„Държавите са на различен етап от кризата, причинена от коронавирусната епидемия – някои са много по-засегнати от други. Много е важно поетапното разхлабване на мерките да бъде основано на научни данни, за да не се получи обратният ефект". Това коментира по Нова телевизия външният ни министър Екатерина Захариева във връзка с възможна отмяна на ограниченията, въведени заради пандемията.
Тя обърна внимание на възстановяването на работата на единния пазар и на свободното движение на хора също да става координирано, защото в момента тези свободи не функционират пълноценно.
Екатерина Захариева представляваше България на заседанието на Съвета по външните работи, което се проведе чрез видеоконферентна връзка. Министрите на външните работи от ЕС обсъдиха борбата с COVID-19, приноса на общността в глобалните усилия за справяне с пандемията и подкрепата за трети страни.
"Смятам, че е много важна стратегията за излизане от кризата, предложена от Европейската комисия", отбеляза Екатерина Захариева. По думите й това е асиметрична криза, която засяга не само здравето. „Вижте колко последици има. Надяваме се излизането от нея да бъде доста по-координирано", поясни Захариева.
На въпроса могат ли да разчитат държавите членки на подкрепа от ЕС, министърът на външните работи обясни следното: „Европейската комисия реагира изключително бързо и адекватно. В рамките на седмица се промениха много правила за фондовете. Пренасочиха се средства за справяне с кризата".
Външният ни министър коментира и кандидатстването на България за чакалнята на еврозоната. „Българското правителство работи целенасочено за това. Трябваше ли да дойде такава криза, за да се убедим, че е по-добре да сме в еврозоната?", попита реторично тя.
Що се отнася до пътуванията за предстоящия летен сезон, Захариева отбеляза, че всяка държава се опитва да спаси туризма си. „За съжаление, няма да възстановим нормалния живот през лятото. Призивът е да си останем в България. Студентските бригади също са отложени до 12 май. Издаването на визи е отменено засега", заключи министърът на външните работи.
Министърът на външните работи призова българските мюсюлмани да не пътуват до Турция за Рамазан. Тя обясни, че в Турция пристигащите от страни с коронавирус се поставят под карантина не в домовете си, а в изолирани помещения. Когато се върнат в България, пътувалите отново ще трябва да изкарат 14-дневна карантина, напомни правилата тя.
Към момента 1205 български граждани, пребиваващи в чужбина, са заявили в български дипломатически мисии желание да се приберат в страната. Повечето от тях не са туристи, туристите - около 2500 души и вече са прибрани у нас.
преди 4 години Я пък тази. И кво цяло лято да сме си останели в България? Ами работа, ами почивки? Ние да не сме пенсионери като каката?Има много студенти учещи в чужбина, ако не бяха тези карантини нямаше да стане инцидента с Милен Петков по Великден, защото децата щяха да са по университетите да се изучават в чужбина. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Може и да се призовава да се остава в БГ-то, но няма смисъл. И без това все още не са спрени всички полети, хората могат да си пътуват свободно по света, така че тези призиви да си ги ...По-важен е въпроса с летния туристически сезон, но до него има още време, така че има и време да улабят още мерките и да могат хората да почиват. отговор Сигнализирай за неуместен коментар