Дошла е офертата от американска страна за доставка на вторите осем самолета F-16 Block 70. Това съобщи пред БТА министърът на отбраната в оставка Драгомир Заков след заседанието на парламентарната Комисия по бюджет и финанси. На него министърът коментира, че подписаното изменение и допълнение по договора от 2019 г. не променя стандартните общи условия за доставка на първите осем самолета F-16 Block 70 и свързаната с тях поддръжка.
По думите му, в момента получената оферта се преглежда. „Това е предложение за договор, който трябва да се придвижва към Народното събрание“, уточни министърът и посочи, че до началото на ноември трябва да се отговори на предложението.
Заков разкри, че офертата е съпоставима с първата като стойност, но е с много по-голям пакет способности, тъй като „България вече има история с американската страна“. Според него страната ни ще ползва доста по-добри условия за договор, като цената е съпоставима в долари.
По думите му, България вече има право да плаща и на части. „Самата схема на плащане тепърва ще се уточнява. Само в първия договор е имало изискване да се плати накуп. Сега може да се плати нацяло, но може да се плати и на части“, допълни Драгомир Заков.
Министърът посочи, че ако парламентът не работи, страната ни може да не се вмести в срока 1 ноември, но уточни, че все пак има опция за удължаване на приемане на предложението, но тя е със съгласието на американската страна.
„През 2027 г., най-късно през 2028 г., България ще има цяла ескадрила 16 самолети F-16 Block 70, които са оперативно готови за осъществяване на бойните мисии“, прогнозира Драгомир Заков.
Военният министър припомни, че очакванията са през първото тримесечие на 2025 г. да бъдат доставени първите машини от платените вече осем самолета, а в рамките на няколко месеца да се получат всичките.
Подполковник Владислав Шекеров от командването на Военновъздушните сили обясни, че поддръжката включва закупуване на резервни части, предвиждане за извършване на ремонти, както и съответните инженерни представители на по-големите компании, които да оказват подкрепа на място или по телефона, когато се въвежда въоръжената система в експлоатация.
Част от промените са за увеличаване на средствата, които са предвидени за резервни части и за ремонти. Отсега обаче никой не може да предвиди какво ще има нужда от ремонт или подмяна.
„Това са средства, които са предвидени да се използват за ремонти в процеса на усвояване на самолетите, обясни Шекеров. „Идеята е заедно с договора за придобиване на самолетите, въоръжението и средствата за наземно обслужване, да се придобие и първоначалният пакет резервни части, както и да се заявяват определени услуги, които ще могат да се ползват в първите 3-4 години, докато стигнат парите, и това е направено", каза той.
Investor.bg припомня, че на 6 юли правителството в оставка одобри договор за Изменение и допълнение №1 (Amendment №1) към международен договор (LOA) BU-D-SAB "Самолети F-16 Block 70 и свързана с тях поддръжка" (F-16 Block 70 aircraft and associated support). C решението се предлага на Народното събрание на основание Конституцията на България да ратифицира със закон този договор.
От Министерския съвет съобщиха тогава, че след влизане в сила по условията на Закона за международните договори на България, изменението ще даде възможност за оптимизиране на изпълнението на сключения договор за доставка на самолети F-16 Block 70 от страна на САЩ без увеличаване на финансовите задължения за българската държава.
„Подписаното изменение и допълнение не променя стандартните общи условия за договора за доставка на самолети F-16 Block 70 и свързаната с тях поддръжка, изтъкна министърът в оставка. Това, че се преразпределят средствата, не променя крайните стойности по договора“, уточни Заков. По думите му парите нито се увеличават, нито се намаляват.
преди 2 години Никога не сме можли да се противопоставим на турската армия . Проста демография отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години да , ходих и беше пълен т..........ашак отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Не я е и сънувал даже. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години датов , ти на туй дето днес го плащаме отбрана ли му викаш ... у казарма ходил ли си по тошово време бе пъпеш ...? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Te продажниците нямат нужда от образование, а от опорки и грантове. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Объл, сега ние нямаме никаква армия и пак харчим пари за илюзорни самолети, които ще дойдат някога в светлото бъдеще. Ако дотогава не ни видят сметката като преден плацдарм на "миролюбивото" нато. Мълзи ме да те просвещавам, пък и безнадеждно е, но по времето на Тато ние можехме да противостоим на турската армия. Сега полицията е два пъти повече от армията. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Дребна неграмотна твар, би ли споделила кои са "предните" Ф16 и следователно кои за задните?? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Опоркаджиите да споделят как така в лошото НАТО до сега разходите ни за отбрана бяха 1 % айде сега ша са 2 % от БВП, но пък по щастливото време на Тошо бяха между 4-6 % от БВП ? Всички който викат вън от НАТО требе да са съгласни с ДДС от 25 % ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Комисията Калашников!!! Да се свика! Това е нищо повече от колониална такса. Самолети на хартия и аз ще ви продам милиони пъти по-евтино! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години А ако не, през 2036 вече може и 32 да имаме отговор Сигнализирай за неуместен коментар