Пенсионната възраст е единствената мярка, по-която има разминавания в позициите на ЕК и правителството, заяви премиерът Пламен Орешарски пред Дарик.
По думите му увеличението й ще бъде задържано. „Ще задържим увеличението на пенсионната възраст по две локални причини. На първо място ние имаме много висока младежка безработица, несъразмерно висока, ако проследим динамиката е европейските страни. Всяко по-нататъшно увеличаване на пенсионната възраст, е натиск върху младежката заетост от една страна. От друга страна продължителността на живот у нас за съжаление е по-ниска от средноевропейските стойности. Но при всички случаи мярката ще бъде временна", каза Орешарски.
По въпроса за определяне размера на помощта за отглеждане на бебе той смята, че добрата практика е високи обезщетения за майките за кратък период, след който те отново се интегрират на пазара труда. Реалностите в България обаче не ни позволяват това, добавя премиерът.
"През 2014-а помощта ще е толкова, колкото позволяват финансовите възможности. Ще се опитаме да подпомогнем бюджетите на домакинствата с най-ниски доходи. Даваме си сметка, че колкото и да ги увеличим, те няма да са достатъчни. Нивото, от което тръгваме, е много ниско. Раждаемостта и демографската структура зависи не само от целевите помощи, но по-важното са очакванията на хората и перспективите. По-добре е, когато обезщетенията са по-добри, а майките бързо се интегрират обратно в пазара на труда. Едно по-дълго обезщетяване на майките е право, но не е задължение, така че тези майки, които имат перспективна работа, и искат да растат в кариерата си, и сега не се възползват", обясни позицията си той.
Орешарски подчерта, че в настоящите условия е по-важно да се отчитат доходите на родителите, за да може подпомагането да има целеви характер. Според него една част от българските домакинства не изпитват нужда от подпомагане, защото са достатъчно добре материално обезпечени.
Премиерът заяви още, че остава на позицията си против данъка върху депозитите, но подчерта, че не е склонен да премахне нито един данък, ако не е налице друг приходоизточник. Той уточни изрично, че не е склонен и на промени по отношение на ДДС.
Давам си ясна сметка, че предстои трудна зима и че много български домакинства са на ръба по отношение на редовното плащане на сметките, каза още Орешарски. Работи се по вариант за плащане на ток до определено количество на по-ниска цена. Макар че от това ще се възползват и богатите, все пак ще се даде възможност за смекчаване на натиска върху на най-бедните домакинства, допълни той.
„Правим усилия така да се ребалансира енергийната система, че не само да не се увеличава цената на тока, а и да започне да остават ресурси в системата и в отделните производители, за да може те да се развиват, а не да се декапитализират. Мислим в този план от другата година да намалим малко и размера на дивидента, който предприятията превеждат в държавния бюджет. Сега е 80%. Това граничи на механизъм за декапитализация на фирмите", добави още министър-председателят.
преди 11 години Всичко това е хубаво, ако правителството бе самарянска благотворителна организация. Къде са рационализма и здравия разум, характерни за г-н Орешарски ? На помощ и улеснения бързо се свиква, но как ще реагират тези, от които държавата ще отнеме за да даде на всички нуждаещи се ? Ще емигрират ли, или ще минат в сивия и черния сектори ? Или отново няма да има за всички нуждаещи се, а само за електората на ДПС и БСП ? Изглежда по-скоро второто, като се има предвид как партийните кадри ударно превземат ключови позиции за разпределяне на средства !? Държавните приходи очевидно ще са недостатъчни при такава политика, дори без да разсъждавам как ще бъдат обслужени кръговете и лобитата, и какви парични потоци ще се насочат към тях. отговор Сигнализирай за неуместен коментар