IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Трудното сбогуване на България със свръхмогъщия ѝ приятел

България и Гърция са най-проруски настроените страни в ЕС, показват различни допитвания

08:43 | 11.05.18 г. 26
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

"Свръхмогъщият приятел" - под това заглавие швейцарският Neue Züricher Zeitung публикува обширен анализ от Иво Мийнсен, посветен на връзките между България и Русия.

Подзаглавието гласи: „След една толкова дълга обща история, на българите не им е лесно да се еманципират от Русия". Авторът е избрал двама протагонисти, чрез които навлиза в темата: 27-годишния графити-артист Васил и Юри Борисов, член на ръководството на организация „Русофили". Репортажът започва от Паметника на Съветската армия и преминава през доста различните гледни точки на двамата събеседници. Особено интересна е аналитичната част от публикацията, където авторът - макар и с някои дребни грешки - развива един историческо-философски възглед за отношенията между България и Русия. Ето какво пише той:

„За [Юри] Борисов освобождението на България през 1944 е само един аспект от близостта между двата народа: „Връзките между нашите цивилизации са прастари“. И наистина: кирилицата възниква през 10-ти век в България и оттам се разпространява заедно православието и в Русия. От своя страна Руската империя акушира при раждането на модерната българска държава: през 1877 войските на Москва предприемат настъпление срещу Османската империя и по този начин година по-късно осигуряват победата на борците за независимост. В края на Втората световна война български войски воюват заедно с Червената армия против Хитлер. Но тази историческа картина, която е широко разпространена в България, игнорира факта, че в две световни войни София воюва срещу Русия, тъй като тамошните елити се надяват на по-големи териториални придобивки от един съюз с Германия.

През 1946 България се присъединява към Източния блок на Сталин. Въпреки симпатиите към Русия, тази „революция“ не минава без насилия. През първото десетилетие на социализма десетки хиляди изчезват в затворите и полицейските зандани. Според български историци, „Народният съд“ екзекутира между 15 000 и 30 000 души, а хиляди хора умират в мъки в концлагера в Белене. Официално ръководителите говорят единствено за успехите, които се дължат на „братската помощ“ от изток. „За българския народ дружбата със Съветския съюз е тъй жизнено необходима, както слънцето и въздухът за всяко живо същество", говори в захлас първият комунистически властелин Георги Димитров. А неговият наследник Тодор Живков през 1963 дори иска да направи България 16-а съветска република.

Според социалистическата пропаганда тесните връзки между страните от Източния блок са въплъщение на „дружбата между народите". Чрез този израз историческите връзки, братствата по оръжие, както и общата политическа и икономическа система се спояват в една метафора. Имперският съветски ред, възникнал в резултат от революции и войни, придобива възвишената форма на някакъв семеен съюз. Единственото неравенство между членовете се състои в това, че „големият съветски брат" води останалите за ръчичка към едно по-добро бъдеще.

Инсценировките на тази задушевност, включително и комично известната братска целувка, са обект на подигравки единствено в личното пространство на хората. В сателитните държави се разказва например следният виц: „Руснаците какви са ни - приятели или братя? Отговор: Братя, защото приятелите човек сам си избира." Зад този виц прозира горчивата реалност, защото химните за приятелството често пъти прикриват потисничество и насилие. Потушените въстания в Полша, Унгария, ГДР и Чехословакия, военната окупация и икономическият колониализъм - това е отблъскващата обратна страна на медала.

В България не се стига до големи безредици. Страната печели от приятелството с „големия брат", от съветските кредити и образователните възможности. Но ръководството в София е наясно със своята зависимост от Москва. Когато подкрепата секва, веднага изчезва и патосът около „дружбата между народите". Още преди Чехословакия българите отменят ръководната роля на Комунистическата партия и пращат Живков в пенсия. Но същинска смяна на елитите не се състоява. А това означава, че няма и скъсване с миналото.

Независимо от това политиците съзнават, че бъдещето на България е със Запада. През 2004 година страната влиза в НАТО, а през 2007 - в ЕС. Стратегическото обвързване със Запада изглежда необратимо. След политическите промени над 1 милион българи напускат страната, главно в посока към Европа или Северна Америка. Но ориентирането на запад не променя сериозно обстоятелството, че икономическата обвързаност с някогашната колониална владетелка си остава тясна, особено в енергийния сектор. Освен това се предполага, че поне 400 000 руснаци притежават имоти в България. Те са и един от най-големите туристически контингенти в страната.

Според допитванията България и Гърция са най-проруски настроените страни в ЕС. Организации като „Русофили" искат това положение да не се променя. Юри Борисов твърди, че неговата организация не преследва политически цели. Но тя официално подкрепи анексирането на Крим и се обяви срещу разполагането в България на елементи от отбранителната система на НАТО. „Русофили" имат отлични лобита във всички партии, най-вече сред проруски настроените социалисти. Но българските елити са достатъчно прагматични, за да осъзнаят, че във времена на повишени геополитически напрежения едно безусловно обвързване с Русия може да излезе доста скъпо. Сред населението също има проевропейско мнозинство, което обаче не е задължително и проамериканско. А и не е чак толкова голямо", обобщава Иво Мийнсен в статията си, публикувана на страниците на Neue Züricher Zeitung.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

16
rate up comment 14 rate down comment 3
doba
преди 6 години
Добре описа ситуацията.Чърчил & Ко са наточили брадвата и само чакат Сталин да ни 'изпусне'.От друга страна пък Коба и Димитров имат голямо желание да харижат Санданска и Делчевска Македония на Тито.Но дядо Боже си знае работата и след разрива на Тито и СССР ЮИ Македония остава в БГ.Та последно: Чървил и западняците за нас ли играят, или против нас?..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 23 rate down comment 8
LaCosta
преди 6 години
И всичко това ние го подарихме на някакви нашенски и чужди мекерета, само защото не разбирахме манипулациите на западния свят /подобни на съдържащите се в горната статия/, с които ни заливаха през 90-те години и продължават да ни заливат и до днес, за да забравим истината от миналото и да продължим да живеем с лъжата на днешния ден и да сънуваме недостижими блянове за модерно общество, "горд член на ЕС".Миналото не може и не трябва да се връща, но трябва да се помни, за да имаме някаква алтернатива на задънката, в която попадна България в резултат на безкрайния "преход".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 19 rate down comment 10
LaCosta
преди 6 години
България е сравнително малка страна и няма как при разделена със стена Европа да остане независима. Въпросът е по-скоро какво печелим, ако сме присъединени към единия или другия лагер. Вариантът да бъдем "освободени" от Великобритания и Турция е описан по-долу. Какво се случва в резултат на съветската "окупация"?България след войната не само не бива орязана, но и увеличава територията си - запазва Южна Добруджа. А след това, само за 20-30 години, в резултат на съветската "окупация" се превръща в модерна страна - нещо, което не успя да постигне за 66 години "самостоятелно" развитие от 1878 до 1944 г.Тогава възниква социалната система у нас, пенсионното осигуряване, модерно здравеопазване, образование на най-високо ниво, мощна армия, развита индустрия, първата АЕЦ на Балканите, модерно селско стопанство /поливно земеделие с трактори, а не с кон и рало/. Създадена е цялата инфраструктура - язовири, напоителна система, проходи, тунели, мостове, асфалтирани улици дори и до отдалечени планински махали, канализация, водоснабдяване, електроснабдяване до всеки дом и т.н. Колко милиарди ни трябват на нас сега да поддържаме само скромните остатъци от тази инфраструктура, за да можем един ден да ги харижем на някоя Гинка или Калинка?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 22 rate down comment 8
LaCosta
преди 6 години
Да, факт е, че България не се присъединява, а е била присъединена, но нека да не забравяме и какво щеше да се случи при алтернативния вариант. Водени са преговори за капитулация с Великобритания, но англичаните казват, че нямат войски в района и настояват в България да влязат турски войски. 26 турски дивизии са били в готовност в Източна Тракия. След това е предстоял втори Ньойски договор, с който България да компенсира Сърбия /с Видин и други западни райони като границата ни да минава западно почти до София/, Румъния /връщане обратно на Южна Добруджа/, както и Гърция и Турция /с почти цяла Южна България и граница на 20-30 км южно от Пловдив/. Смятате ли, че подобна миниатюрна територийка северно от Балкана би имала сили да оцелее като самостоятелна държава?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 19 rate down comment 7
doba
преди 6 години
'През 1946 България се присъединява към Източния блок на Сталин'Да бе, присъединили сме се?Пропуска да спомене, че Чърчил ни 'харизва' на Сталин при деленето на Европа.След това следва обявяване на война от СССР на БГ и влизането на войските на 3-ти украински фронт на маршал Толбухин(в негова чест Добрич е преименуван).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 14 rate down comment 11
0pk
преди 6 години
Ами може би защото е именно рисковано и опасно. Но за да го разбереш, ти трябва повече от 1 неврон :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 16 rate down comment 9
ABBA
преди 6 години
Златния резерв на България бе даден на СССР от бай Тошо (самолично) за покриване на дългове. Доказан факт!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 5 rate down comment 7
ABBA
преди 6 години
BIG BROTHER : http://usdebtclock.org/
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 7
ABBA
преди 6 години
"Трудното сбогуване на България със свръхмогъщия
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 21
Стоян Петров
преди 6 години
Абе транс.Жендър, ако двата ти неврона успеят да се свържат, ще ми обясниш ли защо тези демократични ракети не изравниха например Техеран или Пхенян със земята, нещо нещо което не е толкова рисковано или опасно.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още