За България е важно да стане член на еврозоната сега. Страната ни е малка и не може да се бори сама с този нов общ глобален ред. Това каза София Касидова, бивш зам.-министър на икономиката, в предаването "Светът е бизнес" на Bloomberg TV Bulgaria.
“Ние сме интегрирани търговски и чрез капиталовия си пазар, а банките в по-голяма степен и може би скоро ще станем член на Банковия съюз, но трябва да участваме в писането на новите правила. Приемането и влизането в еврозоната е дълъг процес на реформи в икономиката и това е целта, която трябва да си поставим и изпълним поетапно", смята тя.
Касидова напомни, че България трябва да влезе в еврозоната и колкото по-скоро стане това, толкова по-добре, защото страната е пълноправен член на Европейския съюз.
“Дилемата тук е друга и тя е в самата същност на еврозоната, като такава, а именно, че еврозоната е създадена, като съюз на страни, които имат обща валута", посочи бившият зам.- министър на икономиката и обясни, че еврозоната се намира в процес на много дълбоко преструктуриране.
По думите ѝ когато се говори за реформа на Европейския съюз, то в основата стои реформата на еврозоната, обясни Касидова.
"Проблемът е следният – еврозоната, за да продължи да съществува, като съюз на страни, които имат обща валута и съответно обща монетарна политика, означава, че трябва да се стигне до в голяма степен икономически синхрон. Тоест, тези държави да се намират в състояние, в което ако има външни икономически шокове, то те ще бъдат повлияни еднакво. Означава също и че трябва да имат много висока степен на търговска и капиталова синхронизация, и връзка между икономиките си", каза София Касидова.
Според икономиста целостта и стабилността на еврозоната зависи от стабилността на европейските икономики.
„Оказа се, обаче, че по време на кризата връзката в кризата на държавните дългове, която започна в Гърция, пренесе се в Италия и Испания, автоматично се прехвърли като криза и риск на банковата система. За да бъде разчупена тази криза от ново поколение, ЕС излезе с няколко предложения, за да оцелее еврозоната. От една страна да се създаде банков съюз и да се намери фискален механизъм, който да насочи ресурс при възникване на такива кризи“, напомни тя.
В момента покупателната способност в България е под 49% от средното ниво за еврозоната и ЕС, а трябва да бъде поне 70% от стандарта на живот.
„В речта си Тръмп (първата му реч след едногодишно управление, бел. ред) акцентира на инфраструктурното развитие на САЩ, а това се отнася и до нашата страна. България има нужда от мащабна инфраструктурна програма, от анализ, който трябва да оцени какъв е дефицитът за финансиране и стратегическо приоритизиране. Но има Българска банка за развитие, чиято ролята ѝ е в тази посока. Това по-бързо ще присъедини нашето жизненено ниво към това на ЕС“, смята Касидова.
Какви са предложенията на ЕС за бъдещето на еврозоната? Какви са основните дебати, които текат в момента, по пътя към реформата на еврозоната? Какви послания към Европа направи американският президент Доналд Тръмп в първата си реч след едногодишно управление?
Вижте повече във видеото.
преди 6 години Една от най - корумпираните личности на периода след 2000г. отговор Сигнализирай за неуместен коментар