Финансовият министър Асен Василев заяви пред Bloomberg, че новото правителство на България няма да се отклони от плана на страната да приеме единната валута на Европейския съюз в рамките на две години, въпреки че признава "предизвикателствата пред модела на еврото".
"Като коалиционно правителство поехме ангажимент да влезем в еврозоната на 1 януари 2024 г.", казва Василев в интервю за Bloomberg News в София в петък. Ползите от преминаването от българския лев към еврото са повече от недостатъците, заявява той.
Българското правителство на премиера Кирил Петков е решено да насочва крехката подкрепа за единната валута, придържайки се към целевата 2024 г. Василев повтори ангажимента, поет по-рано този месец от Петков, който потвърди планираната дата за присъденияване на България към еврозоната, обещавайки публична кампания за представяне на ползите от еврото.
44-годишният Василев и 41-годишният Петков, и двамата възпитаници на Harvard Business School, бяха избрани с минимална победа миналата година с новата си партия "Продължаваме промяната", която обеща да се справи с корупцията в най-бедната страна-членка на ЕС, припомня Bloomberg.
Обрамчени в жълто са страните кандидати за еврозоната, а Дания е договорила клауза за неучастие в нея
От агенцията отбелязват също, че политиците в България, в която икономическата продукция на глава от населението е равна на малко повече от половината от средното ниво за ЕС, се стремят да приемат еврото, за да помогнат на икономиката да намали разликата с по-богатите страни в блока. Но около половината от населението не гледа с добро око на единната валута, сочи проучване на Евробарометър от юли.
Присъединяването към еврото ще доведе до намаляване на лихвените проценти, ще повиши доверието на инвеститорите и ще помогне на българския бизнес чрез намаляване на трансакционните разходи, посочва Василев. Кризата в еврозоната, която започна в Гърция преди повече от десетилетие - и която почти разби валутния съюз - показва, че недостатъците на валутата могат да бъдат отстранени, казва той.
"Определено има някои, да кажем, предизвикателства в модела, но от гръцката криза видяхме, че те могат да бъдат преодолени", коментира Василев.
Фрагментираната четирипартийна коалиция на Петков е изправена пред познато предизвикателство за реформаторите в България, което произтича от заплетена политическа криза, белязана от скандали с подкупи, широко разпространено недоверие към публичните институции и нарастващо неравенство.
Василев казва още, че правителството проучва възможности за механизъм за криптоплащания "в краткосрочен до средносрочен план", като пояснява, че е в преговори с централната банка, както и с "играчи в криптоиндустрията". Той изключва варианта страната да е център за добив на цифрова валута.
преди 2 години Да , това трябва да се реши ! Или излизаме от борда и си се съзтезаваме или си приемаме еврото. Няма среден вариант хем да сме вързани за ерото хем да имаме нещо което да се казва лев ... ама всъщност е евро защото губим всички ние. Банките печелят ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Хайде ще бъда по точен използвайки етериум верига :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години еми начи излизаме от борда, то е повече от ясно. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Набутва се на флашка :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години И ти си поредния който си мисли,че може да си обезцениим лева и да имаме повече износ. НЕ МОЖЕ ! Ще се обезцени точно колкото и еврото. Вързани сме.Сега сме с евро разбрете го най-сетне ! Няма как да имаш собствена валута когато си в борд ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Е,че то ЕС още миналата година тестваха облигации за 100 милиона в етери. Вие спите заедно с още 2-3 тука :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години Ние с този борд и сега сме с евро :) Само ,че с 2 огромни разлики. Първата е,че не можем да вземаме пари на корем и втората е ,че банките ни цакат като ни въртят лев / евро за всичко за което се сещам. Само разни пауни си мислят,че лева е нещо. Да, може да е нещо, но трябва да е отвързан от борда... например както е Румъния, Хърватия,Чехия и т.н. Печатат си пари правят си инфлация и си продават евтино стоките. Ние това го нямаме ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години От клептокрация на криптокрация лесно става. Само дали ще остане нещо за крадене?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години abdul-e, докато не се измисли начин да се набутва криптото в буркани и под дюшека - трудна работа :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 2 години България трябва да стане криптокрация :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар