IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Емитиране на дълг - нужно ли ни е сега?

Актуализацията на бюджета в момента изглежда необоснована, смятат икономистите, потърсени за коментар от Investor.bg

14:45 | 05.07.13 г. 28
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Емитиране на дълг - нужно ли ни е сега?

Финансовият министър Петър Чобанов коментира в кулоарите на Народното събрание, че ще е необходим нов заем, за да бъде покрита дупката в бюджета и с това изказване се погрижи за дебели заглавия в икономическата преса. Той не уточни точната сума под предлог, че все още се правят анализи, но вероятно тя ще бъде в размер на около 1 млрд. лева. 

Investor.bg потърси мненията на икономисти за това нужни ли са актуализация на бюджета и тегленето на нов заем.

Калоян Стайков, ИПИ: Емитиране на дълг е обяснимо само с актуализация на бюджета

Ако се стигне до теглене на заем, то той ще бъде с нова вътрешна емисия на държавни ценни книжа, убеден е икономистът Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ). През последните години банките инвестират в такива емисии и едва ли ще има проблем. 

„На този етап лихвите по ДЦК са сравнително ниски все още. Те ще нараснат малко, но ще са на поносими нива“, допълни той. Емитирането на дълг обаче е лош сигнал за пазарите като цяло, а трупането на дълг може да доведе до отдръпване на инвеститорите. 

Много малко вероятно би било да се търси заем от финансова институция, като МВФ, например, допълни той и поясни, че това би означавало признание, че страната е пред фалит. 

Според икономиста тегленето на заем е обосновано, ако се прави актуализация на бюджета. На този етап обаче промяната в бюджета е оправдана, само ако приходите разочароват, а засега няма такива сигнали, заяви още Калоян Стайков. 

Лъчезар Богданов, Industry Watch: Защо правителството не мисли за реформи, за да бъдат преструктурирани дълговете?

Информацията, която финансовият министър Петър Чобанов и премиерът Пламен Орешарски съобщиха във връзка с новия дълг от около 1 млрд. лв., не е нещо ново. Пределно ясно е, че от известно време всеки дефицит се погасява с дълг, категоричен е Лъчезар Богданов от Industry Watch. По негово мнение трябва да се разсее това мислене, че друг път не са били правени подобни финансови операции.

Освен това обществеността не трябва да гледа на тази сума от 1 млрд. лв., като на дълг, който ще бъде емитиран наведнъж. Министерството на финансите постоянно имитира държавни ценни книжа. Това говори, че подобни операции се правят и са нещо съвсем нормално, уточни той.

Той припомни, че дълг се натрупва вследствие от харчене на пари, често неразумно. Правителството твърди, че е голям проблем със събираемостта на вземанията, а рискове се крият до голяма степен и в управлението на разходите.

"Сега нямаме фискален резерв. Фискален резерв имаше в последните месеци на управлението на Тройната коалиция, имаше и в първите 6-7 месеца от управлението на ГЕРБ. Сега няма нищо във фискалния резерв", допълни Богданов.

"Аз задавам въпроса защо правителството не мисли за реформи, за да бъдат преструктурирани дълговете?", запита риторично той.

Георги Ангелов, старши икономист oт „Отворено общество“: Актуализацията на бюджета е неаргументирана

Актуализацията на бюджета е неаргументирана. Липсва ясен, доказан аргумент, който наистина да подкрепи актуализацията и емитирането на този нов дълг от 1 млрд. лв., категоричен е Георги Ангелов, старши икономист от "Отворено общество",

"Основната аргументация за този дълг е дупка в бюджетните приходи. Около тази теза се обединиха както финансовият министър Петър Чобанов, така и министър-председателят Пламен Орешарски. Това до последно остава техният основен аргумент. Ако погледнем статистиката назад обаче, към 31-и май се наблюдава бюджетен излишък, няма никаква дупка", обясни подробно Ангелов.

"Статистиката сочи, че да – имало е сериозен спад в събираемостта в началото на годината. Но трябва да се уточни, че по време на служебното правителство събраемостта на приходите бе рязко увеличена. Спокойно може да се каже, че служебният кабинет направи възможното и с всички мерки успя да увеличи осезаемо събираемостта и по този начин да закърпи приходната част. Дори надминаха заложеното в бюджета", посочи той.

След стъпването в длъжност на министър-председателя Пламен Орешарски не бе давана ясна индикация, че има проблеми в събираемостта. "От всичко това аз си правя извод, че техният основен аргумент за актуализацията е напълно необоснован. При активност и при желание, както и служебното правителство го доказа, приходната част може да бъде изпълнена", уточни икономистът.

"Правителството казва, че ще се справи с контрабандата, а по този начин в бюджета ще бъдат влети милиарди, които преди са потъвали в сивия сектор и контрабанда. Ако предположим, че те изпълнят това свое предизборно обещание, това означава, че те ще успеят да допълнят приходите от събрани пари от контрабанда. Само по себе си това означава, че актуализация на бюджета няма да бъде нужна", аргументира тезата си Ангелов.

Според Ангелов актуализацията единствено цели да се увеличи разходната част. "Това започва да личи и от различни намеци – финансират се различни дейности. Взимането на дълг индиректно може да се насочи към държавни компании за покриване на разходи. Възможно е това да е целта – да си припомним какво се случи например преди дни с ВМЗ", припомни той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:56 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

26
rate up comment 0 rate down comment 3
kalendar
преди 11 години
анализа не ми е сила-ама статистиката знам, че не е такава. Щото е публична.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
25
rate up comment 5 rate down comment 1
deant
преди 11 години
Безспорно има нужда от печатане! Също и от реформи, запушване на административни дупки,контрабанда , престъпност. Първо обаче реформите - с големия чук и голямата ножица. Има много ракова тъкан за рязане. Само да не чакаме тумора сам почне да се реже... което май се случва сега...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
24
rate up comment 2 rate down comment 1
data
преди 11 години
ба ти нали писа че тази тема не ти е сила ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
23
rate up comment 8 rate down comment 3
kalendar
преди 11 години
"Сега нямаме фискален резерв. Фискален резерв имаше в последните месеци на управлението на Тройната коалиция, имаше и в първите 6-7 месеца от управлението на ГЕРБ. Сега няма нищо във фискалния резерв", допълни Богданов.?!?!някой не си е гледал статистиките...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
22
rate up comment 7 rate down comment 3
supertrader
преди 11 години
Вътрешния дълг надхвърля сумата от 150 милиарда лева, това са липсващите левове. Индикира, че БНБ силно и рестриктивно е ограничила емисиите си , при такова ниво на вътрешен дълг е нормално икономиката да е в кома и хората да се стремят да напуснат страната. Тук хората не могат да намерят препитание, убедени са че ако отгледат поколение, то ще бъде в робство..Ама БНБ може ли да изчезне от картата или не може мамка им !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 13 rate down comment 1
rover
преди 11 години
Понеже виждам, че ги разбираш нещата, искам да те попитам нещо. Не може ли вместо 15 милиарда, да напечатат 30? Така ще има повече пари, ще стигнат за повече неща и ще живеем по-добре. Ако има възможност де, защото може горната граница да е 15 милиарда, както компетентно си преценил ти. И не само ти, ами и онзи, дето ти е вдигнал палец в оценките.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 3 rate down comment 9
supertrader
преди 11 години
Какви сметки да се плащат и от кой ? Плащането на лихви по заеми е чиста загуба на пари ! Имаме собствена валута , която правителството може да заема от БНБ на нулева лихва и в момента би могло да емитира 15 милиарда лева без проблем и лева е абсурд да се обезцени от това.Защо да няма в България европейски пенсии и заплати ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 3 rate down comment 2
abdul
преди 11 години
Дрън дрън... То вече не остана кой да ги плаща тия сметки.Офшорките станаха твърде популярни. Бедните няма кво да им вземат, а пък ако ли прекалят ще ги изринат от площада...Останалото са наркомани и ***.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 3 rate down comment 12
supertrader
преди 11 години
Не мога да разбера, кога ще им уврат главите за да проумеят че просто трябва да напечатат пари, а не да ги вземат в заем срещу лихва. Увътрят страната така поради собствената си неграмотност и липса на мозъчна дейност.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 7 rate down comment 1
abdul
преди 11 години
Всъщност доста хора се напиняха да гласуват за бсп, за да назреят цирея, щото им писна на к*ра от цвцв. Разбира се подобна реакция дори не може да се коментира...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още