На 31 декември музиката ще свири, фойерверките ще осветяват небето, а след полунощ най-бедната и най-корумпираната държава в ЕС ще поеме председателството на Съвета, пише в коментар британското издание The Guardian.
Председателството не е отговорната задача, каквато беше преди години, но ще е забележителен момент за балканската страна, присъединила се към общността през 2007 година.
10 години след присъединяването на България към ЕС все още отворени остават въпросите за борбата с корупцията, а присъствието на крайнодесни партии в управлението на страната също е причина за притеснение, пише още изданието.
"Никой в България не преследва политическата корупция, нито един бивш министър не е в затвора", коментира председателят на Центъра за изследване на демокрацията Огнян Шентов. Организацията показва фрапиращи данни за корупцията в страната. Всеки пети българин, общо 1,3 млн. души, съобщава, че е участвал под една или друга форма в корупционно плащане. През 2015 година делата за корупция, които имат своето решение, са едва 72.
Изданието посочва, че България и Румъния се присъединиха заедно в ЕС и двете са поставени под мониторинг от Брюксел по отношение на реформата в съдебната система, борбата с корупцията и организираната престъпност (само за България - б.р.).
Според Руслан Стефанов от Центъра този механизъм е дал резултат по отношение на организираната престъпност. "Но по отношение на корупцията и съдебната реформа резултатите не са каквито очакваше ЕС и Брюксел", казва още той.
Стефанов не е съгласен с резултатите от проучването на Transparency International за корупцията в България. За него това проучване показва повече дали хората харесват своята страна, или не. "Не мисля, че България е по-корумпирана от Словакия, например, но икономическият ефект е по-голям, защото икономиката на България е по-малка", коментира анализаторът.
В Брюксел пък са категорични - мониторингът над България ще продължи, докато ЕК не види изпълнени всички препоръки.
Всъщност България е една стабилна и непроблематична държава в очите на Брюксел. Тя не нарушава правилата, както прави Полша, не се бори с квотите за бежанци като Унгария, нито изисква милиарди спасителна помощ като Гърция. По тази причина и председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер иска бързо влизане в еврозоната и в Шенген. Но опасенията за корупцията кара Франция, Германия и още няколко западноевропейски държави да блокират Шенгенската зона за България и Румъния, допълва още The Guardian.
Изданието посочва още, че едно от големите притеснения за ЕС може да дойде от участието на "ксенофобската партия Обединени патриоти" в управляващата коалиция. Припомнена е присъда за вицепремиера Валери Симеонов за дискриминация в изказване в Народното събрание през 2014 година. Тогава той нарича ромите "арогантни и озверели човекоподобни".
Военният министър Красимир Каракачанов пък е призовавал за защита на границите и с военна сила, ако се наложи, срещу бежанците. Всичко това не прави впечатление на премиера Бойко Борисов, но за Брюксел е алармен сигнал. Комисарят по въпросите на правосъдието Вера Йоурова призна пред Politico, че следи ситуацията с ромите в България, пише в заключение The Guardian.
преди 6 години След последните им твърдения че руснаците са им повлияли на гласуването за брекзита, сега да не излезе че са гласували за брекзита и защото България щяла да ги председателсва за някакви си 6 месеца, ... английско им двуличие (познато на народите по света като характерна английска черта). отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Впрочем това за притеснителството ми харесва - щом аз - като достоен Българин, гласувал за Патриотическите хора (въпреки всичките им кривици и съюзът с Картофоглавият) - притеснявам противоестествениците и изменниците на европейската цивилизация от Брюксел, това е малък повод за гордост от моя страна. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Ти - драги - се изказваш като консумиращ яко гъбки гуру, изпаднал туканка по погрешка от 18-ото измерение. Никой не разбира за какво говориш, дори ситният краставичок Йода не те разбира. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Българското председателство на Европейския съюз (ЕС) се подготвя при липса на защита срещу вредното влияние от еврото.При допусканата грешка, както да се осъществява българското председателство на ЕС се завишава опасността за дългови кризи и съпътстващите вреди са по-големи. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години А, значи да кажеш истината за едно диво и пpимитивно племе и да искаш да защитаваш държавата си от други дивaци е КСЕНОФОБСТВО ?!?!?Ами защо не си ги вземете ромовете във вашите държави, толерантници? Даваме ви ги даром всичките !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Гардиан е обикновенпарцал отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 6 години Гардиан е обокновен *** а журналистите в него корумпирани *** тръгнали да ни учат на морал.Английските гейове оправили Англия тръгнали нас да поучават.просто да си таковат мамата отговор Сигнализирай за неуместен коментар