Осъждането на нацизма трябва да бъде абсолютно задължително, а извинението в случая е най-добрият подход. Това коментира пред журналисти президентът Румен Радев в отговор на въпрос, свързан със скандала от последните дни с Обеднените патриоти, както и дали държавният глава започва да се притеснява от коалицията и поведението на хора, заемащи високи постове в държавата, предава БТА.
Причина за повдигането на темата е фактът, че заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Павел Тенев подаде оставка, след като беше публикувана негова снимка отпреди 9 години, на която той позира с изпъната за хитеристки поздрав ръка.
Премиерът Бойко Борисов поиска и оставката на директора на дирекция “Социална политика” в Министерството на отбраната, отново заради снимка с нацистки поздрав.
По думите на президента въпросът е много по-фундаментален и принципен. Държавният глава припомни, че на 9 май е отправил поздрав към българския народ за победата над нацизма, а повечето политици не са го сторили.
Според Радев “историческата ревизия от последните години някак позволява пълзяща индулгенция на нацизма и това е проблемът”. Той твърди, че именно заради тази индулгенция днес сме свидетели на подобни скандали. Президентът коментира, че дори в разделена, следвоенна Европа е имало абсолютен консенсус и от двете страни за осъждането на нацизма.
Ние трябва да продължаваме да сме единни около този консенсус във всичките му форми, коментира президентът.
Държавният глава подчерта, че не приема подхода на властта с уклончивите коментари, "при които те се измъкват, отчитайки професионализма на хората. Не там е въпросът, а дали ние осъждаме тези явления, или не", добави той.
Радев обясни, че е обнадежден от реакцията на българското общество.
На въпрос какво е трябвало да направи властта, за да не “действа уклончиво”, държавният глава отбеляза, че това е въпрос на морален избор и всеки сам взима решение.
Държавният глава коментира и темата, свързана с искането на председателя на ВКС Лозан Панов за среща с него по повод на случващото се в съдебната система.
"Господин Панов знае много добре какви са формите на моята намеса. За мен държавата е силна институционално, когато всички институции работят според закона и проверките, които иска той, трябва да се извършат от тези институции, които имат съответните правомощия и по механизмите, които са описани в закона - ВСС, инспекторатът към него и анкетна комисия в парламента. Аз ще изкажа моето становище и за правосъдната реформа, отворен съм за диалог и смятам, че наистина трябва да има един сериозен дебат" заяви президентът.
преди 7 години Първо, когато се включваме в Тристранния пакт СССР и Германия са били практически съюзници по силата на пакта Рибентроп - *** и дори нашите комунисти са приветствали присъединяването към Тристранния пакт, защото по този начин се съюзяваме косвено и с СССР. Няколко месеца след това, когато Германия напада СССР, комунистите обръщат палачинката.... Отделно, че пред цар Борис III е стоял ултиматума "или влизаме в България като съюзник или ви изораваме". Ако си милееш за народа и страната избора ти е само един...Второ, ако Сталин ни е обичал толкова защо дава Македония на сърбите и нарежда да се създаде ново самосъзнание там? Затова ли да му благодарим? Друга територия на Югославия не са дали, защото са гласели Балканска федерация... относно Гърция - тя е спазарена за Запада, така че да се вземе от България и да се даде на Гърция реално е било все едно Сталин да отстъпи нещо на Англия, което няма как да стане, защото Сталин е бил силния на деня - той е изковал победата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ПРЕЗИДЕНТЪТ НА Е РАЗБРАЛ, ЧЕ В НИКОЯ ЦИФИЛИЦОВАНА ДЪРЖАВА НЕ СЕ ПОЗДРАВЯВАТ НА 9-ТИ МАЙ ЗА ПОБЕДА НАД НАЦИЗМА. БРАТУШКИТЕ ПРАЗНУВАТ НА 9-ТИ МАЙ КРАЯ НА ОТЕЧЕСТВЕНАТА ВОЙНА, ЗА ДА ОТКЛОНЯТ ВНИМАНИЕТО, ЧЕ ДО СРЕДАТА НА 1941 СССР И ГЕРМАНИЯ БЯХА В СЪЮЗ И СИ РАЗДЕЛЯХА ИЗТОЧНО-ЕВРОПЕЙСКИТЕ ДЪРЖАВИ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Не съм чел по некомпетентен коментар. Това е набито в мозъка на един стар, влюбен в СССР активен борец против .... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години ако си учил от американски учебници история може да ги бъркаш Ленин и Сталин, но те нямат нищо общо по между си ... В допълнение към това точно благодарение на Сталин имаме територията в този вид коята я познаваш днес на картата. Тъй като нашия *** цар е бил с Хитлер сме загубили войната, а като загубили Гърция и тогава Югославия имат претенции към нашите земи и ако не е бил Сталин с тоя шушляк Г. Димитров щеше да говориш или сръбски или гръцки. Сталин също не е убивал никаква интелигенция, трепал е точно такива либерасти и дясно стоящи (Троцкиски) където виждаме техните деяния днес върху нашата страна. От тази гледна точка Сталин е бил съвършенно прав. А Ленин с Троцкистите са ги финансирали хитлеристите да отиде да събаря царя един вид ретро цветна революция ... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години Напълно си прав. Но единици са тези, които не го правят. Избиването на милиони хора с политически и расови мотиви е ужасно престъпление. Но защо не споменаваш тези същите процеси на режимите на Ленин и Сталин, пък и след това? По какво се различават? Може би с това, че вторите избиват и своята интелигенция. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 7 години А на комунистическия фашизъм и шовинизъм? отговор Сигнализирай за неуместен коментар