IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Над една пета от икономиката на България се влияе от Русия

Политическото влияние се прокарва чрез определени институции, коментира Тодор Галев от Центъра за изследване на демокрацията

11:55 | 18.10.16 г. 14
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка:БТА</em></p>

Снимка:БТА

Икономическият отпечатък на Русия върху икономиката на България е 22% за периода от 2005 до 2015. Това е изводът от анализ на Центъра за изследване на демокрацията (ЦИД), представен от анализатора Тодор Галев в предаването „Бизнес старт“ на Bloomberg TV Bulgaria с водещ Йоанна Николова. 

"За този период това е най-високият дял на икономически отпечатък върху страна, за другите страни е по-нисък. Границата е 12%. Можем да смятаме, че над нея следва засилено политическо влияние", коментира икономистът. "Втората държава, която има най-голямо икономическо влияние в България, е Германия. В част от показателите тя изпреварва Русия, но има много по-ниско политическо влияние". 

В анализа на ЦИД се обръща внимание на т. нар. „завладяване на държавата“, както и по какъв начин руските икономически интереси служат за прокарване на политическо влияние на определени институции. Като пример за това Тодор Галев посочи „Лукойл Нефтохим“, който има монополно положение на пазара, но данъците, които внася в българската хазна са малко, защото изнася печалбата в Холандия, където е регистрирана компанията.

Икономистът коментира проекта на ЦИД, с който се изчисляват финансовите и икономическите стойности на руското влияние в България и в още четири държави от региона - Централна и Източна Европа – Унгария, Латвия, Сърбия и Словакия, така:

"Спряхме се на четири основни индикатора. Преки чуждестранни инвестиции, наличие и операции на компании, които имат краен собственик Русия. За компаниите ползваме стандартните финансови показатели, като оборот, брой заети, капитал и т.н. Международната търговия с Русия - внос и износ и нещо, което е специфично за целия регион - вноса на енергийни суровини - най-вече петрол и газ. По тези показатели се вижда ясно, че руското икономическо влияние в България започва да намалява след 2012 - 2013, което съвпада с налагането на санкциите и контрасанкциите спрямо Русия. През 2014 г. в България е имало над 2000 компании с краен собственик Русия, които са инвестирали в българската икономика“, информира Галев.

Изчисленията показват, че от 2005 руските чуждестранни инвестиции са нараснали от 0,8% от БВП на 4,4% от БВП. Оборотът на компаниите, регистрирани в България, но с краен собственик Русия, от 5,4% се е увеличил до 8,5% през 2012, но през 2014 г. намалява с около 2%, именно заради санкциите. Експортът е нараснал от 1,3% от БВП през 2005 до 2,7% - малко над двойно, през 2012 г.  След това има спад с около 0,5% до 2014 г.
Галев коментира и бъдещето на проекта „Турски поток“ в съпоставка с „Южен поток“.

„Има индикатори, че това е политически проект, защото Русия търси начин да замени Украйна в транзита на газ към Европа. Турция е единственият пазар  на газ в региона, кото расте и това ще продължи в следващите години, прогнозира икономистът на ЦИД. - Проблемът е, че ако се разклони към Европа, той трябва да мине през България или Гърция и Русия ще се сблъска със същите изисквания като “Южен поток“.“
Тодор Галев коментира и политиката като един от рисковите фактори за икономиката в глобален план, както и влиянието на Brexit и изборите в САЩ в близко бъдеще.

Той е на мнение, че в България липсва дългосрочна визия  за чуждестранните инвестиции и за енергетиката, която да се следва от всички правителства, въпреки че през последните години се „приотизират сектори като ИТ, машиностроене и автомобилостроене“.

Целия разговор по темата вижте във видеото!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 13:22 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 9 rate down comment 8
Стоян Петров
преди 8 години
А сега погледни отново картата и онова голямо нещо, наречено Канада. Проснала се от Тихия до Атлантическия и отгоре опряла на Северния. Това е една хиперболизация на България. Ние на три морета, те на три океана. И следва резонният въпрос, защо Канада постига 2/3 от територията на Матушка без капчица кръв, а това което Русия превзема е с океан от кървища и пирамиди от кости? Ами отговора е елементарен - на руснаците им се убива. Те са си 30% татари и все още не могат да изчистят желанието си да трепят. А всъщност както казваше Чърчил " Тази земя ако ставаше за нещо, ние на тях ли щяхме да я оставим?".
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 15 rate down comment 15
Mavi Goz
преди 8 години
Еехх, адаш, колко мъка има по тази земя! И пак - една пета - не е зле, в сравнение с Турция - стар американски съюзник, стълб на НАТО, привилегирован партньор на ЕС... Там направо си умреха, за има-нема два месеца, без руския икономически отпечатък... хихи...Винаги казвам, че не е нужно много да си умен - достатъчно е да погледнеш картата на света и ще разбереш некои работи защо са така. За да ги промениш, требва да промениш и картата - онова толемо петно от Балтийско до Японско море да го направиш поне колкото Полша. Некои даже са се опитвали. Май и сега пак се опитват. Ше почекаме да видиме дали па тоя път нема да успеят? Ама ако пак не успеят ... ибасимайката...!!! След това колко ли още ше порасне петното...?!!! хихихи...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 10 rate down comment 8
ing5rov
преди 8 години
Ами забранете със закон икономическите взаимоотношения с Русия и рахатясайте ! Ама тогаз една камара хрантутници като тоя аналЛизатор ше останат без хляб .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 8 rate down comment 3
bgMan
преди 8 години
Уважаемите г-да от центъра да черпят защото съвсем неотдавна този процент беше цели 100%.За 10-тина години се смъкна от 100% на 20%. След още 10 години може да е и по-малко, освен ако не избухне някоя нова октомврийска революция да изпотрепе всичката конкуренция на т.ъ.п.анар.ите.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още