IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Бългapия - нaй-бъpзo paзвивaщaтa ce иĸoнoмиĸa в ЦИЕ пpeз 2018 г. и 2019 г.

Средният ръст на страната ни ще бъде в размер на 4,3 на сто, прогнозират от UnіСrеdіt

10:13 | 09.05.18 г. 23
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	Снимка: Ройтерс</p>

Снимка: Ройтерс

България ще постигне най-бързия ръст в региона на Централна и Източна Европа със среден ръст от 4,3 на сто за 2018 г. и 2019 г. След страната ни, с по 4%, се нареждат още Словакия, Румъния, Унгария и Турция. 

Toвa става ясно от пocлeднa пpoгнoзa на UnіСrеdіt за pacтeжa нa икономиките на ЦИE, пpeдcтaвeнa пo вpeмe нa гoдишнaтa cpeщa нa Eвpoпeйcĸaтa бaнĸa зa възcтaнoвявaнe и paзвитиe в Йopдaния.  

Икономиките от ЦИЕ също бележат най-силния си темп на растеж от финансовата криза насам. Очаква се икономиката да се разшири с 2,8% през 2018 г. в региона, като след това ще се забележи известно циклично забавяне, коментират още от банката.



2018 г. ще бъде девета поредна година, в която ръстът на световната икономика ще бъде от поне 3,5%, като това не се е случвалo от 60-те години на миналия век. Ръстът на БВП на еврозоната също е силен и се вижда в редица страни.

Растежът на кредитирането в Централна и Източна Европа (без Русия и Турция, или CESEE) през 2018 г. за пръв път ще съответства на ръста на депозитите от десет години насам. През миналата година увеличението на депозитите рязко се ускори до 8%, докато при кредитирането повишението стабилно нараства от 2015 г. насам, след като спадна под нулата предишните три години. Тази година обаче се очаква ръстът и при двата сегмента да достигне 5%, сочат новите данни на UniCredit.

Интересното е, че в региона, включващ Русия и Турция, прогнозите са ръстът на кредитирането дори да задмине този на депозитите и през тази, и през следващата година. Според банката това носи известна доза оптимизъм за пренасочването на икономическите настроения на региона от спестявания към инвестиции.

През изминалата година най-бърз ръст на кредитирането бележи Турция с 20,7%. След нея е Словакия с 9,9%, Босна и Херцеговина с 6,5% и Чехия с 6,5%. Очакванията на банката са отдаването на заеми в тези страни да достигне по-умерен ръст, но рязко да се ускори при страните, които изоставаха през 2017 г., например Хърватска и Сърбия.

Според проучването на UniCredit от 2011 г. насам съотношението кредити/депозити под 100% в банковата система на ЦИЕ (без да се включват Турция и Словакия) и ще остана стабилно и сравнително без промяна през 2018 и 2019 г. Това показва, че повечето банки от региона успяват да се самофинансират.

Държавата, където това съотношение се очаква да спадна най-рязко за времето от 2010 до 2019 г., е Унгария – от близо 140% до около 70%, или двойно по-малко. Също сериозно понижение се очаква за България – от около 115% преди 8 години до 70% през следващата година. Само при два страни се очаква обратната тенденция с увеличение на съотношението – Словакия (от 90% на 100%) и Турция (от около 92% до около 125%).

Другата положителна новина е, че съотношението на необслужваните заеми също спада благодарение на икономическото разширяване през последните години и продажбата на необслужвани кредити и по-доброто им събиране. Всички страни от ЦИЕ ще достигнат нива от под 9% на съотношението, като за България се очаква то да бъде 7,7% през 2019 г. Единствено за Русия прогнозите сочат, че то ще бъде от 14,5%, докато в Унгария, Чехия, Словакия и Турция то ще спадне дори под 5%.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 20:49 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

3
rate up comment 11 rate down comment 8
mapto
преди 6 години
А Борисов (защото няма как това да стане с Цацаров и Пеевски, а той ги пази) ще поеме ли отговорност за това, че тези прогнози за пореден път няма да се сбъднат? Да не забравяме: много пъти през изминалите десетилетия е имало такива прогнози, но освен при финансовите аномалии след Виденов, те не са се материализирали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 16
thehappyroger
преди 6 години
До 2030-та Европа ще е жабешко блато, а страните в сеизмичните зони в близост до границите на тектонските плочи ги чакат дискомфортни земетресения.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 2 rate down comment 20
thehappyroger
преди 6 години
Ще видите какво мисли обективната реалност на Космоса за абсурдната ви кретено-масонска смехономика следващите години. Целият кретено-масонски капитализъм, който няма никакъв смисъл, освен да обслужва интересите на прасетата на върха на пирамидата, предстои да бъде унищожен етаж по етаж като кули близнаци в добре организиран фалшив терористичен атентат от 2001-ва.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още