IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

България е най-уязвима в ЦИЕ от руското икономическо влияние

Руското икономическо влияние у нас често се разглежда като граничещо със завладяване на държавата, според експерт

13:47 | 28.11.16 г. 23
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

България е най-уязвимото звено, когато се разглежда руското влияние в Централна и Източна Европа. Руското икономическо присъствие в България е най-силно, а ключови държавни институции са под влиянието на олигарси и мрежи от бивши агенти на службите за сигурност, свързвани с руски политически и икономически интереси.

Това е един от изводите в доклада „Кремълският наръчник: Оценка на руското влияние в Централна и Източна Европа“, изготвен от Центъра за изследване на демокрацията (CSD) в партньорство с Центъра за стратегически и международни изследвания (CSIS).

Икономическото влияние на Русия възлиза на 27% от брутния вътрешен продукт (БВП) през 2012 г. и е най-голямо в сравнение с останалите страни, които са включени в изследването – Сърбия, Латвия, Унгария и Словакия. Икономическият отпечатък като цяло варира между различните държави, като в Унгария и Словакия например достига 11%. 

Заради поевтиняването на петрола, санкциите на Европейския съюз (ЕС) срещу Русия и насрещните руски санкции този процент към днешна дата е намалял до около 22%. Пълният обхват на руското икономическо присъствие обаче остава неизвестен, тъй като немалка част от него е скрита зад мрежа от чуждестранни "кухи" фирми и офшорни сметки.

Използвахме четири индикатора, за да определим какво е икономическото влияние на Русия в тези страни“, каза Руслан Стефанов,
директор на икономическата програма към CSD и един от водещите автори на доклада. Те включват енергийното присъствие и енергийният внос от Русия, който е огромен във всички страни, освен в Латвия; износ на стоки към Русия; преки чужди инвестиции (ПЧИ); корпоративни мрежи, чието присъствие се оказва много по-голямо от предполагаемото.

Във всички пет страни има значително икономическо присъствие“, каза Стефанов. Според проучванията със старта на финансовата криза руските компании допълнително са разширили икономическото си присъствие.

Едно от реалните измерения на руското влияние в Централна и Източна Европа е високата цена на вноса на природен газ. Заради липсата на алтернативни доставчици, неизгодните дългосрочни договори и отсъствието на либерализация на преносните мрежи цените на руския газ в региона са по-високи с от 6-7% в Латвия и Унгария в сравнение със средната цена на "Газпром" за Европа до над 25% в България. Ако цените от миналото десетилетие се запазят, българските потребители ще платят близо 1,1 млрд. евро повече за синьо гориво отколкото Германия за същото количество до 2030 г., казва се в доклада.

Русия доминира в българския енергиен сектор, тъй като руската държавна компания "Газпром" е единственият доставчик на природен газ. В същото време руското държавно атомно дружество "Росатом" и дъщерните му компании имат водеща позиция в ядрения енергиен сектор на страната. Руската частна петролна компания "Лукойл" пък контролира единствената рафинерия в България и над 50% от пазара на горива, допълват авторите на доклада.

Руските ПЧИ са нараснали четири пъти през проучвания период, увеличавайки се от 0,8% от БВП през 2005 г. до 4,4% през 2014 г. Според непубликувани оценки делът им може би е дори над 11,2%. Руските ПЧИ са концентрирани и в други стратегически сектори, като финанси, телекомуникации, недвижими имоти и медии, допълва докладът.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.

Последна актуализация: 11:00 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още

Коментари

12
rate up comment 15 rate down comment 11
Илко
преди 7 години
За Тецовете на ФАЩ , от които България губи милиард на година, няма ли да има?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 18 rate down comment 6
многодобре
преди 7 години
...нека от водещите "демокрации" ни покажат как се прави и спрат зависимостта си от Русия.....Германия няма нищо против реализирането на "Северен поток 2 "....това може ли да ни послужи за пример?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 17 rate down comment 7
bgMan
преди 7 години
То това е ясно.Истинският въпрос е защо САЩ и ЕС реално не направят така, че да не сме толкова икономически зависими от Русия. Колко е да изкупиш 51% от икономиката на една България? Вместо това само празни приказки, констатации и пропаганди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 17 rate down comment 6
ratten
преди 7 години
леко с тия новини, бре!ще докарате некой птичи инфаркт на безмитния психо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 31 rate down comment 10
aldy
преди 7 години
За пореден път простотии от рода "Кой ми ср@ в гащите". Държавата на мафията и мутрите била такава не заради козяшката поддръжка, а заради някаква невидима "хибридна война", която им пълнела гащите. Крадливи некадърници властват в обрулената ни държавица, властват и грабят, а не управляват.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 21 rate down comment 9
Ironhorse
преди 7 години
В потвърдение на коментарът ми е и новината, че СЕМ абсолютно погазва закона и не открива процедура за избор на генерален директор на БНТ, при все че мандатът на Вяра анкова изтече.Ако бяхме правова държава, всичките от СЕМ вече да бяха с повдигнати обвинения за отказ от изпълнение на служебни задължения.И те са последната дупка на кавала...Той, Висшия съдебен съвет, съд, прокуратура, газят закона ката ден, а еосновно занимание и на депутати, министри и прочие овластени.Тук няма цвят, няма партия !!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 28 rate down comment 22
Императорът
преди 7 години
` айде тия от разните центрове да вървят при Петърчо вече.Май не Кремъл държи премиерът на България на къса каишка и му заповядва да спре очевидно изгодни за държавата проекти по газопреносната мрежа и проект като АЕЦ Белене, заради стопирането на който сега ще плащаме около 1.2 МБ обезщетение на същите тия руснаци !!! Ако бяхме направили Бургас-Александруполис и Южен поток, нямаше ли да получаваме по-изгодно газ или поне да си избиваме част от парите от пренос? Полуживата клинтън се домъква тука, заповядва на бойкоборисов да спре проектът белене, той козирува като новобранец и аре: 600 КБ евро обезщетение... ама после от руснаците сме били зависими...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 23 rate down comment 7
Ironhorse
преди 7 години
По принцип няма лошо от инвестициите ...Лошото е, ако те довеждат до корупция и заграбване на държавата.Горното обаче, не може да стане ако някой вътрешен не предаде крепостта.Според мен борбата не трябва да е директно срещу, който и да било инвеститор, а да се създадат правила, които съдът да прилага безотказно.Като гледам в Лондон не са се уплашили от руските пари, просто защото там законът се спазва и от руснаците, и най-вече.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 9
toto 2
преди 7 години
Това част от хибридната война ли е ? 2012 е преди 4 години ,какво ни претопляте стари манджи
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 14 rate down comment 12
Птица
преди 7 години
Каквооо, те затова и президент си назначиха през националистическите нагласи на явните необразовани и глупави селяни, и на ХОРАТА В ЧИКАГО, КОИТО ЖИВЕЯТ ТАМ, НО ГЛАСУВАЛИ ЗА РАДЕВ ДА СМЕ МИНАВАЛИ КЪМ РУСИЯ, ХАХАХАХАХАХ ГОЛЯМ ЧЕРВЕН ЦИРК, СТАНА КОЛКО ГОДИНИ !!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още