009 г. дефицитът е далеч по-малък от спада на БВП, а за 2011-2012 г. – практически равен на ръста на БВП.

Прецедентът на 2013 г. с четирите пъти по-висок от ръста бюджетен дефицит е смяна на философия на управление на публичните финанси, към която са се придържали самите сегашни управляващи. Преди се е предполагало, че доход, който не се предвижда да бъде произведен, не може да се преразпределя. Един вид не можеш да изядеш риба, която не съществува. Сега е точно обратното -  преразпределя се доход от парите на данъкоплатците, за който всички са съгласни, че няма да бъде произведен. Един вид нарочно се създава фискалната илюзия, че рибата съществува.

Прецедент е и относително бланкетното групиране на възможни и желани от правителството разходи. Самият сегашен премиер през 2005 г. постави като условие за своята служба като министър на финансите намаляването на усмотрението при изразходване на парите на данъкоплатците.  Сега той и неговият финансов министър искат увеличаване на усмотрението при увеличението на дефицита и поемането на нов държавен дълг.

Досегашната философия беше, че не е проблем да вземеш заем, проблемът винаги идва с изплащането на дълга. Затова със заемите трябва да се внимава. Сега се тръгва от илюзията за безпроблемното вземане на дълг, все едно че няма да дойде момент да се плаща. 

Всъщност предварителното харчене без положителен ефект за ръста на икономиката е повече от обикновен похват изобщо, а и в опита на сегашните управляващи. Последният такъв случай е началото на 2009 г., когато само през насърчителната банка бе пуснат в оборот ресурс, равен приблизително на 1% от БВП.  Резултатът бе, че икономиката се сви с 5% от БВП.  (Отделно от това имаше значими допълнителни увеличения на разходите – заем на НЕК за „Белене”, залпово увеличаване на минималните осигурителни прагове и други подобни „нововъведения”, които сега тежат върху плещите на фирмите и гражданите.)

Известно е, че първият урок на икономистите е, че ресурсите са ограничени. А също и че първият урок на политиците е, че трябва да забравят първия урок на икономистите. Прецедент в историята на последните петнадесет години е, че този урок сега го забравят и премиерът, и финансовият министър едновременно. 

Изводът от тези наблюдения е следният: ако президентът наложи безпрецедентно вето, то ще е предизвикано от изброените по-горе стечения на обстоятелствата.

Подобна практика е доста разпространена, по-често като заплаха от страна на други президенти от нова Европа да подложат на вето бюджет на някое правителство. Досега тази заплаха е била почти винаги разумен коректив.
Ако това се случи в България, процедурата ще протече според конституцията, която изисква просто мнозинство от всички народни представители за преодоляване на ветото. 

Т.е. „АТАКА” и „ГЕРБ” държат ветото върху мнозинството, което може да преодолее ветото на президента върху актуализацията на бюджета за 2013 г. Ползата от него би била известно избистряне на политическите предпочитания на партиите в парламента.  Но не повече.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 08:27 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 10 rate down comment 2
Vesko94
преди 11 години
Жизнен стандарт с 50% по-висок към края на мандата? Това е е нереално, да не кажа и невъзможно. Няколко са факторите, които ще попречат на споменавания от теб 50%-ов скок на стандарта на хората. 1. Външната среда - ръстът на БВП на България е силно зависим от развитието на европейските икономики. Те страдат, ще продължат да страдат и в близките няколко години. Съседните на България страни също са с паянтави икономики. Страната ни няма голям достъп до новите, развиващи се пазари. 2. Вътрешната среда - все още администрацията е страшно надута, никой още не се е захванал да реформира държавната машина, а това несъмнено пречи на бизнес средата. Компаниите са в голяма задлъжнялост помежду си, а бизнес средата ги кара да не правят инвестициите, да не въвеждат иновации в производствения процес. Към вътрешната среда бих съотнесъл и слабата съдебна система, която трябва да съди с един аршин, без значение какъв си, беден, богат ли си, българин, турчин, ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 15 rate down comment 2
Спящият бик
преди 11 години
Сигурно е, че Атака ще гласуват против ветото на Президента и не поради други съображения, а заради маниакалния мерак на шефа си да стане такъв. Но поне и за слепите ще стане ясно, че курсът на България в момента се определя от хора, които не биха могли да минат и тест за професионален шофьор.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 5 rate down comment 9
SS-23
преди 11 години
Не отговорнст, а СПРАВЕДЛИВОСТ е нужна! * Справедливо разпределяне на създадената от работника/служителя добавена стойност! * Адекватност на банките, относно лихвитетези две меркти тушират на мига всичко! Всякакви други приказки- за държавна администрация, за конституции, и други клишета- нямат никакъв, ама никакъв смисъл! Как ще махнеш администрацията? А кой ще ви контролира своеволията в частния сектор? Не държавната администрация трябва да се премахне, а тя трябва да се прочисти от корумпирани, високо платени служители, които да ви гонят "по устав" за най-малкото нарушение и неспазване на закона! Защото проблема е във вас..."предприемачите", защото сте склонни да кихнете 10 хилки, за да спечелите конкурса! Ий тва трябва да се пресече! Високоплатени администратори- "гонка по устав"...както е в "белите" страни!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 10 rate down comment 3
bgMan
преди 11 години
100% съгласенТова е задължително!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 4 rate down comment 5
bgMan
преди 11 години
Така би трябвало цялата блееща работническа класа да е удовлетворена.Поне на теория!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 5
deant
преди 11 години
Да се ореже държавната администрация със 60%. Да се премахнат компенсациите при пенсиониране на военни и полицаи. Да им се забрани след пенсиониране да заемат държавна длъжност. Да работят в реалната икономика. Лична здравно осигурителна сметка с някакъв солидарен процент. Да видиш как всеки ще се бори да си изсветли доходите. Дай на човека отговорност. Не му давай да разчита на държавата. Мозъците ни са закърнели. Всеки трябва да е отговорен за личното си благо.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 24 rate down comment 6
bgMan
преди 11 години
Пропуснал си да споменеш безплатните купони за храна, червените партийни книжки и задължителните фесове, които гласите да прибавите към българската национална носия. Също и безплатни кебапчета за всички на датите 9 септември, 7 ноември и 9 май, както и по 1 калашник за всеки работник, с който да респектира гадните банки и шефове.В този ред на мисли в интерес на работническата класа направо да национализираме печалбите от банковата система и фирмите и да ги раздаване по равно на всички трудещи се. За шефовете, буржоата и банкерите нищо, те си имат достатъчно!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 11 rate down comment 13
SS-23
преди 11 години
Нужна е ясна програма (нарочно не говоря за правителство), разписана по месеци, чрез която в края на четвъртата година от управление да има покачване на жизненият стандарт на българина с минимум 50%! Забележите, че говоря за жизненият стандарт, т.е. за покупателната способност, а не за заплатите. Защото какъв е смисъла - заплатите да скочат с 50%, ако и цените скочат с 50%? Простичко и ясно- покачване на жизненият стандарт с минимум 50%.За горното мое искане, има директно практическо решение, без това да е свързано със вземане на заеми и всякакви опити за въртележка в енергетиката:* Печалбите на фирмите- законов фикс на 10%-ово европейско ниво. Това ще доведе до директно покачване на заплатите с минимум 30%* Банките- лихвите с 50% надолу. Няма кой да плаща ипотека 6-7%, при средна заплата официална 750 лв. Лихвите трябва да кореспондират със жизненият стандрат, а не чрез лихвата да се търси компенсация на "риска"...защото самата лихва поражда риска, а не обратното!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 21 rate down comment 3
alexx
преди 11 години
Красен Станчев този път е забъркал някакъв тюрлю-гювеч. Един път сравнява дефицит със спад, друг път с ръст на БВП. :)В края на 2008 г. тройните изляха едни пари от излишъка в опит да спрат задаващата се рецесия. Донякъде успяха - без тези пари спадът щеше да надхвърли 7-8 процента. Ако Дянков не си беше поставил задача еврозоната и да спре плащанията, можеше и на 3 процента да отиде спадът.Обаче нито тройните, нито Дянков си поставиха за задача да направят по-трудното - да правят реформи. Системата е болна и трябва да се лекува, даже да се реже. Иначе няма да растем, каквито и фискални гимнастики да правим.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още