IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Г. Ангелов: При Brexit България ще се върне към 90-те години

Страната ни ще остане изолирана търговски и икономически и ще се нуждае от визи, за да пътува в Западна Европа, прогнозира икономистът

10:37 | 06.07.16 г. 23
<p style="text-align: justify;">
	<em>Снимка: Bloomberg TV Bulgaria</em></p>

Снимка: Bloomberg TV Bulgaria

Ако Великобритания напусне Европейския съюз (ЕС), големите страни ще договорят помежду си безвизов режим, но България ще остане изолирана. Това каза старши икономистът в институт "Отворено общество" Георги Ангелов в ефира на Bloomberg TV Bulgaria.

„Фундаменталният риск за България е Великобритания наистина да напусне ЕС и да договори добри условия за достъп до общия пазар. Тогава още 5-6 страни да излязат и ЕС да се разпадне. Ние ще останем отвън. Големите страни ще договорят помежду си безвизов режим, но ние ще се върнем към 90-те години, когато имахме визи за всички западни страни и бяхме изолирани и търговски, и икономически“, прогнозира икономистът.

Според него кризата с Brexit, а преди това и с Гърция, показва, че Европа винаги избира по-лесния вариант – вместо структурни реформи, тя избира печатницата и разхлабването на монетарната политика.

„Решението на Английската централна банка от 5 юли 2016 г. е първото от многото предстоящи решения за разхлабване на паричната политика, едно от които ще бъде и намаляване на лихвения процент“, заяви Ангелов, като допълни, че това може да бъде последвано и от действия на ЕЦБ.

„Струва ми се, че ЕЦБ и в момента започва да действа превантивно, тъй като купува повече ценни книжа от седмичния лимит, който беше обявила. Тоест тя действа по-агресивно още преди да е обявила нови мерки. Върху банковата система има негативни ефекти. За съжаление, когато не се правят структурни реформи, обикновено тогава се отива към по-лесния вариант – разхлабване на паричната политика. При всеки проблем в Европа се стига до разхлабване на монетарната политика. И заради Гърция, сега и заради Brexit, вероятно и след друга криза, пак ще стигнем до това. Вместо да вървим към структурни реформи за растеж, избираме по-лесното, от което в дългосрочен план няма смисъл“, обясни той. 

„Ние преживяхме много геополитически кризи - между Русия и Турция, сирийска криза, бежанците, гръцка криза, руско ембарго, тоест на всеки няколко месеца има нова криза. През последните години това не влияе много. Влияе това дали има структурни промени, тъй като се вижда, че икономиките, които са по-добре реформирани, се справят по-добре", допълни още икономистът. 

Ангелов посочи още, че фактът, че кризата в Гърция продължава от 6 г. и е далеч от разрешаване, показва, че има проблем.

"Ако ЕС не може да се справи с тази миниатюрна икономика като Гърция, то как ще се справи с напускането на Великобритания, която е втората най-голяма икономика в Европа“, отбеляза експертът.

„Италия също е една от най-големите икономики, тоест при нея не може да се действа така, както в Кипър. Най-лесно се налагат реформите в малки и периферни страни, а в Италия такива правила не важат, още повече, че италианец е начело на ЕЦБ. Виждаме, че всъщност страните извън еврозоната изпълняват всички изисквания и за дефицит, и за дълг“, посочи Ангелов.

Според него, ако на германците им писне да плащат сметката, просто "ще си вземат шапката" и ще напуснат и тогава ЕС ще изчезне.

По негово мнение по-вероятно е Brexit да се случи, въпреки че има теоретичен шанс парламентът да отмени референдума. Според него обаче няма политически водач който да се бори за тази кауза.

Цялото интервю с Георги Ангелов гледайте тук:

Още видеа гледайте на сайта на Bloomberg TV Bulgaria

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 18:55 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

10
rate up comment 6 rate down comment 7
khao
преди 8 години
спокойно, казах ти че е нормално да не разбираш :):)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 22 rate down comment 4
misanthrope
преди 8 години
"Фундаменталният риск за България е Великобритания наистина да напусне ЕС и да договори добри условия за достъп до общия пазар. Тогава още 5-6 страни да излязат и ЕС да се разпадне. Ние ще останем отвън. Големите страни ще договорят помежду си безвизов режим, но ние ще се върнем към 90-те години, когато имахме визи за всички западни страни и бяхме изолирани и търговски, и икономически, прогнозира икономистът."Ангелов май не са му чели като малък приказката за нероден Петко. Ако излезе и ако договори и ако и още страни излязат и ако си въведат безвизов режим ... АКО е малка дума, ама много мирише, Ангелов.А връщането ни към 90тте не е опасност а реалност и то не заради Брексит а заради компетентното управление на станата, съизмеримо с това на Жан Виденов.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 6 rate down comment 15
studioaa
преди 8 години
Естествено на неграмотниците като вас има проблем, защото сте тръгнали да ставате общ работник без да знаете и дума от местния език. Такива хора нямат място зад граница, по-добре за тях би било да се ориентират към панелките в Люлин в най-евтината столица в Европа...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 10 rate down comment 8
khao
преди 8 години
нормално е ти да не разбираш, но има проблем и то голям ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 20 rate down comment 4
khao
преди 8 години
след първия абзац глупости ме отказа ... а като цяло говори умни неща този човек :)
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 32 rate down comment 4
BAR
преди 8 години
Много черноглед е този Ангелов днес. Умрели за германците да развалят съюза за да се договорят със скъпоценната Англия, която с удоволствие всъщност искат да смачкат от доста отдавна.По-скоро на Ангелов май Англия му е много на сърце.Може и да сме незначителни при преки договаряния, но докато има съюз и сме част от него сме защитени и е в неизгодна позиция този, който е вън от него.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 10 rate down comment 20
studioaa
преди 8 години
Не разбирам какъв е проблема с визите освен таксата, която трябва да бъде платена. Не виждам и какъв е проблема с това да работите в страна с получаването на работна виза също - ако вие отговаряте на условията на съответното имиграционно бюро и най-вече имате чисто криминално минало ще ви дадат виза. Е, няма да може да ходите да берете ягоди в Южна Англия естествено...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 47 rate down comment 3
data
преди 8 години
поредната глупава статия в стил - ако, ако , ако . Вече няма икономисти а врачки
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 40 rate down comment 3
FNM
преди 8 години
Пускат се бомбастични коментари и прогнози за да се поддържа интереса към личността на някои "експерти"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 37 rate down comment 6
Ironhorse
преди 8 години
Глупости на търкалета.Ако Германия напусне ЕС, тази експортно ориентирана иконоика ще се сгромоляса.ЕС няма да се разпадне, но предстоят промени.Какви, Господ знае, да ли ще са успешни или по-малко успешни, пак Господ знае, но никойя европейска страна не желае да се връща модела на националните граници, като извор на благосъстояние, т.е. протекционистична политика.Всички видяха ползата от общ пазар и връщане назад няма.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още