IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

ИПИ: Минималната заплата и колективните договори трябва да отпаднат

Тяхното увеличение, заедно с това на минималните осигурителни прагове, е причинило спада в заетостта от 2010 г. насам, смятат от Института за пазарна икономика

13:04 | 18.10.12 г. 22
Автор - снимка
Редактор
ИПИ: Минималната заплата и колективните договори трябва да отпаднат

Въпреки кризата облагането на трудовите приходи е увеличено с 40% за периода 2007-2011 г., показаха данни на Института за пазарна икономика (ИПИ), представени на пресконференция днес.

От гражданите на трудов договор е удържан данък общ доход в размер на 1,77 млрд. лв. през 2011 г., спрямо 1,4 млрд. лв. през 2007 г.

Според данните на ИПИ другите приходи на държавата намаляват. Според тях подоходният данък е успешен за бюджета. На въпрос на Investor.bg не са ли тези данни доказателство, че ударът на кризата е поет от средната класа, отговорът беше отрицателен.

Икономистът на ИПИ Калоян Стайков заяви, че Институтът за пазарна икономика е за отпадането на минималните осигурителни прагове и минималната работна заплата (МРЗ). Той уточни, че именни повишението на минималните осигурителни прагове с 5% годишно след 2009 г. и с 26% годишно преди това води до увеличение на облагаемите доходи от трудови договори.

На практика ръстът на минималните осигурителни прагове и минималната работна заплата увеличават официалните (тоест облагаемите) трудови доходи, а 10% от тях отиват в държавата. Тоест с увеличаване на осигурителните прагове държавата получава първо повече от осигуровки и второ повече данък общ доход. Именно осигурителното бреме е причина за съкращаване на работници, заявява Калоян Стайков.

На въпрос на Investor.bg защо се нарича плосък данъкът от 10%, след като при фирмите се облага само печалбата (приходи минус разходи), а при физическите лица всички приходи, Петър Ганев отговори, че данъкът е плосък по отношение на цялата група физически лица, затова се нарича така. Не могат да се сравняват физическите и юридическите лица, сподели той, като уточни, че е съгласен данъкът за физическите лица да е 0%.

В презентацията си от ИПИ обявиха, че целта им е създаване на средна класа, която според тях у нас е около 1,2-1,3 млн. души с доходи между 500 и 2 500 лв. Те са свързани с почти всички членове на обществото и могат да подпомагат родителите си и децата си, което ги прави важни за икономиката. Доходът от 600 лв. е с 60% над минималната работна заплата и близо двойно над прага на бедността.

Бюджетите товарят средната класа основно с неефективното харчене, вдигането на максималният осигурителен праг от 2 000 на 2 200 лв. и други, сподели Петър Ганев.

Предложеният данък върху депозитите облага средната класа, защото основните депозити са нейна собственост, смята Петър Ганев.

От института искат премахване на данък дивидент (сега 5%), намаляване на данъка за едноличните търговци (ЕТ) от 15% на 10%, намаляване на държавни и общински такси.

От ИПИ искат и премахване на данъчните преференции от ниската ставка за ДДС за туризма (над 100 млн. лв. загуби за бюджета), преотстъпване на данъка за земеделските производители (ефект за бюджета от 37 млн. лв.), необлагаемите ваучери за храна (20 млн. лв. необлагаеми за 2013 г.), признатите разходи за дейността при облагане на физическите лица (60 млн. лв. загуби за бюджета) и други.

Разходите за пенсии вече са 10% от БВП, като 60% от пенсиите се покриват от данъци, а не от осигуровки, което се прикрива. Ние не просто имаме дефицит на фонд пенсии, той просто е празен и има годишен дефицит от 4 млрд. лв. Всички пари в универсалните пенсионни фондове няма да покрият дефицита на НОИ за дори само една година.

След 20 г. пари за пенсии няма да има, ако няма структурна реформа, е изводът на ИПИ. Предложението на ИПИ е акцентиране върху личната пенсионна сметка.

Според данните на Калоян Стайков в България са загубени 13,6% от работните места от 2010 г. насам, като и в момента губим работни места. Причините според него са ръстът на минималната работна заплата, минималните осигурителни прагове и колективните трудови договори. Последните имат право да се разпростират административно върху цели сектори, без дадена фирма да е подписала.

По данните на Стайков в области като Смолян и Хасково спадът в заетостта е около 25%, докато единствено в област Търговище има лек ръст.

Предложението на ИПИ е отпадане на минималната работна заплата, минималните осигурителни прагове и колективните трудови договори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:34 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 3 rate down comment 3
FINTA
преди 12 години
"Десетки хиляди малки фирми прекратиха дейност, стотици хиляди останаха без работа" - И още 20 милиона останаха на улицата, заради увеличението на осигурителните прагове с 20 лева на калпак! Е*ати малките фирми, които не могат да понесат такова увеличение, та даже фалират... и то стотици хиляди!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 2 rate down comment 2
Sakamano
преди 12 години
Интересно е как като се спомене минимална заплата, на някои хора сякаш им светва червена лампичка в главата, престават да мислят и започват да пишат глупости. Увеличаването на осигурителните прагове нанесе огромна вреда. Десетки хиляди малки фирми прекратиха дейност, стотици хиляди останаха без работа. Сега и да ги отменят, вече е късно, защото е лесно да прекратиш бизнес, но е трудно да го започнеш отново.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 1
Ironhorse
преди 12 години
Съгласен съм с теб, но ...Я да го кажат ИПИ това на най-големият профсъюз в Германия ИГ Метал !Според мен ще бъдат обесени на секундата.Тези лентяи от ИПИ се изхвърлят час по час като .... на мокър пясък.Едно общество просперира, когато има и съгласие в него.Да отидат да ги разправят тези идеи на на някой друг.Всъщност господата от ИПИ ми приличат на СерГей, нито ден трудов стаж в реалната икономика, но за сметка на това акълии ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 2
FINTA
преди 12 години
Тия верно немат акъл за 5 стотинки. Не стига че има хора, които дори минималната не взимат, ами сега даже да им дадем повод и тея пари да им намалят. Смешници!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 2 rate down comment 0
Rumen_
преди 12 години
На мен не ми е ясно, кой работи на минимална работна заплата. Така че ми е все тая дали ще я свалят или вдигат.Но за колективните трудови договори съм съгласен. Вижте къде има колективни трудови договори - предимно в разни държавни предприятия, където всичко е лапане, мързел и разсипия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 2
energetik
преди 12 години
Според Калоян Стайков причините за загубата на работни места са "ръстът на минималната работна заплата, минималните осигурителни прагове и колективните трудови договори"Рабрахте ли сега как ще се оправим и ще просперираме? Пътят за развитие и растеж е един - чрез по-ниски заплати, намаляване на пенсиите и свиване на социалните разходи! Просто и ясно. От сега си представям как рязко ще "скочи" вътрешното търсене, как ще започне нов строителен бум, как стотици хиляди образовани и квалифицирани кадри ще се юрнат към България привлечени от новорозкриващите се високо..., пардон нископлатени работни места... Изобщо, мед и масло ще се лее, а европейците в потрес ще наблюдават БЪЛГАРСКОТО ИКОНОМИЧЕСКО ЧУДО.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 6
data
преди 12 години
Прави са от ИПИ . При плоска данъчна система не трябва да има НИКАКВИ преференции
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 2
energetik
преди 12 години
Много са готини тези от ИПИ.Вярно че от години вече леко се повтарят, но за сметка на това са праволинейни като едни сущи талибани:Ръст на безработицата - трябва да сваляме данъците!Ниски пенсии - трябва да сваляме данъците!Инфлация - трябва да сваляме данъците!Срив на образованието и здравеопазването - Трябва да сваляме данъците!Суша, наводнение, земетресение, изригване на вулкан ...- Трябва да се свалят данъците. Имам чуствотo че автоматично се ползва copy-paste. Това пък с минималната заплата е върхът. Логиката е желязна - колкото по-ниски заплати, толкова по-голяма заетост. По този повод предлагам да се възстанови робството (или в като компромисен вариант крепостничеството) с цел постигане на пълна заетост, високи темпове на растеж и благоприятна бизнес среда. Условието е първо да експериментираме с персонала от ИПИ - нека поработят 6 месеца за по 200 - 250 лв. и после пак да си поговорим за доходите и средната класа.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 4
Гари
преди 12 години
ИПИ от край време обяснява на управляващите от всички цветове какво да се прави, но няма кой да ги чуе. Всички правителства просто искат нашите пари. И друго въобще не ги интересува.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 2
ABBA
преди 12 години
Минималната заплата и колективните договори трябва да отпаднат = геноцид
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още