IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Могат ли политиците да принудят супермаркетите да продават хляб без печалба?

Икономисти гледат твърде скептично на тази идея

16:50 | 20.09.18 г. 13
<p>
	<em>Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Идеята големите търговски вериги да продават хляба без печалба, за да се омекоти ефектът от повишаването на цените върху потребителите, е "меко казано, смущаваща и популистка". Това каза пред БНР икономистът и бивш депутат Мартин Димитров.

Вчера земеделският министър Румен Порожанов обяви, че преговаря с всички големи търговски вериги да продават хляб без печалба, а надценката да покрива само брака и разходите в самата верига.

Мартин Димитров заяви, че "извън комунизма нито една друга икономическа теория не казва, че може да има търговци, които да не реализират печалба". 

Димитров видя рискове за малките търговци от прилагането на подобна мярка. "Ако тази мярка бъде въведена (защото е възможно да се случи), самите вериги могат да видят в тази идея възможност. Могат да решат, че сега това е тяхната възможност да ударят конкуренцията, а именно малките магазинчета... за да могат да фалират за известен период от време всички малки магазинчета, които произвеждат хляб. След като фалират, ще има много по-малко конкуренция и резултатът ще бъде още по-голямо поскъпване на хлебните изделия".

Димитров припомни, че България е поканена от Европейската комисия да предоговори цените на природния газ с Русия, а по-ниски цени на природния газ означават по-ниски разходи за производство на редица стоки, включително на хляба. "По думите му такова предоговаряне дори не е започнало.

Икономистът посочи като друг фактор цените на бензина и дизела и допълни, че в България транспортът формира всички цени, включително цената на хляба.

"За хората в Литва, Латвия и Естония цената на хляба и други подобни стоки е три пъти по-достъпна в сравнение с българските граждани. Това сравнение е много подходящо, защото в началото на прехода 89-а година балтийските страни бяха в по-тежко икономическо състояние от България. Те в момента имат три пъти по-високи доходи", отбеляза още Димитров.

"Това, което в момента предлага министърът, е ляво, популистко и неработещо и ако се приложи за кратък период от време, накрая ще има точно обратния ефект", прогнозира Мартин Димитров.

Председателят на Националния браншови съюз на хлебарите и сладкарите Мариана Кукушева заяви за Нова телевизия, че търговските вериги имат право до повишат цената на продукта, без да питат доставчиците. По нейните думи цената е започнала да се покачва още през юли, като увеличението е с 0,08 лв. за типов хляб или „Добруджа“.

"Хлябът е натоварен с едно социално очакване. Цената му не може да се коментира по този начин", заяви Кукушева.

Според нея министърът на земеделието Румен Порожанов се осланя на поправка в Закона за храните, направена преди три години при правителството на Орешарски. Но няма нормативна уредба за прилагането на тази поправка.

Тя беше категорична, че пазарът не се нуждае от регулация. Цената на хляба е свързана с тази на пшеницата, енергоизточниците, цената на газа, ДДС, както и цената на човешкия труд.

"За мен участието на държавата по темата беше изненадващо. Това показва в каква насока мисли правителството. Според мен тази насока не е най-добрата", заяви от своя страна Калоян Стайков от Института за пазарна икономика (ИПИ).

Посоката трябва да е обратната към увеличаване на доходите. Ако те растат адекватно, хората няма да усетят поскъпването толкова сериозно, смята той.

Ролята на държавата е да създаде необходимите условия, за да има бизнес и да се качват доходите, добави Стайков.

"Не може министър да ходи да се договаря с веригите, които, ако решат, на добра воля могат да направят нещо, но реално не са задължени. Трябва да има регулация. Веригата жито-брашно-хляб трябва да се регулира цялата. Ако производителите печелят по 6-7 стотинки, то търговците печелят около 2-3 пъти повече", каза пред Bulgaria ON AIR  депутатът от Обединени патриоти Александър Сабанов. По думите му определено 30 стотинки увеличение на хляба ще се отрази сериозно на финансовото състояние на определена група българи.

Той е на мнение, че няма как държавата да контролира директно цената на нито една стока или услуга.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:48 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

12
rate up comment 7 rate down comment 2
zelka007
преди 6 години
нещо май не си в час ми се струва . кауфланд има около 1,5 млрд оборот за 2016 , и около 100млн печалба в/у която е внесен 10млн данък печалба . което не никак лошо постижение за търговска верига . преките данъци които внася са около 125млн на година . ти какво очакваш по принцип ? тия магазини не са от въздуха получени . нещо да си чел за ДМА ? ами земята под тях :))) ... въобще дай да пишем за да не заспим :))) ами хората дето работят за тях да не взимат заплати ли ? там работят около 20.000 човека ... всички търговски вериги си отчитат оборота в НАП в звено големи данъкоплатци , мисля че беше всеки ден , та не го ли направиха всеки час ... как си представяш под носа на МФ да си връткат далавери :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 5 rate down comment 0
Стоян Петров
преди 6 години
Момчета, толкова е просто. Хляб и зрелища!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 7 rate down comment 0
zelka007
преди 6 години
разбира се че е противозаконно . не съм сигурен точно за терминологията , най-близкото е дъмпинг . не ми се рови в момента за точния термин . най-общо се нарича продажба под себестойност . ако ги натопи някой , и заведе дело може да опукат някоя верига с до 10% от оборота беше максимума май . те политиците могат да си искат много неща , ама си има закони и част от тях важат и за БГ , за съжаление на министрите ни и на БСП в частност . а хляба си се продава като всички други стоки с печалба . това го гарантирам . маржа на печалба не е от най-високите , ама си правят по едни 10-20% спокойно и търговците и производителите . което е нормално и не виждам проблем . освен това "цената на хляба" е по-скоро политически термин за всекидневна употреба отколкото израз с някаква икономическа стойност или значение за хората ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 8 rate down comment 2
bertram
преди 6 години
Това с хляба е чист популизъм. Направете едно журналистическо проучване какъв е оборота на Кауфланд, Лидъл (специално тия двете) и колко данък печалба са внесли в държавата.това са най-големите вампири (заедно с Лукойл) на РБ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 10 rate down comment 3
studioaa
преди 6 години
Тоя филм със "стимулите" сме гледали не знам вече колко пъти, като "дързост и красота" 5071 епизод и всеки път свършва по един начин. В момента имаме симптоми на супер-прегряване на пазара, а през 2019 ще имаме симптоми на рекорден срив в цените на активите(имоти и акции), който ще засенчи този този 2009-2010 и то с много... Но този път благодарение пак на борда нищо няма да може спре свободното падене...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 4
lozkhris
преди 6 години
Да, ама правителството се клати от некадърност, корупция, щуробаджанащюина и схемаджийство. Инфлацията, независимо дали е "добра", /каквото и да значи това/ или не, изяжда спестяванията и заплатите на обикновената ов/ца. Но създава база за отчети, които поне привидно оправдават харчовете на правителството. Раздутата държавна администрация, фиктивната здравна каса и неработеща полиция трябва да се поддържат, а и партньорите, които гарантират мнозинството в Парламента си искат своето....Ако не беше бордът / против който съм, лично / досега щяхме да имаме хляб по 2000 кинта и нагоре...Така че БНБ прави каквото искат от нея, не каквото смята, че трябва. Същото е и в Турция, същото е и в САЩ - просто мащабите са различни. Печаташ докъдето можеш, вдигаш цени, затъваш в регулации...Това е. Болният има нужда от антибиотици - ти му предписваш Аспирин и Нимезил и твърдиш, че инфекцията и лека...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 8 rate down comment 4
studioaa
преди 6 години
Според теориите на Кейнс монетарните стимули могат да използват САМО В НАЧАЛОТО НА ИКОНОМИЧЕСКИ ЦИКЪЛ, т.е в периода 2009-2012. Но какво виждаме у нас - изтегляне на чуждите инвестици и безумно ръководство на БНБ, което се опитва са замести напусналите пари зад граница с намаляване покритието на борда и увеличаване на парите в обръщение, за да не се спука имотния балон и пак да се наложи спасяване на банки с пари на данъкоплатеца. Тази политика не само, че няма да избегне шока от пукането на балона, а ще вкара още въздух в него и когато инфлацията дойде всички пак ще се плескат по челото и ще се правят на изненадани. Дори самият Кейнс не би подкрепил нещо такова, според него в края на цикъла трябва да се намаляват дълговете, а не да се увеличават с цел да се удължи илюзията за проперитет, защото след като балона се спука ликвидната криза ще е супер-унищожителна. Димитър Канев повтаря безумията на Алън Грийнспан от преди 30-на години и това завърши със супер бум и супер пукане естествено...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 9 rate down comment 2
khao
преди 6 години
не е ли противозаконно да продаваш под себестойност ... не му ли се вика дъмпинг ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 2 rate down comment 1
khao
преди 6 години
заглавието е класическо за некадърната журналистика ... няма да спра да повтарям, че заглавие въпросително изречение е символ на тъ.па и некадърно написана статия... не ви ли учат в журналистическия да не правите такива неща ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 9 rate down comment 3
studioaa
преди 6 години
Държавата и в частност БНБ в виновна за инфлационния шок, който наблюдава в момента. Кому беше нужно да се увеличават парите в обръщение с цели 12% или над 1.5 милиарда лева през 2017, или защо и трябваше на лисицата на ходи на пазар? Това безумно стимулиране на икономиката доведе до рекордната инфлация, която я имаме в момента, всеки стимул винаги завършва по един начин и това е инфлация, защото няма как да заблуждаваш населението за несъществуващ просперитет вечно. За мен е спешно нужно да се поиска незабавно оставката на Димитър Канев и на целия управителен съвет на БНБ от финансовото министерство и парламента и новото ръководство трябва да престане с такива своеволия... Сега е възможно най-лошият момент да се увеличават държавни разходи и политиката на БНБ трябва да се отрази този факт.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още