Европа е в извънредно положение заради климатичните промени. Лидерите на Стария континент се събраха в Мадрид, за да помислят как да намалят вредното човешко влияние върху околната среда. Генади Кондарев от екосдружение ''За Земята'' е на мнение, че тази конференция не е от най-ключовите, но е важна стъпка на надграждане и стремежът е да се добие инерция за конференцията следващата година за въглеродна неутралност на страните към 2050 г.
"Закъсняхме с около 30 години. Няма спор за опасността, която грози човечеството. Учените са категорични, че има глобално затопляне и ние го причиняваме. Има въглероден бюджет - докъде може да си позволим да повишаваме нивата на парникови газове в атмосферара. Въпрос на 10-15 години е да прескочим нивата, които стават критично опасни. Затова е важно да започнем рязко намаляване на емисиите, за да можем да печелим време", обясни Кондарев пред Bulgaria ON AIR.
В Мадрид премиерът Бойко Борисов опита да защити работата на въглищните електроцентрали в България с ясното съзнание, че за сметка на икономиката те мощно вредят на природата ни.
"В рамките на следващите 8-10 години трябва да намерим начин да излезем от въглищната енергетика. Нашите централи са строени през 50-те и края на 70-те години. Това са стари технологии, някои от които не би трябвало да са в енергийната мрежа", смята Генади Кондарев.
По думите му с това упорство да не говорим, че краят на въглищната ера идва, ще се сблъскаме челно с проблема.
"АЕЦ "Белене" не е алтернатива. Такъв проект не може да бъде завършен в средата на 30-те години. България трябва да заложи много повече на развитие на възобновяеми енергийни източници на пазарен принцип; на технологиите, които са свързани със съхранение", посочи експертът на екосдружение ''За Земята''.
Кондарев е убеден, че трябва да се мисли повече за енергийната ефективност, като се започне от домакинството.
"Винаги призовавам: използвайте повече обществен транспорт, споделяйте колата си с повече хора, избягвайте полети на късо разстояние", подчерта той.
Представителят на ''За Земята'' напомни, че общините в България вече обмислят как да намалят вредните емисии от автомобилите, като в София предложението е да бъде увеличен данъкът за старите возила.
"По-скоро въпросът е как ще бъде приложено като контрол всичко това. И сега има доста норми, които обаче не се следят. Стискам палци на общината наистина да успее да приложи това, което са решили да направят", коментира Генади Кондарев.
Вижте целия разговор във видео материала на Bulgaria ON AIR.
преди 4 години импе , те ти да четеш , за основните примери за дългосрочни промени и тенденции настъпили от затоплянето климатът :https://***.climatesignals.org/climate-signalsкато това импе е популярна наука , вътре има един куп препратки към изследванията , ако искаш да види и детайлите ... тъй , да четеш м/у два тримесечни отчета на газпром :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години образовай се първо и тогава издавай смъртни присъди, защото тъъпотията ти убива и без да бесиш някой! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Климатичните промени вече са напълно необратими и човечеството не може да направи нищо за да ги спре. От тук нататък природните бедствия ще стават все по големи и по унищожителни докато не бъде ликвидиран вирусът. Земята е като живо същество. Сложен организъм. Много свързани системи.Човека като се зарази със вирус какво се случва? Ами вдига температура, получава треска, почва да се поти, получава обриви и болки, загуба на енергия....такива работи.Ами и при Земята е същото. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Човечеството закъснява само с едно: да започне да бeси екотерористите !!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар