България има абсурдна социална политика. Това признание направи премиерът Бойко Борисов по време на дискусия „Бизнесът и правителството в един отбор“, организирана от Българския форум на бизнес лидерите (БФБЛ). Той призова бизнеса да започне да плаща по-високи заплати и всички „заедно да работят за създаване на усещане за справедливост“.
Министър-председателят обаче призна, че предстои много работа в тази насока, заедно с борбата със сивия сектор.
„Има много неща, които, когато се приключат или дадат добър резултат, престават да бъдат интересни или да бъдат новини, без да се оценява трудът на хората в тях. Когато преди 2 години поехме управлението, контрабандата на цигари обхващаше 34% от пазара и всички компании искаха да напускат България, а бюджетът се пълнеше с по около 2 млрд. лв. по-малко. Сега нищо общо с тази статистика няма – в момента делът на нелегалните цигари е под 7%, дори към 6% отива. Смятайте 30%, като се умножи по мита и акцизи, колко милиарда на година пари са отивали в черния сектор. Не може да си представите какви усилия са били да събера на едно място данъчни, митници, ДАНС, полиция, прокуратура, ГДБОП“, каза премиерът.
Той допълни, че благодарение на съвместната работа между институциите е постигнат този добър резултат.
По думите му в момента правителството си позволява повече харчове, защото и приходите в бюджета са повече. „В битката с контрабандата държавата надделя“, категоричен е Борисов и обяви, че само за 2 месеца по време на служебния кабинет на Огнян Герджиков приходите в хазната са били с 200 млн. лв. по-малко.
Премиерът не пропусна и да напомни за работата на кабинета по намаляването на административната тежест.
„Над 100 закона променихме, за да намалим бюрокрацията. Няма да се спирам върху цифрите и върху всичко останало, защото вие като бизнес го усещате. Виждате, че облекчаваме по всякакъв начин процедурите, особено в туризма, за да се взимат работници от Украйна, Беларус, Молдова, докато нашите българи отиват във Франция, в Италия, там да работят като готвачи, сервитьори, камериерки“, посочи Борисов.
Той обяви, че е напълно възможно заплатите в тези сектори в България да бъдат релевантни на възнагражденията в чужбина. Това са печеливши бизнеси, нищо не пречи българите да си ги работят в България, каза министър-председателят.
„Сега ние сме на критичните 6% безработица. В общи линии голяма част от тези 6% са хора, които не искат да работят. Имаме абсурдна социална политика. Плащаме за всичко и навсякъде“, обясни премиерът.
В подкрепа на думите му заместник министър-председателят Томислав Дончев заяви по време на форума, че "на българите им липсва усещането за споделена цел".
Трябва да се специализираме в нещо и това да бележи останалите държавни политики, изтъкна още Дончев. Той изрази надежда, че ако се продължава в същия дух с намаляването на административната тежест, то до средата на следващата година ще наблюдаваме желания ефект.
Вицепремиерът обаче подчерта, че трябва да се мисли и в дългосрочен план и да се анализира какви нужди България ще има на пазара на труда след 10-15 години. Все пак, според Дончев, страната ни не е в особено добри позиции в паневропейски мащаб, като основна причина за миграцията на работниците са именно ниските заплати.
Според заместник-председателя на БФБЛ Зоя Паунова България е сред петте страни отличници по ръст на икономиката, като до края на годината увеличението на произведените от икономиката стоки и услуги трябва да достигне до 4%.
Тя цитира данни на Евростат, спорд които безработицата у нас е на най-ниските си нива за последните 30 години (6%), а Световният икономически форум постави България на 39-то място от 137 страни по конкурентоспособност.
Банкерът и член на Управителния съвет на БФБЛ Левон Хампарцумян обяви, че въпреки трудностите бизнесът и държавата са „в една лодка“.
„Имаме всички предпоставки да бъдем оптимисти за икономиката на страната през следващите няколко години. Но все пак нека не забравяме, че ролята на държавната администрация е да не пречи на предприемчивите“, каза още банкерът.
преди 7 години Така е! Плащаме всичко на тези , които "не искат да работят". И "тези" понеже нямат с какво да се занимават правят ненужни търтеи, които да лежат на гърба на държавата и работещите, които са изчезващ вид. отговор Сигнализирай за неуместен коментар