IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Генчо Начев: Рязката демонополизация на Здравната каса е много опасна

Първата стъпка трябва да е реалното остойностяване на медицинските услуги, каза директорът на болница „Света Екатерина”

12:36 | 08.10.18 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Рязката демонополизация на Здравната каса е много опасна, а и самите застрахователи не са готови за подобно нещо. Това каза по Нова телевизия проф. Генчо Начев, директор на болница „Света Екатерина”, в коментар по предложенията на здравния министър за промяна на здравноосигурителния модел в България.

Застрахователите трябва да имат преходен период от няколко години, за да се подготвят, отбеляза той. И допълни, че модел, при който няма да се увеличат парите за здраве, на практика не променя нещата.

Предложението за реформа в здравеопазването е опит да се направи нещо реално и трябва да се адмирира, побълза да утожчни той. 

За него първата стъпка на реформата следва да е реалното остойностяване на медицинските услуги. Това ще даде базовата информация - да се знае колко пари са необходими за покриване на разходите в здравеопазването. След като се знае реалната цена, ще се реши дали има нужда и колко да се доплаща, посочи той.

Сега не е ясно колко струват медицинските услуги, защото цените, по които се плаща в момента на лечебните заведения, са от 2002 г., напомни професорът. Остаряло е и остойностяването на заплати, цените на консумативи, ток, вода.

Недостигът се трупа като дългове, посочи проф. Начев.

Според него е важно да се определи колко пари се дават от публичния ресурс и колко се доплащат от пациента. Тогава всеки сам трябва да си направи сметката и да има свобода на избор, каза Начев. 

Електронизацията на здравеопазването е ключова за засилване на контрола.

Не трябва да се мисли как да се спасят болниците, а за пациента. Няма държава с толкова много лечебни заведения на глава от населението, отбеляза още той.

Относно разкритията за злоупотреби с лекарства за онкоболни Начев коментира, че съществуват схеми за източване на Здравната каса с лекарства.

„Сбъркана е лекарствената политика, няма държава, в която да се отделят толкова пари за лекарства, колкото за болнична помощ. Знаем мощта на фармацевтичните компании – всяко ново лекарство се представя ката панацея, че едва ли не лекува всичко, спекулира се с нещастието на хората”, каза директорът на „Света Екатерина”.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 16:38 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 2 rate down comment 10
khao
преди 6 години
Хммм, по принцип си биеш плюсове с 6 акаунта, сега само с 4 ?Икономиии или друга е причината, таварищ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 1
majnata
преди 6 години
"Здравната" каса е пълен кьорфишек и от нея нямат кяр единствено тия които се осигуряват ! Узаконен грабеж!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 14 rate down comment 4
ABBA
преди 6 години
Авееее, кухи ***!Ако имате да пълните 1 скъсан джоб, и решите, че това е кофти и направите 5 скъсани джоба, ще се прецакате 5-торно!Ако искате да шиете джобове, ще трябва да направите няколко неща, но ако не вкарате морал, всичко ще е от ден до пладне.Ако не искате да вкарате морал, трябва да действате като Кадиров в Чечня - ако някой тръгне в гората да става хайдутин (терорист отцепник), палят се къщите на всички роднини.Ако искате да вкарате морал - ще ревне 5-тата колона и всички национални предатели!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 16 rate down comment 4
khao
преди 6 години
след като изчетох статията и малко сутринта по телевизията, вече съм убеден че демонополизацията трябва да се извърши ВЕДНАГА!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още