Кризи е имало, има и ще има и в бъдеще. Диалогът обаче трябва да продължи, иначе отиваме в друга ситуация, която няма да е изгодна за никого, включително и за българските граждани. Това коментира пред Нова телевизия военният министър Красимир Каракачанов по темата "Скрипал“.
„Решението на правителството да не се бърза по случая с отровения руски агент и да не се гонят дипломати, е правилно. Трябва да водим балансирана политика и както каза премиерът - да имаме открити канали за комуникации с Русия“, обясни вицепремиерът.
По думите му доказателствата, които в момента се представят за ролята на Русия в отравянето на Сергей Скрипал, не са категорично доказани.
„Ако има безспорни доказателства за вината на Русия, естествено е, че България може да промени своята позиция. И никой не може да ни се сърди, ако решим да екстрадираме руски дипломати при доказване вината на руската страна”, допълни Каракачанов.
Според него поведението на много български политици през последните 60-70 години е било такова.
„Натискат ни от Москва – клякаме. Натискат ни от Брюксел да затваряме реактори на нашата централа – и ние клякаме. В съзнанието на хората се е изградил този стереотип – българските политици взимат решение под някакъв натиск. В конкретния случай решението беше взето на базата на докладите, които изнесоха службите за сигурност и фактите, с които разполагахме”, обясни министърът на отбраната.
Той посочи, че не разполага с информация някой да е бил притискан от Москва или от Брюксел да взима едно или друго решение.“Никой не е притискал никого. Нито Обединени патриоти са натискали правителството, нито правителството е искало да взима друго решение”, категоричен бе той.
По думите на Каракачанов Русия има своите интереси на Балканите и се опитва да ги отстоява. Включително като не харесва факта, че повечето от балканските страни или са членове на НАТО, или имат намерения да станат такива.
Според него Турция от своя страна се опитва да води своя политика и в Близкия Изток, и на Балканите. „Русия като световен играч е съвсем естествено да се възползва от тази ситуация. Няма да позволим намеса в нашите вътрешни работи. Когато има конфликт между ЕС и Турция, е нормално да потърсим баланса, това е и правилната политика", допълни Красимир Каракачанов.
преди 6 години частично си прав ... ама къде беше тяхната солидарност и не ни помогнаха да изринем ДС-мутренската върхушка през годините? ... нали щото тогава имаха интерес да е едно, сега имат да е друго... еми солидарност не се прави така. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години смятай вече колко време мина, а още ДС агенти ни дават акъл кво да прави, че и министри ги правиме ... полсе не се чудете че никой не ни приема за сериозни хора отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Направихме се на големи играчи - щели сме да посредничим между Русия и останалия свят, както се опитахме да го направим и с Турция... Това е голям залог, за който не съм сигурен, че ни стига ресурсът! По-вероятният изход е от два стола - на земята. Т.е. ще видим Шенген и ERM-2 през крив макарон! Да не дава господ да имаме нужда от солидарната подкрепа на НАТО, която сега отказахме на Великобритания! отговор Сигнализирай за неуместен коментар