IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Най-големият страх на бизнеса е липсата на квалифицирана работна ръка

Фирмите очакват забавяне на икономиката, но прогнозират повишение на приходите си, инвестиции в нови продукти и кадри, посочи Станислав Попдончев

10:45 | 17.12.19 г. 17
Най-големият страх на бизнеса е липсата на квалифицирана работна ръка

„Останалите страхове на бизнеса традиционно са свързани с бюрокрацията, корупцията, качеството на образованието и инфраструктурата, въпреки че по отношение на нея има и положителни тенденции“, посочи той.

Сред най-значителните събития за бизнеса в Българияс през 2019 г. Попдончев посочи изтичането на данни от Националната агенция за приходите, продължаващите промени в наредба Н-18, както и нашумялата тема за това кой трябва да поема първите три дни от болничния на служителите.

„Бизнесът у нас очаква улесняване на процедурите за привличане на работна ръка от трети страни и подкрепя идеята за диференцирана ставка върху някои стоки“, отбеляза  зам.-председателят на БСК.

Като интересен факт той изтъкна, че 50% от компаниите подкрепят присъединяването на България в еврозоната, а останалите са против.

„Вероятно това се дължи на евроскептичността, която идва от някои други източни страни, по отношение на запазване на неутралитет на валутата. България обаче не е в тяхната ситуация, тъй като те имат свободен валутен курс, а ние сме в условията на валутен борд“, смята Попдончев.

По думите на експерта очакванията на бизнеса към външната среда през 2020 г. са за забавяне в икономиката. „В същото време фирмите прогнозират повишение на приходите си, инвестиции в нови продукти, над половината от тях планират да инвестират в обучение на кадри, както и предвиждат повече пари за иновации и патенти“, допълни той.

Вижте целия разговор във видео материала на Bloomberg TV Bulgaria.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:26 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

6
rate up comment 2 rate down comment 8
Бидонойл
преди 4 години
Добре, нека бъде както казвате. Българския бизнес си остава в България. А чуждия си събира багажа и се мести в Азия и Африка. Тъй по-доволни ли сте?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 27 rate down comment 0
Sans importance
преди 4 години
Да бе, българския бизнес като си измести производството в Азия и Африка, направо втори Китай ще направи. Най-много накой от баш тарикатите от третия свят да му вземат това, което е успял да приватизира.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 16 rate down comment 1
scott
преди 4 години
Ко?Щи разкажем ена историа: моя учител в бизнесот, през далечната 1997-*** година, таман се беше пренесал от германия тука. Имаше ного пари за инвестиции. Та, идват му некви гъзарчета с последен модел лъскава кола и лачени парцалки. Той на "хора, които не влагат всичко обратно в бизнеса и не разпределят печалбите само между служителите си" ПАРИ НЕ ПРЕДОСТАВЯШЕ. Още тогава направих разликес между назначените бизнесмени и истинските такива. Имаше некив некови партнери из западно немачки, дето го търсеха за консултации. тази инвестица, онази.....сички се изнесоха и не искат и да чуят за България. ЩО ТИ РАЗКАЗВАМ ТОВА? РАБОТОДАТЕЛИТЕ ОТДАВАН НЕ СА В БЪЛГАРИЯ. А това, на което ти му викаш "работодател" нема да мръдне оттука - никога. ПО-ДОБРЕ БЕЗРАБОТЕН, ОТКОЛОКОТО ДА ТИ РАБОТИМ ЗА МУТРОБЪЛГАРЧЕ, НАЗНАЧЕНО, ДЕТО СИ МИСЛИ, ЧЕ Е БИЗНЕСМЕН! Не плаши, искам да кажем.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 30 rate down comment 2
das
преди 4 години
Това е нормално, нали искахме пазарът да определя правилата? Ами пазарът ги определя. Вярно че пазарът на труда е малко по-инерционен процес и му трябва повече време да реагира, но ето че все пак има реакция и хората се ориентират към работа в по-нормално регулирани държави, където не всичко отива за фирмите и частниците, а се отделя внимание и на народонаселението. Не че заплатите у нас са високи, напротив. Но има значение и какъв живот и какви условия може да ти предложи държавата, у нас държавата я няма, всеки сам следва да се оправя с всичко.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 38 rate down comment 1
doba
преди 4 години
Не само квалифицирани.Вече и неквалифицирани работници няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 37 rate down comment 0
khao
преди 4 години
танто за танто!.... на неквалифициран работодател му се полага неквалифициран работник !природата винаги намира баланс там където хората не могат
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още