IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Задава ли се краят на играта с минималните прагове?

Основният проблем остава безразборното оскъпяване на труда в условията на структурна безработица и ниска производителност на труда

08:14 | 10.09.16 г. 18
<p>
	<em>Снимка: Pixabay</em></p>

Снимка: Pixabay

Статистиката на НСИ за второто тримесечие на годината показва нарастване на заетите до 3 581 хил. души. (т.е. преди кризата). Ръстът на заетите обаче се забавя, делът на дългосрочно безработните остава висок, а недостигът на работна ръка става все по-остър, което навежда на мисълта, че потенциалът за нови работни места започва да се изчерпва.

Същевременно производителността на труда през второто тримесечие на 2016 г. остава на същото ниво спрямо второто тримесечие на миналата година. При сравнително ниските стойности за България, производителността има потенциал да нараства с по-бързи темпове, но това продължава да не се случва. За пример може да послужи Румъния, която през 2004 г. е с най-ниската производителност в ЕС (33,7% при 34,7% в България при ЕС=100), но до 2015 г. производителността на труда в страната нараства с 26,3 п.п. и достига 59%, а в България – с 8,7 п.п. и достига 43,4%. Така от 2006 г. насам производителността на труда в България е най-ниската в ЕС и над четири пъти по-ниска от тази в първенеца Ирландия през 2015 година. 

На фона на ниската производителност минималната работна заплата (МРЗ) се повишава скокообразно, а минималните осигурителни доходи (МОД) за тази година имаха рекордно увеличение през последните няколко години.

Стряскащ е фактът, че през второто тримесечие на 2016 г. спрямо същия период на 2000 г. производителността на труда се е повишила с 230%, а МРЗ – с 460% или точно двойна разлика. МОД пък продължават да се увеличават (дори през 2009 г. се увеличиха с над 20%, подценявайки кризата) въпреки предупрежденията на Европейската комисия и други международни институции, че административното повишаване на разходите за труд може да попречи на възстановяването на пазара на труда и по-специално - на заетостта на нискоквалифицираните.   

В условията на ниска и ненарастваща производителност на труда, постоянното увеличаване на административно определяните минимуми за заплащане и осигуряване се превръща в най-дискриминиращата политика срещу нискоквалифицираните и хората без опит и образование. Това се вижда и от високия дял на дългосрочно безработните и ниската икономическа активност и висока безработица при младежите. 

Работодателските организации в България и в момента настояват за отпадане на МОД и процедурата за определянето им за следващата година буксува. Много пъти сме писали за негативните ефекти от МОД (тук), липсата на аргументи за тяхното определяне (тук) и фарса при договарянето им (тук).

Същевременно, единствено за целите на популизма, правителството бясно увеличава МРЗ, което на практика повишава дела на хората, които няма да бъдат наети или поне - не официално. Извън всякаква логика синдикатите и често правителството считат, че могат да определят заплатите на пазара на труда без оглед на производителността, възможностите, търсенето и предлагането. Стигна се дотам, че в началото на годината в почти половината области в България МРЗ надхвърля 60% от средната работна заплата, което означава все по-трудно наемане на нискоквалифицираните и задълбочаване на проблемите на пазара на труда точно в най-бедните райони.

Основният проблем остава безразборното оскъпяване на труда в условията на структурна безработица и ниска производителност на труда. Управляващите би трябвало да обърнат внимание на първопричините за случващото се на пазара на труда като образование на работната сила и благоприятна бизнес среда, а не изкуствено да влияят върху резултата, задълбочавайки още повече проблемите. 


 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 10:30 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

7
rate up comment 8 rate down comment 5
v_tin
преди 8 години
Много пъти сме писали за негативните ефекти от МОД (тук), липсата на аргументи за тяхното определяне (тук) и фарса при договарянето им (тук).Същевременно, единствено за целите на популизма, правителството бясно увеличава МРЗ, което на практика повишава дела на хората, които няма да бъдат наети или поне - не официално.Е с горните редове еб...те мамата на цялата икономическа теория. Някой от репортерите или екипа на инвестор ще обясни ли каква е производителността на чистачка в германия и в бг. Ами ако работят само с ръце- няма и няма да има разлика. Тогава на какво основание чистачката в германия започва с 10,50 на час, а в бг с 150евро на месец. Докато не бъде притиснат един човек/бизнес, той кара по пътя
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 7 rate down comment 6
v_tin
преди 8 години
Ами по същия начин по който се плаща на чистачка на летището 1200лв
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 6 rate down comment 5
maverik
преди 8 години
ledosvetlenie, работодател ли си или служител, т.е. наемник? По-долу balkando е написал основната причина за непрекъснатото повишаване на МОД. ;) Би ли обяснил, как ще платиш 1000 BGN на чистач/ка, която почиства магазина за ледосветление???
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 14 rate down comment 6
ledosvetlenie
преди 8 години
Ако един бизнес не може да плати поне 600лв заплата на ниско квалифицирани то по добре да затвори и да не мъчи бизнесаМинималните прагове трябва да останат и да се вдигат непрекъснато поне докато минималните не станат поне 1000лв колкото и странно да звучи това ще е от полза за бизнесаАко един бизнес оцелява само защото краде от екзисцент минимума на работниците по добре да затвори за да не пречи на нормалният бизнес
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 0 rate down comment 3
Стоян Петров
преди 8 години
Да праговете ще отпаднат, защото МРЗ ще стигне ниво при което облагането
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 22 rate down comment 2
khao
преди 8 години
вчера имаше статия как българските фирми тази години са удвоили приходите, сега пак старата мантра за ниската производителност ... еми не забравяме толкова бързо
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 10 rate down comment 5
balkando
преди 8 години
Мнималните осигурителни прагове е ясно че са инструмент в опита да се спаси осигурителния бюджет на НОИ. Но след като е казано А, трябва да се каже и Б. Тоест щом има различни осигурителни прагове за различните видове промишленост, трябва да има и различни минимални работни заплати. Иначе възникват горепосочените проблеми, които постепенно потъмняват цели сектори от производството.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още