IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Ще постави ли демонополизацията на НЗОК пациента в центъра на здравната система?

Едно от предложенията в новия здравен модел на министър Кирил Ананиев е частни застрахователни фондове да се конкурират с НЗОК за основния пакет на лечение

14:22 | 21.07.19 г. 12
<p>
	<em>Снимка: Pixabay.com</em></p>

Снимка: Pixabay.com

„Премахването на монопола на Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) е най-доброто, което може да се случи. Това ни дава възможност да избираме къде да дадем парите си, дава ни възможност да избираме кой да защити правата ни по време на лечение и ако не сме доволни, да можем да го сменим. Нещо, което сега не можем да направим. Това всъщност ни поставя в центъра на здравната система“. Това каза пред БНР Стойчо Кацаров, председател на Центъра за защита на правата в здравеопазването.

В началото на седмицата министърът на здравеопазването Кирил Ананиев представи концепцията си за нов здравен модел. Едно от предложенията е частни застрахователни фондове да се конкурират с НЗОК за основния пакет на лечение, който се покрива от задължителната вноска от 8%.

„В центъра на здравната система в момента са шефовете на НЗОК и на Министерството на здравеопазването. Те са овластени да вземат решенията. Давайки ни възможност да избираме, те ни овластяват“, поясни Кацаров.

Очакванията му са, че парите, които ефективно се използват за лечение, ще се увеличат значително в сравнение със сегашното им равнище. 

„Фондът може да постигне печалба, ако пациентите, осигурени при него, са доволни. Затова фондът е силно заинтересован от това пациентите да са доволни, а те ще са доволни, ако той по най-ефективния начин използва парите за тяхното лечение… Фондовете са заинтересовани да следят харча на всяка една стотинка, защото ще си загубят клиентите, а ако си загубят клиентите, няма да имат печалба и ще си загубят инвестициите. Сега ръководството на Здравната каса и добре, и лошо да управлява, няма да загуби нищо“", заяви Кацаров.

„Ако един лекар или лечебно заведение не предоставя добра медицинска помощ, фондът няма да сключи договор с него, за да защити интереса на пациентите си. Сега НЗОК сключва договор с всички, дори и с тези, които не предоставят качествени услуги“, допълни той.

„Дейностите, които ще се покрият след демонополизацията на НЗОК със сегашния финансов ресурс, ще станат повече, отколкото са в момента. Става дума за основния пакет. В момента ние доплащаме половината от медицинската помощ, която получаваме, независимо дали я наричаме основен или друг пакет. Ще доплащаме по-малко, ако се демонополизира Касата заради по-ефективното разходване на средствата… Очаквам приходите от здравни вноски да се увеличат“, каза още Кацаров.

По думите му днешните регионални диспропорции с болниците ще отпаднат при новия модел, защото „диспропорциите са резултат от монопола“. 

„Моделът на министър Ананиев не е нов, това е модел, който се опитахме да въведем през 2006 – 2007 година - по същия начин с разбиване на монопола на НЗОК, с въвеждане на здравни фондове. Тогава не успяхме по същите причини, по които и сега този модел няма да успее. Защото България е малка страна с много малко пари. Няма друга страна в Европа, която да има толкова малко финансови средства, вложени в здравеопазването“. Това коментира, от своя страна, проф. Радослав Гайдарски, бивш министър на здравеопазването, част от ръководството на БСП.

Проф. Гайдарски изрази притеснение, че може да настъпи регионализация в здравеопазването и фондовете по-скоро ще ограничат пациентите в избора им къде да се лекуват, а няма да им дадат свободата, която имат сега.

„Това, което се предлага в момента, няма да подобри здравеопазването като организация и като начин на работа в системата… Най-положителното, което предлага министър Ананиев е, че не въвежда, не казва – ето сега започваме по този начин, а предлага една идея, която ще се обсъжда“, каза Гайдарски. 

„Системата може да се подобри само с увеличаване на парите в Здравната каса - здравната вноска да стане поне 10%. Всички трябва да бъдат равнопоставени - тези 8% сега се вземат само от около 1,5 млн. здравноосигурени, за децата не се дава достатъчно, всички държавни служители трябва да бъдат равнопоставени с останалите хора, които работят. Тогава ще има увеличаване на парите в НЗОК. Трябва да има и строг контрол на разходване на парите“, допълни той.

„Митът, че държавата не плаща здравните вноски, е некоректен… Не е проблем приходната част и 8% здравна вноска, а ефективността на разпределение и изразходване на разходите. Преди да започнем дебата за приходната част, която в момента е уредена, трябва да започнем дебата как се разпределя балансът в разходите. И другият важен момент са средствата, които отиват извън здравните вноски в здравната система – как те да се изсветлят и да се въведе ред в техния обем, обхват, вид и стойности, които се заплащат от хората“. Това каза Жени Начева, зам.-министър на здравеопазването и председател на Надзорния съвет на НЗОК.

Начева подчерта, че „ефективността на системата трябва да започне от преоценка на разходите и баланса в разходите между отделните направления на медицината, които се заплащат“.

„Категорично няма да променяме основния пакет. Здравноосигурените лица няма да бъдат лишени от което и да е от правата, които имат в момента, в широкия спектър здравноосигурителни дейности, които Касата заплаща... Едно от задължителните искания, които ще бъдат отправени към фондовете, ще бъде да имат териториален обхват и диверсификация на територията на цялата страна", подчерта Начева. 

„Промяната в цените на клиничните пътеки и анализ започваме още тази година, защото предстои сключването на Национален рамков договор. Тази работа минава и през оценка и анализ на дейностите на лечебните заведения, защото цената на една и съща услуга на територията на цялата страна в различни лечебни заведения понякога е твърде различна. Преостойностяването на клиничните пътеки е нещо необходимо“, допълни тя.

Начева изрази съмнение фондовете да изпаднат в противоречие с клиентите си, в лицето на пациентите, и с избора им на личен лекар. „Водещ ще бъде изборът на пациентите. Затова не считам, че фондовете ще допуснат да бъдат в противоречие с клиентите си, като не са избрали при тях да бъде съответният общопрактикуващ лекар. Личните лекари са дефицитни в цялата страна и много внимателно ще анализираме механизмите за сключване във фондовете на договори на ниво първична медицинска помощ“.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 06:40 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

11
rate up comment 3 rate down comment 5
Стоян Петров
преди 5 години
Откри топлата вода. В англо-саксонския свят(и Германия се числи към него) данъците наследство достигат до 30% от стойността му, данък сгради над 5 000 лева, а по плажовете на Малибу и 50 000$. Целта е когато някой успее все пак да открадне нещо, то да му бъде отнето легално, за да не се отучат хората да работят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 8 rate down comment 1
Hahoto
преди 5 години
Ще постави ли демонополизацията на НЗОК ПОРТФЕЙЛЪТ на пациента в центъра на здравната система?Определено ще го постави! :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 4
studioaa
преди 5 години
Ти какво се учудваш когато болшевиките са на власт така ще е. Днешна България = комунистическа България + възможност за малък частен бизнес. Всичко друго си е 1:1 същото, преходът е най-голямата измама в историята на страната.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 3 rate down comment 10
studioaa
преди 5 години
Също така имам и идея за данък наследство, ако наследството е имот или друг ДМА тогава данъкът ще е 50% от пазарната му цена и така ще се наберат малко пари за здравеопазване на пенсионерите. Също така ще въведа забрана имот да се дарява на наследниците без да се плати данъка - 50% от стойността му.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 4
studioaa
преди 5 години
Моята идея е много проста и доказано работи и бих станал консултант на МЗ и безплатно, стига не ми губят повече от 2 часа седмично. Сега накратко старите могат да си платят за здраве, защото те имат активи, които са натрупали, докато са били млади. Целта е старите да бъдат принудени да продават тези активи на каквато цена е възможно в момента, а не да си стискат за при свети Петър. Абсолютно недопустимо е старите да вземат пари от апартаменти под наем, а младите да са затрупани в огромни дългове и да не могат да си позволят да си пратят детето на частна детска градина в големите градове например. Всичките тези имотки, които имат старите трябва да се продадат и то на каквато и да било цена за момента и така ще решим няколко проблема с един удар.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 2
ABBA
преди 5 години
Ще постави ли демонополизацията на НЗОК пациента в центъра на здравната система? Не, ще постави здравето на американски релси... печалба, печалба и пак печалба.Дори и лекаря да знае как да те лекува,категорически да НЕ иска,що осигуровките ти да не го позволяват!!!Че и касите трябва да трупат пачки!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 2
Императорът
преди 5 години
Пенсионерите с пенсия над МРЗ трябва да плащат здравни осигуровки както всички... а не да минават метър покрай хорицата с 200 лв пенсия.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
Императорът
преди 5 години
Единственото което този гайдарски може да измисли - е да се качи вноската на 10% - другото което говорят е горният доходен праг за осигуряване да се качи в пъти - тоест баламите които работят да бъдат доени колкото може по-здраво, за да има за тия, дето не плащат !!! И после се чудим защо здраво работещите гласуват с... краката си през Терминал 2 !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 5 rate down comment 0
Shadow1
преди 5 години
Ако ти си вярваш че ще успееш да прекараш такава реформа, старите и хронично болните да плащат най-много без да се стигне до масови протести и безредици обаждай се веднага на министерство на здравеопазването, те от 100 години търсят такъв човек и не само там.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 0
Императорът
преди 5 години
Мдам... мит е, че държавата не плаща здравните вноски - хубаво. Но мит ли е, че държавата "осигурява" девет категории лица на ПОЛОВИН минимална работна заплата? Мит ли е, че под 2 милиона души внасят 2/3 от средствата в НЗОК, а държавата внася за останалите над 4 милиона само останалата една трета? Мит ли е, че от тия девет категории лица има и такива с добри и дори високи доходи, като садии, прокурори митничари, полицаи, военни? Откъде накъде един мръсен садия със заплата четири бимберици вместо да си плаща осигуровките като реално работещите - често за много по-ниско възнаграждение хора, държавата ще го "осигурява" за сметка на данъците ни върху половин МРЗ? Тоест вместо да си плаща сам - както нормалните хора 300 и кусур лева, държавата му плаща двайсетина лева, щото е бедничък горкият?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още