Гласуването срещу Никола Минчев показва, че все още има задкулисни сили в парламента, които не могат да оправдаят искането за оставка, изтъкна пред БНТ премиерът Кирил Петков.
Той е категоричен, че в Народното събрание „всички харесваха Никола Минчев“.
„Беше гласувано против него като човек“, изтъква Петков.
Той обърна внимание и на разцеплението в кабинета, предизвикано от „Има такъв народ“ (ИТН), като припомни, че по-рано в петък още един депутат от ИТН напусна партията, заявявайки, че избира да бъде част от промяната.
„Опитваме се и мисля, че ще успеем да изчистим задкулисието от управляващата коалиция. Тогава вече, промяната ще е съвсем реализуема стъпка“, посочва премиерът.
Според него ще има още случаи на депутати от ИТН, които напускат своята партия, за да подкрепят кабинета.
Смисълът, според Петков, е „да се борим за идеи, а не някой да се опитва да прави провокации“.
„Надявам се на мирни протести даже не в подкрепа на правителството, а в подкрепа на промяната“, добавя министър-председателят.
Петков посочи, че основният проблем през първите шест месеца на управление на кабинета е, че „докато знаехме кой отговаря за „Демократична България“, за БСП, нямахме представа кой отговаря за ИТН – дали е Тошко Йорданов, Слави Трифонов или някой друг“, добави премиерът.
По отношение на напускането на депутати от ИТН, Петков категорично отрече, че са били искани пари и постове.
На въпрос за влошените отношения между Петков и президента Румен Радев, премиерът заяви, че „или някой го подвежда какво се случва или му трябва време да осъзнае, че битката, която сме започнали преди една година, въобще не е завършена“.
„Когато преди година задкулисието влезе в президентството, президентът слезе на площада при народа и той го подкрепи. Сега същият този народ каза, че не иска ГЕРБ, ДПС да определят бъдещето на България. Сега е моментът, когато президентът може да каже, че тази промяна не е завършена и той застава заедно с хората“, изтъква Петков, добавяйки: „Президентът трябва да се върне при народа, защото народът вижда какво се случва, категоричен е премиерът“.
Петков засегна и въпроса със забавянето на одобрението на определени законодателства. По думите му от февруари месец антикорупционният закон е готов, но четири месеца не може да напредне заради ИТН. „… И когато решаваме да го внесем, се оказва, че не сме диалогични:, коментира Петков по повод отношенията с ИТН.
Той е категоричен, че решенията в кабинета не се взимат в „тесен семеен кръг“.
„Коалиционните партньори не са част от моето семейство. Главните решения се вземаха на Коалиционен съвет. Те се вземаха от четири посоки, но четвъртият човек не можеше да вземе решение - той само слушаше и на следващия ден ни уведомяваше“, обясни Петков.
По отношение на темата „Северна Македония“ премиерът заяви, че непрекъснато е повтарял, че няма да има решение без българския парламент.
„Аз като премиер няма да взема никакво решение, освен ако не е взето от българския парламент. Единственото нещо, което ще кажа на масата с лидерите от Европа е, че няма да направя промяна в българската позиция, ако няма решение от българския парламент“, изтъква Петков.
Относно френското предложение за вето над РСМ, която беше изпратено в парламента, министър-председателят заяви, че няма да бъде взето никакво решение без волята на българския парламент.
На въпрос дали ще отиде на срещата на ръководителите на „Обнови Европа“ в Европейския парламент, на която беше поканен, той посочи, че няма да отиде, докато „не изчистим задкулисието в ДПС“.
Той заяви, че неговата партия няма да влезе в едно политически семейство с ДПС, докато „г-н Пеевски е в тази партия“.
По темата за инфлацията премиерът посочи, че правителството прави всичко по силите си, за да омекоти ефектите от ценовите ръстове.
„Газът от Русия поскъпна четири пъти. При петрола има огромно увеличение заради войната в Украйна. И храните, голяма част от които са внос, и те поскъпнаха. С други думи - привнесе се една голяма инфлация. Това, което направихме, е да предотвратим ценови ръст при електроенергията за българските домакинства и така се потисна инфлацията“, обясни Петков. „Тази привнесена инфлация удари джоба на всеки българин. Факт. Ето защо тези 2 милиарда, които предложихме, отиват точно в тази посока - да компенсират хората с най-ниски доходи“, добави премиерът.
Той изтъкна, че е налице икономически растеж, компенсации за бизнеса. „Всъщност в тази криза ние се справяме доста добре. Който се опитва да излъже, че може да овладее цялата инфлация отвън - това е един популизъм на дребно“, подчерта Петков.
Той заяви, че ако правителството падне и му се даде отново мандат, ПП ще започне отново преговори, „но не с Бойко Борисов, не с Костадин Костадинов или Слави Трифонов, а с всички независими партии и депутати“.
Премиерът допълни, че няма никакъв проблем ако не той, а друг негов колега от ПП стане министър-председател на България.
Кабинетът на Петков се сблъска с турбулентни последни няколко дни, след като на 8 юни лидерът на ИТН Слави Трифонов с изявление във Facebook съобщи, че изтегля министрите си от кабинета и "слага край" на тази коалиция. По думите на Трифонов правителството на Кирил Петков има "друг външен министър" - не Теодора Генчовска, а съветника Весела Чернева. Според лидера на ИТН премиерът е обещал да вдигне ветото върху началото на преговорите за членство на Северна Македония в Европейския съюз. "Македония е важна част от нашата история, от нашата душа", категоричен беше Трифонов и посочи, че обещавайки да премахне пречките пред преговорния процес със Скопие, премиерът извършва национално предателство.
По-рано в петък стана ясно, че Народното събрание ще заседава извънредно във вторник, 21 юни, от 11:00 часа, във връзка с внесения от ГЕРБ-СДС вот на недоверие към правителството на министър-председателя Кирил Петков.
Вотът на недоверие бе внесен в сряда сутринта с подписите на 59 народни представители от ГЕРБ-СДС. В мотивите е записано, че "разрушаването на 25-годишния консенсус за водене на разумна и дисциплинирана фискална политика е превърнало настоящото правителство в заплаха за фискалната стабилност и националната сигурност на страната".
След консултации с парламентарните групи подкрепа за внесения вот на недоверие заявиха депутатите от ИТН, "Възраждане" и ДПС.
Засега сметките показват, че кабинетът "Петков" може и да си отиде, ако до сряда не се намерят още депутати, които да гласуват в негова подкрепа.
преди 2 години Киро , за панделата сте с Асен ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години простонаглоКиро, ОСТАВКА !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар