България може максимално да се възползва от ситуацията, за да модернизира армията си и да се отърси от влиянието на Москва в политическия си живот, и трябва да спре да бави подготовката за навлизането на самолетите F-16.
Срещата на НАТО тази седмица целеше да покаже на Русия, че всички членове на алианса са надлежно защитени и, че - обратно на това, което искаше президента Путин - вместо по-малко натовски войски в Европа и разделение ще има повече военно присъствие и по-силно обединение в НАТО. Ако Русия прибегне до употреба на химическо или билогично оръжие в Украйна, резолюция на ООН може да даде основание на желаещи страни да се намесят в конфликта. Това коментира Велизар Шамаланов, бивш министър на отбраната, в ефира на предаването "Клуб Investor" по Bloomberg TV Bulgaria.
"Максимално бързо трябва да се изпратят поне 20 пилота на обучение за F-16 в САЩ, да се ускори приемането на F-16, подготовката на цялостната инфраструктура в Граф Игнатиево - която закъснява много по вина на България - и целият ресурс да бъде насочен към много по-бързото влизане в оперативно дежурство на тези F-16. Периодът на излизане от употреба на МиГ-29 поради невъзможност за поддържане може да бъде покрит - както и днес се покрива - с изтребители на наши съюзници."
"Ако продължава саботажът, който аз виждам, от страна на Министерство на отбраната и други министерства, и до 2040 г. може да влязат в експлоатация" поръчаните F-16 от САЩ, каза Шаламанов.
"Няма истински интегриран национален екип, който да управлява тази програма по професионален начин, както се прави в НАТО, с цел придобиване на цялата способност и синхронизиране на всички действия по подготовка на инфраструктура, персонал, промени на доктрини, развитие на системите за радарно наблюдение, зенитно ракетно прикритие, системите за опознаване и извеждане на старите системи", обясни той.
Ако наистина има усилие от страна на държавата, новите самолети могат да изпълняват функциите си за охрана на страната в рамките до две-три години, каза Шаламанов. Успехът на програмата зависи от активното участие на министерски съвет, парламента, но и на индустрията, която трябва да има ключово включване в проектите за превъоръжаване.
На срещата тази седмица бе взето решение за удвояване на числеността на НАТО на източния фланг. На срещата на НАТО в Мадрид в края на юни може да се очаква нова стратегическа концепция на съюза за след войната в Украйна. За България по-важно е, че в рамките на концепцията за всеобхватно предно разполагане на сили, може да наваксва своето технологично изоставане и да поиска решителна промяна в сферата на противовъздушната и противоракетна отбрана с модерни системи, за да не разчита повече на старо съветско оборудване като С-300, каза Шаламанов.
"Това означава засилване на сухопътно присъствие, което ще да даде възможност модел как да се развиват българските батальонни бойни групи
- много по-добри системи за командване, управление, разузнаване и киберотбрана."
На срещата България бе представена от президента Румен Радев, който според Шаламанов, е започнал да променя начина си на говорене по отношение на Русия, използването на съюзнически самолети и разполагането на съюзнически сили на територията на страната след приетия мандат от правителството.
Шаламанов напомни, че през 2014 г. като командващ ВВС на България Радев е бил против самолетите ни МиГ-29 да бъдат обслужвани в Полша и Украйна, а не в Русия.
"Влагането на усилия сега в поддържането на МиГ-29 при положение, че руснаците разрушиха заводите в Украйна и че това съвсем не е приоритет на Полша и НАТО, би било загуба на време и ресурси."
Според Шаламанов опасенията за употреба на химическо или биологично оръжие от Москва в Украйна са реалистични заради предишни атаки на Русия с подобни средства срещу конкретни лица, включително на територията на Великобритания и България. Русия изполва химическо оръжие в Сирия, напомни Шаламанов, а британското и американско разузнаване разполагат с данни за вероятни "атаки под чужд флаг" с цел ескалиране на конфликта.
Запитан каква би била "червената линия", при която НАТО ще се намеси в конфликта, Шаламанов заяви, че в същността на чл. 5 и на военната доктрина на НАТО е заложено "поддържането на определено ниво на неопределеност, което е част от възпирането."
"Към момента НАТО показва, че усилва отбранителния си капацитет в Източна Европа, ще продължи и увеличава военната поддръжка за Украйна, ще продължи санкциите срещу Русия в рамките на ЕС и Г-7, и, ако все пак Русия прекрачи границата от конвенционална война към оръжия за масово поразяване, това ще е спусък - който ще мине през още една резолюция на ООН и макар тя да няма задължителен характер ще е достатъчно основание за "коалиция на желаещите" да се намесят решително за спиране на действия по изполване на оръжия за масово поразяване."
Войната като продължение на политиката на Путин срещу Украйна е неуспешна, каза Шаламанов.
"Руската армия се връща към моделите от Втората световна война - на "изгорената земя", напълно разрушени градове, поредица от военни престъпления, за които със сигурност ще има осъдени."
Продължителен конфликт не е в интерес на Русия, не само заради дадените жертви, но и заради "пълното разрушаване на мита за непобедимостта на руската армия, високите руски технологии и Русия като миротворец."
Наложените санкции показаха зависимостта на страната от сътрудничеството със Запада и вече дават резулат на фона на засилващо се обединение срещу Русия по целия свят и консолидация на украинското общество.
Българите помагат на бежанците от войната, български доброволци се сражават в Украйна, така че българското общество се отнася към този проблем, както европейците, смята Шаламанов.
"Има определени проблеми на ниво парламент, правителство, президент, но стъпка по стъпка и те ще бъдат преодолени. Това очакваме от поне от част от партиите в управляващата коалиция, които са там, за да отстояват цивилизационния избор и не бива да се прекланят пред натиска от БСП, "Възраждане" и други сили."
Изгонването на десет руски дипломата и привикването за консултации на българския посланик в Москва са стъпки в правилната посока за прекратяване на влиянието от Кремъл в България, смята Шаламанов.
"Определено руският фактор губи сила в българската политика."
Какво значение би имало изслушване на президента Зеленски пред българския парламент и как войната може да се отрази на българската политика и индустрия може да гледате във видеото на сайта на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Клуб Investor" може да намерите тук.
преди 2 години Ф-22, се оказаха с премногочислени хардуерни и софтуерни дефекти, проблеми със системата за снабдяване на пилота с въздух и т.н., при това - на фантастично ВИСОКА цена. Ф-35 пък, им се лющи SYEALTH-боята при над 1200 км/ч, а експлоатацията им, едва ли можем да си позволим...Предлагахме МАСОВА дронификация - Върховният Главнокомандващ, се направи на ударен с мокър ***, а сега, искат и малкото изобщо някакви (ама ДОКАЗАНИ) ПВО-ракети да подарим на нацистите на Украйна... Добре де, събуват ни гащите, други не дават... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И след като НАТО ни пази, за какво са ни тези стари и скъпи самолети F-16? Аналог на трабанта. Хората си купуват вече F-22, F-35... Нашите само ще ръждасват в хангарите, защото е скъпо горивото, пък и двамата пилоти способни да ги карат са на море. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Велизарий би трябвало да знае, КАКВО и трябва НА България. Здрав, боеспособен самолет, с отлични летателни и бойни способности, максимум бройки за минимум пари. Всичко ТОВА, НЕ СЕ ОТНАСЯ за Ф-16. Виж, за лобистите, някой долар може и да падне. ... Дали пък ТОВА не иска да ни вмени бившият министър? Пари ли му трябват, а пътят минава през успешно лобиране за конкретна американска корпорация? Това ли (само) умълчава, или има (и) други интереси, които, е пратен да пробутва? Не знам, само улики и (обосновани) подозрения. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години *** = айде хлопа, нe чуka отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Вместо да се вайкаш, кажи кога ще дойдат тия прескъпи супер-пупер хвърчила. Че виж, ако не Путин, то Кадиров *** на вратата! Мм! С какво ще се браним?!? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Аман от теб и твоите левичарско русофилски глупости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Аман от теб и твоите левичарско русофилски глупости. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години "Трябва", каза Велизарий. А на кого му трябва - нитондума. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години България трябва да ускори приемането на изтребители F-16 .... 2040-та?! Че до тогава кървавия Мордор ще е избил тук всичката благородна англосаксонска агитка во главе със СМРАД-овете! А що да бързат, 2050-та е по-кръгла сума. Яваш-яваш, че и турски до тогава ще са научили. Ще има на кого да фъргат метани! отговор Сигнализирай за неуместен коментар