IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Л. Хампарцумян: С покупка на имот инфлация не се спира

В България сме склонни да притежаваме жилище повече от това да наемаме, посочи финансистът, но очаква в средносрочен план това да се промени

13:19 | 29.09.21 г. 19
<p>
	<em>Снимка: Investor. bg</em></p>

Снимка: Investor. bg

Когато жилището се придобива с цел спекулация, инвеститорите могат и да сбъркат, а ако хора смятат, че с купуването на жилище ще се спасят от инфлацията, това не е така. Това коментира пред bTV финансистът Левон Хампарцумян по повод бума на имотния пазар и вдигането на броя отпуснати жилищни кредити с 15% за година.

„Инфлацията не е това космато чудовище. Бяха напечатани страшно много пари за справяне с кризата и се създава натиск върху пазара, обясни той. – Ако хората си мислят, че купувайки жилище ще се спасят от инфлацията – не е решение. Държат ли ги в буркани и на купчинки, ще загубят част от тях. В един момент ще има инфлационни процеси, но хората да не си мислят, че купувайки жилище, ще се справят с нея, така или иначе част от парите ще бъдат изядени.“

Финансистът смята, че в по-добрите квартали на София е много вероятно цените на жилища да продължат да се покачват.

„Няма рецепта, с която да се каже – купувайте - не купувайте, всеки да си направи сметката, ако рискува собствен капитал – за търговия или да обитава жилището. В България сме склонни да притежаваме жилище повече от това да наемаме“, коментира той, но допълни, че очаква в средносрочен план това да се промени.

Хампарцумян обясни, че БНБ гледа нещата обобщено, когато сегмент на кредитния пазар започва да показва признаци на бъдещи рискове. Тогава настоява да се отделя повече капитал, за да не е рентабилно за банките да кредитират пазара.

"Така банките трябва да заделят провизии за бъдещи загуби в по-голяма степен, така че ако се реализира рискът, да няма катастрофални проявления. БНБ не издава нареждане на останалите банки дали да отпускат кредити, а предупреждава, че се появяват повече рискове, т.е., банките да заделят резерв за евентуален катастрофален изход", поясни финансистът.

Хампарцумян е на мнение, че „ако пазарът позакъса“, матуритетът по кредитите може да се удължи – ако са били 25 години, ще станат 30 години, допълвайки, че в Швейцария например има ипотеки, които достигат до сто години.

„Тамошният пазар е изкривен, защото има много богати хора. Млади хора професионалисти у нас започват да търсят крайградски къщи, за да могат да поемат нуждите на семейството си. Ако хората имат нужда от по-хубаво жилище и знаят какво да го правят, нека да си го купят“, коментира финансистът.

Хампарцумян пресметна, че при ниските лихви в България „се ангажирате да изплащате жилище за 20-30 години напред“.

„Трябва да се види дали не е по-изгодно да живеем под наем. Следващото поколение може да си каже "защо да не отида на почивка с гаджето на Малдивите, а ще ги давам за тухли", коментира той. Финансистът напомни, че в българската народопсихология и култура е залегнало, че „ако нямаш жилище, не можеш да се ожениш“.

Левон Хампарцумян отбеляза, че лихвите по кредитите се държат ниски заради еврозоната и очаква движението им по-скоро да е надолу, отколкото нагоре.

„По-скоро ще има дълъг период на не много високи лихви, но относително висока инфлация 5-6-7%“, прогнозира той.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 05:11 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

19
rate up comment 3 rate down comment 0
Dali
преди 3 години
Инфлацията намалява право пропорционално с корупцията
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 8 rate down comment 3
dakl
преди 3 години
Изглежда по тази причина ръстът на продажбата на жилща в САЩ е скочил само с 20% в сравнение на мналата година. Както винаги всяко идиотско деяние/печатането безогледно на пари в развитите страни/, намира своето философско оправдание!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 9 rate down comment 2
novata_ikonomika
преди 3 години
Ако държавния бюджет зацикли и фирмите зациклят а като гледам строителите на пътища вече зациклиха и няма пари, не виждам работещите на заплата откъде хари за да теглят ипотеки, а хората с пари в банките вече имат по много имоти ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 5 rate down comment 11
nike09
преди 3 години
Биткойн!Всеки да си го тълкува според капацитета на мозъчето си!Аз инвестирах малка част от парите си в БИТКОЙН!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 10 rate down comment 3
abdul
преди 3 години
никой няма намерение да събира пари. Важно е да не спира да се плаща.А дори и да се спре е важно активите да не излизат на пазара.. защото им се вижда истинската стойност... която не е задължително да прилича нито на кредита, нито на обявите по сайтовете.. и нещата могат да отидат на зле.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 6 rate down comment 2
abdul
преди 3 години
точно според новата, пренаписаната финансова теория лихвата няма нищо общо с кредитния риск.Лихвата просто покрива непокрития риск постфактум.. щото е по-лесно.Когато спрат да плащат, лихвата скача, за да може да се покрият загубите.Лихвата е обвързана с икономическата активност в положителна обратна връзка, а не с кредитния риск.. туй според новата финансова теория.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 8 rate down comment 2
mrynmryn
преди 3 години
По твоя коментар - според мен се притеснява, че има твърде много кредити, които са съмнителни, дали ще се плащат, ако се вдигнат лихвите и не иска да се събуди с 1000 имота за продажба. И аз си мисля, че има нужда да се проверят банките ни, струва ми се, че са раздали повече пари, отколкото могат да съберат обратно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 12 rate down comment 2
bgMan
преди 3 години
Единственият банкер, който се дръзна да каже истината. А останалите само наливат още масло в огъня и плащат за поръчкови статии на тема колко било хубаво да се купуват имоти и как цените им само щяли да растат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 10 rate down comment 2
Специалист по всичко
преди 3 години
Точно вдигането на лихвените равнища създава кредитния риск. Защото се оказва, че не всеки кредитополучател (човек или фирма) е толкова атрактивен за финансиране, колкото е изглеждал.Но има големи умове, които пренаписаха цялата финансова теория, така че вероятно ще намерят решение и за този проблем. :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 2
Ernan Kortes
преди 3 години
Има вероятност през следващите години да видим големи спадове, каза професорът по икономика от Йейл Робърт Дж. Шилер в Yahoo Finance Live. Мисля, че хората са загрижени за това в този момент от историята.Шилер отбеляза, че много хора може да се чувстват разочаровани по време на пандемията, принудени да работят и да се учат от дома, а купуването на къща е равносилно на предприемане на действия.Искаме да направим нещо, каза той. Така че това изглежда е нещото - нека обновим къщата си.И накрая, Шилер каза, че FOMO - или страхът от пропускане - може да стои зад много решения на купувачите на жилища да скочат на пазара, докато наблюдават тревожно ускоряването на цените.И така, в крайна сметка хората се вмъкват и купуват и това го движи, каза той. "Това е нестабилна ситуация."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още