„Въпреки че подобни мерки биха срещнали дори парламентарна подкрепа, специфичната ситуация не предполага в момента въвеждането на такива. Все пак, с повишаването на броя на заразените хората ще започнат да мислят за своето оцеляване и тенденция към бавно повишаване на дневния брой ваксинирани се забелязва“, смята той и очаква с влошаването на ситуацията тази тенденция да се усили.
Анализаторът посочи, че засега четвъртата вълна на пандемията се развива малко по-бавно от втората и третата вълна в България. Той напомни, че очакванията бяха, че много хора в България са преминали през вируса, без да са регистрирани и може би следваща вълна ще ги подмине, но въпреки това се наблюдава сериозен ръст.
„България се превърна в референтен пример в ЕС по отношение на ниската ваксинация", е оценката на Безлов. За него това е един „социално-медицински експеримент“.
Анализаторът отбеляза, че „всички ни наблюдават, защото при нас експериментът тече с реални данни“. По думите му очакванията са, че ние ще имаме много по-висока смъртност спрямо другите държави в Европа. Според Безлов това вече се вижда – например в сравнение с Англия имаме девет пъти по-висока смъртност на глава от населението.
Той определи като „много тъжно“ нивото на ваксинация в групата на по-възрастните, която при нас достига около 30%, при почти 100% в някои други европейски страни.
„Проблемът при нас е в културната специфика", смята Безлов и отбеляза, че факторът образование корелира, но не е решаващ. "Виждаме, че и много образовани хора са активни антиваксъри или са поне скептици.“
Експертът напомни, че през миналата есен проучванията на общественото мнение в Европа са показвали, че българите са били не по-скептични към ваксините спрямо държави като Испания и Франция.
„За мен е странно какво точно се случи, че в момента сме най-скептичната страна по отношение на ваксините, коментира Тихомир Безлов. – Ако погледнем данните, ще осъзнаем, че твърдите противници на ваксинацията всъщност не са толкова голям процент, основната група е тази на колебаещите се.“
Той е убеден относно ефективността на ваксините, а по отношение на т.нар. „пробиви“ при тях дава за пример Израел, където случаите на ваксинирани заболели са основно при хора над 60 години. Това се обяснява от една страна с по-слабата имунна система на възрастните, а от друга – с факта, че те се ваксинираха приоритетно и първо и вече е изминал прекалено дълъг период от ваксинацията. Въпреки този пробив важно да се отбележи, че тежките случаи са много по-малко при ваксинираните.
Безлов коментира и мигрантската криза, която се предрича заради смяната на властта в Афганистан. По думите му тя преувеличена и няма да достигне нивата на тази от 2015 г.
Той се аргументира с няколко факта за това – от една страна се смята, че талибаните ще се опитат да ограничат емиграцията. „Пакистан също вече заяви, че ще направи усилие да спре мигрантската вълна, а Турция също взима мерки“, каза анализаторът от ЦИД.
По думите му ситуацията в Турция е много специфична, защото въпреки успешната политика на Ердоган да приеме мигранти и после да „рекетира“ Европа за пари с тях, обществените нагласи в турското общество са се втвърдили доста срещу мигрантите и това носи политически негативи на управляващата партия.
„В момента Ердоган строи много сериозна стена на границата с Иран и преговаря с талибаните с посредничеството на Пакистан да бъде решен проблемът с миграцията“, информира Тихомир Безлов.
Той подчерта, че в България има единомислие сред иначе разделените партии по отношение на този въпрос.
„Проблемът е, че много трудно се спира изпуснат бент... Но ако вълната мине през гръцките острови и после мигрантите предпочитат пътя през България на запад, на това е трудно да се противодейства. От друга страна, трябва да се замислим дали не е проблем, че мигрантите не искат да остават в България“, коментира анализаторът.
По отношение на политическата ситуация в България той смята, че след следващите избори чисто статистически шансът да няма правителство е много малък. В същото време той вярва, че партиите няма да допуснат промяна на конституционното устройство на страната и преминаване към президентска република.
„За да направите президентска република без преврат, трябва да се разберете с партиите“, каза още Тихомир Безлов.
Задава ли се „перфектна буря“ при четвъртата пандемична вълна? Как се овладяват кризите в условия на политическа нестабилност? Има ли рискове пред парламентарната демокрация? Влезе ли България в нов политически цикъл? Digital Green Certificate – защо има съпротива срещу позитивните санкции?
Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.
Още анализи от „Светът е бизнес“ открийте тук.
преди 3 години най-добрия начин да си опазиш данните е просто да не ги споделяш.Това, че в ЕС ядем колците с доматите е друга тема. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години То самите сайтове не искат да въведат нищо. След като в ЕС приеха ГДПР, маса сайтове на УС медии вече не са достъпни за държави от ЕС. Просто е по-лесно да откажеш достъп, отколкото да инвестираш в сайта си. Камо ли за някакви по-сериозни мерки, като модерация на коментари и тн, които изискват и наемане на допълнително хора. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Не бива така лековато да каниш гости. Аз бих дошъл с бутилка и кашу, но не се знае как ще пристигнат Импа, Инж5ров-а, Вова-та...... С бухалка? Недей, размисли малко! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Много правилно!Няма как нещо да е истина ако е написано от анонимен.Ако автора е анонимен, задължително написаното е лъжа.Ако лъжа е писана от неанонимен - глоба.Ако истина е писана от неанонимен - бонус.Това е правилния и единствен път към пазарната демократична истина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Абе какви са тези глупости глоби .. всеки който изрази мнение различно от приетата политическа линия направо да му се режат ръцете ! Да видим после как ще пише инак :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години "най-скептичната страна по отношение на ваксините", не живее ли у нас? Тук всеки разбира от всичко - коли, политика, футбол, ядрена физика, микробиология и каквото се сети човек. Въпреки това, все още сме на дъното по почти всички показатели в ЕС... Ходи го разбери, защо става така... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години само да приложим европейсктата директива за отговорност по написаното и публикуваното . е както е по белият свет , написал некой че от ваксините се "омирало" . дрън едни 10 бона глобичка . вторият път да видим дали ще пише небивалици .Ей го брюкселския *** китайски модели сънува ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Подкрепям + за сайтове като този - платена регистрация.Ама ако се приеме това, тука ще останем да пишем само ти,аз Мавито и още 5-6 най много. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години един от основните проблеми е пълната слободия царяща из интернет пространството ни . за да се регулира малко от малко писането на всеки и за всичко трябва да се въведът леки промени . първо за да пише някой нещо някъде и то да е публично , требе да има регистрация с истинското си име и адрреса от който пише . второ требе само да приложим европейсктата директива за отговорност по написаното и публикуваното . е както е по белият свет , написал некой че от ваксините се "омирало" . дрън едни 10 бона глобичка . вторият път да видим дали ще пише небивалици ... :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Начи за да върви бизнеса (или далаверата) - избори безкрай, така ли? отговор Сигнализирай за неуместен коментар