Икономистът смята, че забавянето на скоростта на ваксинация в България е въпрос, за който е необходима голяма обществена подкрепа – както от бизнеса, така и от населението.
„Не мога да си обясня как имаме безкрайна съпротива срещу каквито и да е мерки, свързани с ваксинация или тестване, а от друга страна протестираме срещу ограниченията", недоумява Шулева.
Според нея даже и да се направи масова кампания за имунизация срещу Covid-19, „ако едновременно излизат лица, които обясняват как това е вредно и ще светим при 5G", тя няма да бъде особено успешна.
„Непрекъснато даваме трибуна на хора, които говорят абсолютно ненаучни и недоказани неща и облъчват общественото мнение с фалшиви новини. Не е случаен фактът, че България е по-назад с ваксинацията дори от страни от третия свят. Крайно време е малко да се засрамим и да проявим едно европейско отношение към проблем, който засяга всички", съветва Лидия Шулева.
Тя напомни, че и предишното правителство имаше стратегия за справяне с пандемията, но „ние отказваме всичко".
По думите й не си даваме сметка за големите преки и косвени жертви в обществото и е „крайно време за една много сериозна и масирана кампания за преодоляване на това негативно отношение към справяне с кризата“.
Шулева посочи, че предизвикателствата пред икономиката са изключително големи.
„Те произлизат както от пандемичната и здравна криза, така и от инфлацията, която бе повлияна от световните финансови стимули", смята Шулева и посочи като особен проблем енергийния пазар. „Там нещата не бяха управлявани добре и се надявам сегашното правителство да вземе мерки за успокояване на този пазар – присъединяване към румънския пазар, подкрепа за бизнеса и населението, както в други европейски държави“, коментира тя и уточни, че това може да не е възможно без работещ парламент.
„Вече бившият служебен кабинет успя да продължи мерките за подкрепа на бизнеса в условията на пандемия, макар предвидените в бюджета средства да са били до март-април", коментира Шулева.
Тя е на мнение, че протестите на някои сектори нямат основание, защото са получавали средства през цялото време, ако са отговаряли на условията за помощ.
Планът за възстановяване продължава да не е внесен в Брюксел, напомни Шулева. „Имаше работа по него, но както беше внесена актуализацията на бюджета в парламента, трябваше да се направят максимални усилия за одобрение поне по отношение на някои от ключовите мерки - бъдещето на въглищните централи и състоянието на правосъдната система - поради които Европейската комисия отказва да приеме нашия план“, коментира тя и потвърди, че планът продължава да виси по тези точки.
„Новото служебно правителство ще трябва да поеме риска и да предложи някакъв вариант, който да бъде внесен, най-малкото, защото в бюджета са предвидени авансовите вноски по този план - а за да ги получим, той трябва да бъде внесен“, каза икономистът.
Шулева напомни, че смените в новия служебен кабинет, обявени от президента Румен Радев, бяха очаквани заради честите изказвания на министрите на икономиката и финансите Кирил Петков и Асен Василев, че искат да продължат усилията си за промяна.
Тези дни трябва да стане известно дали ще създадат нов политически проект, коментира Шулева и посочи, че оценката за работата им е добра и те се радват на добра обществена подкрепа, тъй като са помогнали за възстановяването на доверието и репутацията на изпълнителната власт.
Бившият вицепремиер прогнозира, че в политическото пространство има място за нов проект и обясни, че ниската избирателна активност в голяма степен се дължи на факта, че хората не намират за кого да гласуват, а „представените лица и програми на политическата сцена не отговарят на техните виждания“.
Шулева смята, че подобен проект може да привлече подкрепа от съществуващите партии, но „много по-ценно", според нея, би било, ако създадат платформа и програма, която да привлече негласувалите на предишни избори.
Шулева предполага, че това ще е предпоставка за много по-легитимен бъдещ парламент, който да позволи създаване на по-легитимно мнозинство, което да излъчи редовен кабинет.
„Плащаме много лош обществен данък на придобили гражданственост клишета и етикети, които пречат на бъдещото развитие в българския парламент. „Коалиция" придоби популярност като мръсна дума, а още по-неприятна е думата „преговори", зад която задължително се лепваше етикета „задкулисни". Когато има ясна платформа, и коалицията, и преговорите имат съществено място в създаването на един устойчив кабинет, е мнението на бившия вицепремиер.
В коментар за очакванията за новия служебен кабинет Шулева напомни, че президентът Румен Радев е заявил, че той ще продължи досегашната политика, която на първо място ще трябва да осигури честни избори с по-широко участие на гражданите.
„Надявам се, че съвпадането на президентски и парламентарни избори ще създаде по-голяма мотивация за гласуване“, допълни Шулева.
Повече за свършеното от предходното служебно правителство и очакванията за новото, евентуалните промени в политическия пейзаж на страната може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Всички гости на предаването "Бизнес старт" може да гледате тук.
преди 3 години на зелената тролова гевендия и теглете една *** майна и бийте минуса без да четете ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Много неща не им прави чест на тиквестора, но в днешно време наука и чест са мръсни думи. Това да ужасно долни, жалки, душевно мъртви същества. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ало, investor.bg!Защо проявявате избирателност и предпочитане на дадени теми? Много бързо изместихте темата за Кристалина Георгиева (евентуално Борисов) и отчетите за Китай. Това е точно тема за вашия профил. Вместо това колко дълго време вече държите непрофесионалните внушения за ваксинирането, които се опитва да прави г-жа Шулева - знаем коя. Това дори не е във вашия профил.Не ви прави чест. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ако ваксината е ефективна, който ди я бие е защитен. Който не иска за си носи последствията. Какво са се загрижили маркираните за другите?! Гледайте си жалкия, мизерен живот и това е. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Ваксината защитавала и го карали по леко ------- Във ваксиниран Израел в момента умират повече хора средно седмично от колкото миналата година по това време без ваксини ---------https://***.google.com/search?q=covid+deaths+in+israel&rlz=1C1CHBF_en-GBGB781GB781&oq=covid+&aqs=chrome.0.69i59j69i57j0i433i512l2j0i433i457i512j0i402l2j0i433i512l3.3690j0j15&sourceid=chrome&ie=UTF-8 отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години На глупав човек каквото и да му обясниш, в главата все му е да се наведе с отворени бузи. Дотам му стига "средната интелигентност". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Хайде сега всички вакснати, заемеге Г-образна стойка, хванете се с двете ръчичики отзад и широоооко отворете бузките за 8-мата доза. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Дават си сметка. Комунизма им е обица на ухото. Не вярват и не искат пак да живеят под ботуша на тираните и им е ясно, както на средно интелигентния човек му стана ясно, че няма пандемия, а тираните се опитват да смачкат народа. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години ми чакаш 20г и ако искаш тогава се ваксинираш , виж колко е лесен отговорът ... таман ще сте останали живи само антиваксърите , демек цветът на хомо сапиен ... най-доброто и квалитетно генетично поколение ... :))) ... мъдро решение си взел ... !! ... подкрепям ... !! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не прочете ли написаното? Ти образование имаш ли? Написах ти го простичко, че и ти да го разбереш. отговор Сигнализирай за неуместен коментар