По въпроса с парите на Сребърния фонд се изговори много, но все още категорично не може да надделее нито една от двете тези – нито на привържениците, нито на противниците на предложението част от средствата в него да могат да се инвестират в български държавни ценни книжа.
През последния месец се лансираха доста аргументи както в едната, така и в другата посока, като в крайна сметка всяка от засегнатите страни дръпна чергата към себе си, преследвайки своя конкретен интерес.
От едната страна на барикадата стои правителството, което настоява за разрешение част от „белите пари за черни дни”, на които се разчита да подкрепят пенсионната система занапред, да могат да се инвестират в български държавни ценни книжа. Основният аргумент е, че това ще носи по-висока доходност и съответно повече пари, отколкото в момента се печелят от лихви.
Зад това обаче прозира намерението да се обезпечи възможност с пари от Сребърния фонд да се финансира падежиращия през януари държавен дълг.
Това постави от другата страна институции като Българската народна банка и Комисията по финансов надзор. Аргументите им са идентични: възможните последици от подобни действия са понижаването на кредитния рейтинг на страната, повишаване на рисковата премия и увеличаване на лихвените проценти, по които се финансират правителството и частния сектор.
Към двата полюса веднага се прикачиха и засегнатите в по-широк план – организациите на инвеститорите и борсата, както и разбира се – опозицията. Първите се обявиха в подкрепа на предложението на правителството – с надеждата, че така ще се раздвижи капиталовият ни пазар. Другите, разбира се, са против, размахвайки призрака на понижения рейтинг и повишените лихви, но всъщност – преследвайки интересите си на опозиционни партии.
В крайна сметка, колкото и ожесточени да са споровете, трябва да е ясно, че парите в Сребърния фонд не са панацея – те нито са достатъчно, за да решат проблемите на пенсионната система, нито за покриване на държавния дълг.
Дефицитите както в социалното осигуряване, така и в държавния бюджет, са обезпокоително устойчиви, което всъщност е по-големият проблем. Добрата новина от този случай е, че се формира дебат – позиции имат всички засегнати страни, при това те са достатъчно навременно и ясно заявени.
Да се инвестират ли средства от Сребърния фонд в България?
Каква е вашата позиция за Сребърния фонд? Доколко опасно е инвестирането на средства от него в България?
Изпратете ни вашата позиция и аргументи – в обем между 300 и 500 думи, а ние ще ви дадем трибуна. Текстовете може да изпращате на редакционния адрес – info@investor.bg. Очакваме ви!
преди 12 години е все някога трябва да се случи. иначе... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години България и контрол? Ключовата дума се загуби някъде по трасето отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години това е логично, но доста примитивно - на практика подобни възможности има при всички, абсолютно всички инвестиционни проекти. ключовата дума тук е контрол отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Виж сега, аз нямам нищо против това, даже съм ЗА! Но да се инвестират само и единствено в ДКЦ, а не в активите на Дянков! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Лъки - парите наистина са толкова малко, че надали ще помогнат много на бъдещите пенсионери, ако не нарастнат. Много по-важно е да се запушат дупките в социалната система, отколкото в нея да се наливат безконтролно много пари.... а тези 2 000 000 000 от Сребърният фонд е по-добре да се инвестирнат в активи, които ще носят доходност в продължение на десетилетия. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години На мен по-интересно ми е кое гуру от портфолио мениджърите ще управлява тези пари, как ще бъде измервано представянето на този портфейл и по какъв начин ще бъде поемана отговорността за успешно или пък неуспешното представяне на този мениджър. Опасявам се, че има огромен апетит за тези "много дълги пари"( както се изрази участник в организираната от Инвестор дискусия), които да си генерират таксите и комисиони за управление, а пък за реултатите и възвръщаемостта по подобие на пенсионните фондове да ни бъде обяснявано как инвестиционните им цели са след 15- 20 години и сега е още рано да чакаме положителна доходност, макар и номинална. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Ще ви напиша един много много *** сценарий: Симеон Дянков ми е приятел. Ние двамата си имаме някакви бизнес взаимоотношения, но решаваме да изкараме още малко парички. Аз случайно имам предприятие, което е публично и е на БФБ. Та Дянката, моят добър приятел излиза пред народа и казва: "Дайте тука да отвориме Сребърния фонд да изкараме много пари". Той разбира се има предвид, че той и аз ще изкараме много пари, а не народът. 30% от 2млрд. лева са 600 млн. лв. - 5% от тези 600 млн. са 30 млн. лева, които ще влезнат директно в моята фирма. Бели пари за черни дни. Да си имаме. А Пенсионерите? Кучета ги яли... отговор Сигнализирай за неуместен коментар