IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Петър Ганев: Няма опасност за курса на лева към еврото

Страната ни няма как да бъде част от „чакалнята“ на еврозоната без промените в чл. 29 от ЗБНБ, твърди икономистът

10:47 | 27.01.20 г. 30
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Няма опасност за курса на лева към еврото. Никой не може да ни промени курса, без ние да се съгласим. България няма и мандат за подобни промени. Даденият мандат за преговори и членство в ERM II е при фиксиран курс и той не може да бъде променян. Това обясни в ефира на Нова телевизия икономистът от „Института за пазарна икономика” Петър Ганев.

Припомняме, че на 23 януари са внесени поправки в Закона за БНБ, според които от датата на влизане на България във валутно-курсовия механизъм ERM II, т.нар. чакалня на еврозоната, официалният курс на лева към еврото трябва да стане равен на курса, договорен по съответните резолюции между ЕЦБ и останалите държави от еврозоната. По-конкретно председателят на парламентарната Комисия по бюджет и финанси Менда Стоянова внесе за разглеждане проект за допълнение на чл. 29 от ЗБНБ.

Министерството на финансите и Българската народна банка подкрепят внесения проект. Законопроектът се подкрепя и от ЕЦБ, уточняват от финансовото министерство. Целта му е да се осигури съответствие на вътрешната нормативна рамка с европейската нормативна рамка, регулираща административния процес и оперативните процедури за одобряване на валутните курсове в условията на Валутно-обменния механизъм (ERM II). Това съответствие е задължително условие за присъединяване към Валутно-обменния механизъм, допълват от МФ и БНБ.

Според Петър Ганев страната ни няма как да бъде част от „чакалнята“ на еврозоната без промените в чл. 29 от ЗБНБ. „В момента ние се изненадваме от текст, който всъщност е от 1997 г. Няма нищо ново в това правило от последните 20 г. Литва и Естония станаха част от еврозоната по същата тази процедура и не е имало промяна в техните курсове“, обясни Ганев. 

По думите му по всички личи, че правителството очаква да има реална възможност за преговори в идните месеци и се подготвя законодателно.

„Това, което се случи, е, че в средата на 2018 г. ние дадохме едностранно изявление с поемане на ангажименти – писмо до европейските институции. В него поехме ангажименти по пътя си към валутния механизъм, т. нар. чакалня на еврозоната. В това писмо изрично сме написали, че ще влезем при текущия си валутен режим. Изпълнихме тези ангажименти. Знаем, че има „някаква врата” за преговори и евентуално влизане през април. Този документ е от 1997 година, всички са минали през него. Това е процедура на повече от 20 години, няма страна, която да е влязла в еврозоната по друг начин”, обясни Ганев.

На малко по-различно мнение обаче е икономистът от ЕКИП Стоян Панчев. „На този етап нищо не трябва да обръщаме (спестяванията си от лева в евро, бел. ред.). Но въпросът е много сериозен. Основният проблем тук е курсът. Други страни, след влизането на лева, ще определят на закрити заседания какъв да бъде нашият курс. Казусът е да направим такава промяна в закона, че такова нещо да не се случва, да предотвратим такава възможност изобщо да съществува. Това вече беше предложено от редица експерти да се направи с допълнение в закона. Предложението е нашето правителство, в случай че се предложи друг курс, който не е сегашният, да напусне едностранно преговорите и да прекрати участието си в този механизъм”, каза Панчев.

Според него в момента се отслабва силата на закона и се разчита на „стари писма и мандати“, които е нужно да се препотвърдят.

„Такова допълнение, по мое мнение, не може да се запише в закона, тъй като не му е мястото там. Това е споразумение между Министерството на финансите и Българската народна банка, което казва, че по пътя към валутния механизъм ние поемаме четири ангажимента. Първият е да запазим борда и курса. Едното е алинея в закона, която казва, че курсът ще се базира на това, че сме във валутен механизъм. Другото е какъв е мандатът, с който ние преговаряме. Всички други страни с валутен борд се приземиха при същите курсове”, обясни още Ганев.

„Процедурата е следната – в даден петък, който ние не знаем, Министерство на финансите и БНБ ще изпратят писмо с искане да влезем във валутния механизъм. В събота ще бъдат договорени детайлите. В неделя, без ние да знаем, ще сме част от ERM II”, каза Ганев. Той добави, че процедурата е тайна, за да не влияе този процес на валутните пазари.

В ефира на БНБ пък Георги Вулджев от ЕКИП обясни, че това при какъв курс ще влезе България в ERM II и след това е еврозоната, ще е обект на преговори. „Това е, което се променя, и от там възниква притеснението възможно ли е да има някаква девалвация на лева, което означава по-висока инфлация, на практика някакво обедняване на населението вследствие на някакво превалутиране”, каза той.

Според Лъчезар Богданов от ИПИ пък не е редно да се правят законодателни промени по начина, по който бяха направени предложенията за изменение на чл. 29 от ЗБНБ – без много шум и буквално в последния възможен момент. „Най-добре е законопроектите да се вкарват от Министерски съвет, това показва политически ангажимент на управляващото мнозинство и на правителството. Второ, процедурата да е по-публична. Разбира се, това, което видяхме, показа, че не може да има тайна процедура в България“, каза икономистът пред Националната телевизия. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 17:00 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 17 rate down comment 9
Вся власть Советам!
преди 4 години
Тук някой спомена "префиксиране". Точно това може да се случи. Въпросът е дали ще бъде надолу или нагоре. И докато повечето хора се страхуват от падане на курса, реалността може да е точно обратната:Пазарно определеният валутен курс се влияе от много фактори, един от най-важните е състоянието на икономиката. Когато бе въведен валутния борд и определен фиксиран курс 1000 лв = 1 ДМ БВП беше към 20 млрд лева. В момента е почти 130 млрд лв. При свооден курс, такова развитие при равни други условия би довело до значително поскъпване на лева, а с това и на покупателната способност на българите. За съжаление това не се случи, но пък евтиният лев е стимул за привличане на инвестиции и улеснява износа. По-ниският обменен курс обикновено е нежелан от търговските партньори тъй като той затруднява износа им и улеснява вноса, а всяка държава се стреми за изнася повече и внася по-малко. Логиката сочи че ако другите европейски държави поискат "префиксиране" това ще бъде в посока нагоре, а не надолу. Това би довело до внезапно "забогатяване" на българите и възможност да се купуват повече вносни стоки, но от друга страна би затруднило износа и съответно намали икономическата активност в страната.При всички случаи всяко префиксиране би било стресово за икономиката и трябва да се избегне.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 23 rate down comment 2
studioaa
преди 4 години
Новата законодателна промяна в закона за БНБ, ако бъде приета, дава възможност курсът да се променя без решение на НС, а само чрез договорка с останалите страни в еврозоната. Никой не е толкова глупав, че да позволи да знаеш каква ще бъде промяната предварително при положение, че това ще предизвика финансова паника. Цивилизовано във финансовия свят значи промяната да се направи без възможност за овцете както ги наричаш да избягат от този, който ще ги стриже...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 24 rate down comment 4
Setver
преди 4 години
Правителството може да се съгласи с новия курс, но нивото на фиксация е по нашенските закони и може да се промени само от НС, дори и Горанов е безсилен да го промени без одобрението на НС. По закон е. Единственият начин това да се случи цивилизовано, е тези въпроси да се обсъждат на закрити врата, да е квалифицирана информация само за дадени хора, не и за народа, до момента в който НС приеме новия курс на закрито заседание и на следващата сутрин новия курс да влезе в сила.Само така може да избегнем сътресенията и да острижем овците (народа) без да се вдига много шум.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 20 rate down comment 7
studioaa
преди 4 години
Ти пропускаш нещо много важно - ако се окаже че левът е надценен според останалите страни в еврозоната това ще се разбере т.е българите ще разберат това и много от тях веднага ще конвертират всичките си спестявания в евро и много от тях може да ги извадят от банките и да предизвикат банкова криза или дори падане на борда. Именно заради това правителството няма никакъв избор освен да се съгласи с новия курс, защото само новината за него има потенциала да разклати сериозно борда или дори да го срине... Именно заради това промяната на курса ще се направи БЕЗ РЕШЕНИЕ ОТ НС, защото иначе иначе веднага ще имаме опит за превръщане на всички спестявания в евро докато НС гласува решението т.е. няма да има никакъв начин да се избегне теслата от баба Пена и чичо Митко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 36 rate down comment 4
pravatopola
преди 4 години
Като гледаме как нашите управници се съгласяват с всичко ,което Запада им поиска, твърде се съмняваме,че ще защитят интересите на народа и ще кажат ,че "гроздето е кисело".Може и да изоставят фиксирания курс.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 13 rate down comment 10
фиг.1
преди 4 години
Именно по тази причина не приемат страните директно в Еврозоната, а първо трябва да минат през ERM II където да докажат, че в течение на минимум две години могат да поддържат стабилен курс на валутата си спрямо еврото, както и да изпълняват другите критерии от Маастрихт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 13 rate down comment 18
mnz
преди 4 години
Нека да не се плашим, не се говори за махане на борда,а само за едно бързо префиксиране към курс с който ще са съгласни страните от еврозоната. Ние пак ще сме си в борд, просто който плаща той поръчва музиката, нормално е.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 21 rate down comment 13
s3
преди 4 години
Когато кандидатстваш за нещо, нормално е тези които ще те приемат да те оценят дали струваш и как да те приемат. Подобно с Шенген, който го гледаме през крив макарон вече десетилетие, там ни казаха вече че не струваме. Сега с еврозоната пак ще ни оценяват, ние кандидатстваме, а не те да ни ръчкат да влизаме. Ако някой не е съгласен с фиксирания ни курс, който навремето беше фиксиран към едно кръгло ниво без конкретни сметки, то той ще е в правото си да поиска този курс да бъде преизчислен по някаква методика. И ще е прав.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 31 rate down comment 8
Setver
преди 4 години
Няма опасност за курса, той си е по няшенския закон и ние можем да си го крепим. Ако някоя от държавите в еврозоната не е съгласна с курса и поиска да бъде преразгледан, ние винаги можем да се откажем от искането ни за влизане в еврозоната и да си оставим фиксирания курс. Просто ще кажем че гроздето е кисело и няма да искаме вече в еврозоната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още