IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

БАН: Не трябва да мислим за догонване на средното европейско равнище до 15 г.

С икономически ръст от 3,6% ще ни отнеме 30 г., каза доц. Виктор Йоцов

09:48 | 29.05.18 г. 18
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em font-size:="" pt="" style="color: rgb(102, 102, 102); font-family: ">Снимка: Олег Попов, Investor Media Group</em></p>

Снимка: Олег Попов, Investor Media Group

Не трябва да мислим за догонване на средното европейско равнище в близките 15 г. Това каза пред bTV доц. Виктор Йоцов от Института за икономически изследвания на БАН, ръководител на екипа, изготвил Годишния доклад за икономическото развитие и политики в България.

По думите му дори достигането на 75% от средните нива на европейските икономики ще отнеме най-малко 13 г. и то при растеж, който е 2% по-висок от този в по-развитите страни. „С 3,6% (колкото е в момента – б.р.) ще ни отнеме 30 г.”, подчерта той.

Необходим ни е по-висок темп на растеж поне от 5% и повече, категоричен е доц. Виктор Йоцов. Това може да се случи със структурни политики - свързани с разпределението на ресурса по сектори и увеличаване на производствени капацитет.

“Неприятното е, че изоставаме спрямо другите нови страни членки в ЕС, които отбелязват през миналата година по-голям растеж от нас. Лидер е Румъния със 7%”, посочи Йоцов. Това означава, че догонването се забавя, добави той.

По доходи на глава от населението България остава на последно място, каза икономистът. По думите му има сближаване, но то е доста бавно.

Ще се повишават лихвите по депозитите и по кредитите, коментира още икономистът, като допълни, че и ЕЦБ ще промени политиката си. Процесите обаче ще се случват плавно.

Той се обяви за сериозен дебат по отношение на т.нар. „плосък данък”. Според него налогът е бил въведен без допитване до обществото и експертите в период, който е бил по-благоприятен за българската икономика, като е дошъл реално в пакет с намаляването на данъчната ставка. 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 11:57 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

8
rate up comment 22 rate down comment 3
oio
преди 6 години
Когато Румъния се стабилизира и излезе на бюджетен излишък преди 4-5г., какво направи първо? Ами въведе по-ниско ДДС за храните и лекарствата, по западен тертип, за да се облегчи живота на обикновените румънци и да се стимулира икономиката им.А при нас бюджетните излишъци са основание за коледно безотчетно харчене, а за ДДС и дума не се чува. Ей това е манталитета на управляващите ни.А за статията, добре казва на младите скоро да не чакат тук да се живее като в белите страни и да се изнасят докато е време.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 12 rate down comment 1
pioner
преди 6 години
И борбата им с корупцията няма нищо общо!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 12 rate down comment 0
data
преди 6 години
Според професора изоставаме от Румъния заради данъчната рамка а не щото сме в валутен борд .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 13 rate down comment 2
Hahoto
преди 6 години
Тия от БАН въртят сучат все плоския данък се хващат. Явно има правителствено поръчение да се друса крушата там, ако обществения отзвук е примирителен, ще се нахендри подоходен данък, за да се пълни бездънната каца на бюджета. После осигуровчиците леко да бутнем, може и ДДСто с 1-2 процента. Ей на, тогава вече ще има и за образование и за здравеопазване и бюджетът ще е с буфери. Квото толкова, само мъничко, само *** :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 8
thehappyroger
преди 6 години
Пожелавам ви да намерите все повече млади хора, които да са мотивирани да се занимават с простотии до края на живота си, ама не вярвам вече да има.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 7 rate down comment 10
thehappyroger
преди 6 години
Е сега вече е малко късничко за разграбената отвсякъде кочинка. Иначе браво, че се сети. До 2030-та един град смехономика - задължително.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 6
data
преди 6 години
Апропо - ако се фиксираме в т.н. догонване трябва да е ясно че това няма как да стане при валутен борд и/или влизането в евро зоната . Кат ще си говорим - да кажем всичко а не само това което ни изнася .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 4
pioner
преди 6 години
Единствения проблем е, че догонването на европа можеше да стане преди да сме влезли в ЕС. Е разбира се и липсата на корупция би помогнало много.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още