Има двойствен стандарт при състава на някои храни, продавани в България и в Европа. Това потвърди на брифинг днес министърът на земеделието и храните Румен Порожанов след заседание на правителството.
Той отказа да коментира за кои храни става дума и кои са конкретните различия в състава, като посочи, че информация ще бъде публикувана на сайта на министерството по-късно днес.
Порожанов обясни, че са приключили общо три проверки по отношение на двойствения стандарт при храните, а именно това, че един и същи продукт с определено съдържание се различава на пазарите в Западна и Източна Европа.
Обследвани са 31 продукта от 5 категории, закупени от Австрия и Германия, и идентични от същите вериги у нас.
Основният анализ е на съдържанието върху опаковката, установени са 7 продукта, в които има различно съдържание на съставките, каза Порожанов.
При втория анализ – за вкус, консистенция и други параметри, при 3 от продуктите е установена определена разлика.
Физико-химичният анализ за изписаното на опаковката съдържание и реалното в продукта е направен в пет лаборатории.
Анализът е показал, че има отклонения, но незначителни и допустими в регламента за качеството на хранителните продукти.
Общият извод от трите анализа е, че 20% от изследваните храни имат различни съставки или определени различни съставки в някои от тях, каза Порожанов.
Безспокойство създава обаче направеният допълнителен ценови анализ, каза министърът. Той включва покупната стойност на продуктите в съответните вериги в Германия и Австрия и същите цени в България.
За 16 от изследваните 31 продукта има значително по-високи цени, установени в България.
Най-фрапантна е разликата в продажните цени на два вида детско пюре - за единият продукт цената е с около 90% по-висока у нас, а за другия – със 107%.
За останалите цени на продуктите е установена разлика между 20 и 70% при определени сирена и шоколадови продукти от различно естество.
„Разликите в цените не са незначителни, така че да се обяснят с друг вид разходи (транспортни например – бел. ред.)“, каза министърът. По думите му това е причина за сериозно безспокойство.
Още от утре започва разговор по темата за по-високите цени на някои храни у нас между Министерството на земеделието, Комисията за защита на потребителите и федерациите за защита на потребителите в България.
Темата за двойствения стандарт на храните ще бъде представена и на Съвета на министрите в ЕК, като информацията ще бъде внесена от Словакия. Информацията е свързано именно с безспокойството, установено и в други страни членки на ЕС за различното съдържание на съставките в едни и същи продукти.
Очаква се на европейско ниво да бъде създаден режим, който да уеднакви предлагането на качеството и на съставките на храните на единния пазар.
преди 7 години Затова ти и казвам - не са виновни производителите и ЕС а веригите - които налагат такива продукти и ниската култура и манталитет на потребителите в ЦИЕ. Едните в гонене на печалба, другите в *** си офчо желание да спестят някоя и друга жълта стотинка от поредната фалшива промоция . отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Линд с 82% какао да кажеш че няма - трябва си много зле :) А Русия да ми даваш като пример за качество на храни - съвсем мега зле! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години хахахаха, руското какао е с най големи зърна ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Обичам шоколади, но добре, че мъкнат от Русия някои познати, че да ям шоколад. Това което се продава тук, дори разните Линд за които някакви кокошки си мислят че е шоколад, ами то не е .. няма какао. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Точно това казвам, че българите както се мислят за големи тарикати, са бели *** :)) Само като видя в супера какъв хляб им продават и как мамите го купуват за децата си и ми е хем смешно, хем ме е яд, защото заради тия *** който биха яли и фекалии ако им ги опаковат добре, трябва да ям помия и аз понякога. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Продава се това което търсят клиентите . Ако хората не купуваха примерно млечен продукт /сирене от палмово масло/ то нямаше и да се произвежда в България . Народът се впечатлява от червени етикети във веригите , а не гледа цената на този етикет . Отива да си купи мляко от млекарница без да се замисли че всъщност в повечето магазини има същото или подобно мляко понеже там било от мандра . Много е податлив на реклама народът и за това си купува *** или нормални стоки на високи цени . Разбира се да не забравяме и факта че само в България ДДС на храните е 20 % . Заслугата е на правителството което трябва да храни от някъде многобройните чиновници ........ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Българите са мега проста нация в сравнение със сърби, гърци, македонци, италианци и испанци и са единствените които ядат само ***, че и се гордеят с това, че са си купили ''вносен'' продукт :))))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години една и съща марка, но различно качество. Фактически качествено различни продукт се мерят като един и същ? И продължават да твърдят, че при падащо качество, и една и съща цена инфлацията е 0-1-2%?Хм.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ами защото са си една и съща марка :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Ами защото са си една и съща марка :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар