IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Мария Стоева: Работодателите предпочитат да преназначават, а не да съкращават

Две трети и от предприемачите, и от служителите, очакват нови затваряния заради Covid, сочи проучване на ManpowerGroup България

18:41 | 08.09.21 г.
Мария Стоева: Работодателите предпочитат да преназначават, а не да съкращават

Според нея резултатите са сходни, като има разлика от около 10%, но две трети и от работодателите, и от служителите, очакват нови затваряния заради Covid.

Проучването показва, че едва 10% от работодателите биха прибягнали към съкращение на персонала.

“Компаниите са настроени да запазят хората, с които работят добре. Дори да се стига до съкращение на персонал, те обичайно са на хора, които не са толкова ефективни в работата. Целта е да се запазят хората, които работят добре”, коментира Мария Стоева.

Проучването показва, че много малко от работодателите биха намалили възнагражденията на служителите, защото знаят, че това е стъпка, която не е добре да предприемат в настоящата ситуация.

По-голям процент от служителите очакват мерките да повлияят на доходите им, отколкото работодателите имат такива планове.

“Служителите очакват, че могат да бъдат изпратени в принудителен отпуск, че могат да загубят работата си, особено в определен тип сектори. Действително се виждат, че служителите са по-притеснени от работодателите”, посочи Стоева.

По думите ѝ, очаквано, най-негативна изглежда картината на индустрията, свързана с туризъм, хотелиерство и ресторантьорство, при които вече мерките са в сила.

В секторите „здравеопазване“ и „фармация” има притеснения, защото евентуални нови мерки биха ограничили възможностите за профилактичните прегледи. Това се отнася и до производството и автомобилната индустрия, където и компаниите, и служителите се чувстват по-несигурни, отколкото в останалите бизнес сектори.

По думите на Стоева голяма част от хората, работили в туризма, хотелиерството и ресторантьорство, са се преориентирали в работа по складове, в производствени компании и смятат да останат там – този сектор продължава да бъде много несигурен и никой не знае колко време мерките ще продължават да засягат компаниите, които са в него.

Тя посочи, че хибридният модел преобладава за по-голямата част от компаниите.

„Има интересно разминаване в това отношения, защото над 40% от служителите очакват, че работодателят трябва да им даде пълен избор сами да решават дали да работят от офис, или от вкъщи. Докато доста малка част от компаниите са готови да дадат пълен избор“, информира мениджърът продажби и бизнес развитие в ManpowerGroup България.

Какви са нагласите на работодателите и служителите в настоящата Covid ситуация? Кои са предпочитаните модели на работа при новата вълна на Covid-19? Защо работодателите са по-оптимистични, че бизнесът ще се възстанови по-бързо, отколкото служителите се надяват, че ще се върнат скоро към старите нива на възнагражденията си?

Целия разговор относно проучванията на ManpowerGroup България може да гледате във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всички гости на предаването "В развитие" може да гледате тук.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:56 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

Финанси виж още