Финансовото състояние на "Мини Марица - изток" е добро - няма забавяне на изплащането на заплати и социални придобивки на миньорите, заяви пред журналисти в Народното събрание енергийният министър Теменужка Петкова. Тя участва в обсъждането на последните предложения за промени в Закона за енергетиката.
Преди това Петкова се срещна с протестиращите миньори, които поискаха повишение на цената на въглищата с 15%. Изчисленията на енергийното министерство обаче показват, че това увеличение ще се отрази върху цената на тока с около 2% в посока нагоре.
Енергийният министър посочи, че миньорите настояват за увеличението, за да бъде гарантирана инвестиционната програма на предприятието. Тя призна, че през годините е имало забавяния в нужните инвестиции, но сега това забавяне се наваксва и през тази година ще бъдат инвестирани 85 млн. лева в ново оборудване.
Следващата седмица Петкова и ръководителят на Българския енергиен холдинг (БЕХ) Петьо Иванов ще посетят мините и ще се запознаят на място с проблемите.
Около 400 миньори излязоха на протест днес в столицата. Те са категорични - не искат да се ликвидира добива на въглища и произвеждащата се от него електроенергия.
Според синдикалния лидер на миньорската федерация от КТ "Подкрепа" Владимир Топалов за 1 тон горивен материал цената е 17,50 лева. Той настоя цената да се вдигне с 15% до месец октомври, което е около 2 лева.
Лидерът на КТ "Подкрепа" Димитър Манолов заяви, че 40% от електроенергията на България се произвежда от "Мини Марица-изток". По думите му това е чисто българската енергия.
Протестното шествие стигна до енергийното министерство, където се стигна до сблъсъци със служителите на реда.
Енергийният министър посочи още, че Министерството на енергетиката няма правомощията да провери цените на Топлофикация "София". Ведомството може да извършва проверка само на качеството на топлоподаването и на готовността на дружествата за отоплителния сезон.
По-рано обаче от Комисията за енергийно и водно регулиране (КЕВР) съобщиха пред журналисти, че ще направят проверка на сметките за парно за месец март. Според данни на топлофикационното дружество те са със средно 60% по-високи спрямо миналия март и това се дължи на текстоветете в Наредбата за топлоподаване.
Петкова увери, че няма да има хаос с изравнителните сметки за последния отоплителен сезон във връзка с отменената от съда методика за цената на парното. Тя беше категорична, че ще бъде търсено балансирано решение, а не "действия на пожар" заради отпадналата сградна инсталация.
Енергийният министър допълни още, че институциите няма да упорстват и ще бъдат защитени правата на потребителите.
преди 6 години За първи път чувам за ГЕЦ. Има ТЕЦ-ове на газ, на въглища, на газьол, ама ГЕЦ-ът на какво е? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Въглищата заедно с добиването и използването им са изгубени каузи. Времената твърде много се промениха.В България са от полза единствено като студен резерв в най-студените зимни дни. В останалото време са излишни мощности, които генерират огромни разходи.В днешните модерни технологични времена дори ГЕЦ са по-ефективни, екологични и с далеч по-малко оперативни разходи от ТЕЦ-овете. отговор Сигнализирай за неуместен коментар