IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

М. Илиева: В Европа кредитирането е пресъхнало, а България е като кредитен рай

Банките поемат основната част от цената на кризата, тъй като печалбите им са намалели въпреки увеличената ефективност, заявява главният изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк

08:03 | 14.12.11 г. 32
<p>
	Мария Илиева. <em>Снимка: Личен архив</em></p>

Мария Илиева. Снимка: Личен архив

Мария Илиева е председател на Управителния съвет и главен изпълнителен директор на МКБ Юнионбанк от 2006 г.

Преди това работи в HVB Bank в продължение на пет години от 2001 г., като под нейно ръководство се извършва сливането с Биохим. 
В HVB Bank Илиева е член на Управителния съвет и изпълнителен директор на "Банкиране на дребно".

Кариерата на Мария Илиева в банковия сектор започва през 1995 г. като главен счетоводител в БНП Париба. През 1997 г. става мениджър „Частно банкиране” и „Бизнес развитие” до 2001 г.

Илиева е завършила Университета за национално и световно стопанство. През 1994 г. учи в Англия, в Американския колеж в Ричмънд.


- Г-жо Илиева, банковата система отчита спад на нетния лихвен приход за десетмесечието на 2011 г., макар и само с 0,33%. Какви са причините за това и може ли банките да намалят част от ликвидността си, за да увеличат рентабилността си? Все пак в момента ликвидността е рекордна.

Засега не се наблюдава трайна тенденция на спад на нетния лихвен доход на банките. Въпреки че към октомври 2011 г. е налице свиването от 0,33% на годишна база, за което говорите, за деветмесечието например бяхме свидетели на ръст на този показател от 0,62%.

Освен това банките разчитат и на други източници на приходи. Например доходът от такси и комисионни нараства с 4,29% за десетте месеца на 2011 г. спрямо същия период на миналата година, което отчасти компенсира колебанието при лихвения доход.

При сравняването на финансовия резултат трябва да се взима предвид трудната бизнес среда в страната, която е резултат от бавното възстановяване на българската икономика и от предизвикателствата на европейската дългова криза през последните месеци. При тези условия банките не могат да поддържат ускорен растеж в кредитирането, както за фирми, така и за граждани, поради което намаляването на нетния лихвен доход за някои от месеците не е изненада.

Банковата система наистина се радва на повишено ниво на ликвидност и това съвсем естествено доведе до връщане на част от финансирането, привлечено от банките майки. Това е начин банките да оптимизират разходите си по пасива – намаляват се лихвените плащания за неизползваните привлечени средства и се съкращава външната задлъжнялост на кредитните институции. Така че по-ефективното управление съвсем нормално води към разумно съкращаване на излишната ликвидност в полза на рентабилността на българските банки.

- Вашата банка остана в страни от кредитния бум преди 2008 г. и вероятно се радва на по-малък дял на лошите кредити. Oзначава ли това, че сега ще се държите по експанзионистично от другите банки?

Факт е, че почти да самото начало на тежката икономическа криза МКБ Юнионбанк остана по-встрани от кредитната експанзия. Ето защо сега нашите показатели за качеството на кредитния портфейл логично са по-добри от тези на банковата система. За илюстрация за какви разлики говорим ще дам ипотечните кредити. Там проблемните заеми са под 6 на сто от отпуснатите, което е над три пъти по-ниско в сравнение с банковата система, където това число надхвърли 19%.

И в момента запазваме относително предпазлива позиция, нямаме намерение да предприемаме експанзия, да отпускаме кредити на килограм. Това са неща, които вече няма да се повторят нито на ниво система, нито на ниво отделна банка. Това обаче, което действа в наша полза е именно по-доброто качество на портфейла, то прави нашите резултати по-успешни. Това ни позволява да предлагаме добри продукти на добра цена.

И още нещо – МКБ Юнионбанк не се стреми да сложи на пазара най-евтината оферта. В нашата банка поставяме като висша цел клиентите ни да се чувстват удобно, комфортно и сигурно, когато банкират с нас, да бъдат консултирани от най-добрите банкови експерти във всеки град, за да могат да вземат най-информираното и вярно решение за своите финанси. И да се връщат с удоволствие винаги при нас, когато имат нужда от банков продукт или услуга.

Последна актуализация: 10:12 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

17
rate up comment 9 rate down comment 0
re100
преди 12 години
"...Банките вземат тези къси пари и ги отдават на дълги кредити. Това има своята цена. И ако по някаква причина клиентът не изпълни договорката си с банката и върне тези 30 000 евро 15 години по-рано, банката претърпява щети."Нямам думи за капацитета на тази дама (unseen е много прав)! Когато банката взема къси пари и ги дава за дълги периоди, реализира по-висока печалба (номинално), ако, разбира се, не калкулира матуритетния риск. Силно се съмнявам, че някой в Юнионбанк има капацитета да направи подобни изчисления, за да може да изчисли така наречените "щети" при 25-30 годишен ипотечен кредит, които всъщност са си пропуснати ползи. Като гледам капацитета в случая е само за сравнителен анализ: банка Х прави така, значи и ние...Ще се касае до страшния "доживотен фалит на физическо лице", искам да напомня, че и при престъпниците има период на реабилитация, камо ли при кредитополучателите.Огледалце, огледалце...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 12 rate down comment 0
bertram
преди 12 години
Илиева се излага. Рай с 10+% лихва ....ама за кого?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 18 rate down comment 0
GunMan
преди 12 години
Разбира се, че е кредитен рай. Къде другате има ипотечни кредити на по 11-12% и такси за предсрочно погасяване по 5%. И разбира се - съвсем случайно един от малкото законопроекти, които биха, макар и малко, подобрили ситуацията на малките кредитополучатели незнано защо след забавяне на разглеждането от 8 месеца беше изтеглен от вносителя. Бил се е заблудил човечецът. http://***.parliament.bg/bg/bills/ID/10111
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 23 rate down comment 0
unseen
преди 12 години
Браво на Инвестора . С тази статия всеки може да си направи извод за качествата и умственото количество на т.нар. "ТОП БАНКЕРИ " .Браво .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 20 rate down comment 1
Патилан
преди 12 години
Дааа....банкери се нарекли, а аз ги наричам измамници, съвети дават....Дааа......
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 19 rate down comment 1
toto 2
преди 12 години
Вземете я махнете тази статия ,вместо да дразните хората и да им триете коментарите !!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 16 rate down comment 0
Зайо Байо
преди 12 години
Кредите рай е ... ама за банките, не за кредитополучателите! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 15 rate down comment 0
kilievplbg
преди 12 години
Много е безочлива тая кака. Поели банките тежестта на кризата!!! Е как пък успяхте да я понесете тази тежест? Голяма част от бизнеса е на загуба, фалитите се увеличават лавинообразно, а банките горките реват, че им намаляла печалбата.... Е това ако не е наглост????
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 17 rate down comment 0
kreditkiller
преди 12 години
Не знам коя основна част са поели, но от 2007г. насам не съм чул един случай в който да има намаление на лихвите и таксите по кредитите. Ако бъркам дайте примери. Всъщност като се зачета по-внимателно "дамата" казва че са ПОЕЛИ основната част от цената на кризата, т.е. може да има в предвид основната печалба от кризата. (какво безочие да го изцепи това пред медиите)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 0
индианеца
преди 12 години
Мария Илиева - най-големия булл (да не пишем в женски род, че може да се обиди) на тема имоти, жилища главно, от 2009 насам . Оттогава според нея имотите са дъно :) Рай направо .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още