Предстои сериозна дискусия по темата за връщането на задължителната казарма. Това заяви военният министър Николай Ненчев пред "Нова телевизия" по повод появилите се информации, че скоро може да се върне задълителната военна служба.
„Темата се дискутира, поискал съм експертиза, за да се ориентирам по-ясно”, заяви военният министър.
Той посочи, че професионалната армия е много по-добрият вариант за България и допълни, че темата с казармата е в прерогативите на Народното събрание.
По думите на Ненчев е нужна изключително сериозна дискусия, която, на първо място, касае промени в Конституцията, на второ място трябва да се прецени дали ще се запази все пак професионалната армия, с която разполагаме, посочи Ненчев.
„Трябва да преценим колко време ще бъде – 3 месеца, 6 месеца, 1 година. Имаме ли пари за това, има ли необходимост от това. И какво правим с българите в чужбина”, коментира министърът.
„В позицията, в която съм, не мога да не разсъждавам сериозно по въпроса. Още повече, че той се поставя от народни представители. Тази дискусия очевидно предстои”, заяви министърът.
Според него е по-добре България да запази своята професионална армия, а връщането на задължителната военна служба ще нанесе много щети.
Министърът коментира, че професионалната армия се представя много добре. „Тези хора се обучават много добре”, заяви министърът.
По темата за спрените търгове Николай Ненчев, че Министерството на отбраната ще направи преглед на обществените си поръчки и ще отмени всички, които не са от първа необходимост.
Вчера Ненчев получи мандат от партията си БЗНС да продължи работата си в министерството.
По думите му няма съмнителни поръчки в Министерството на отбраната. Търговете се провеждат прозрачно и в съответствие със закона, каза той и допълни, че тези, които търпят отлагане, ще изчакат.
"Ще взема под пряк контрол инвестиционните процеси и обществените поръчки в министерството", каза още Ненчев.
Припомняме, че преди дни премиерът Борисов разпореди всяко ведомство да направи преглед на обществените си поръчки.
„Възстановяването на задължителната казарма е промяна на обществения договор между държавата и младежите и трябва да мине през референдум”, обяви в пред bTV независимият депутат Велизар Енчев. По негови изчисления възстановяването на наборната служба ще струва на държавата 1,5 млрд. лв. на година. Той напомни, че здрави казарми в страната няма.
Енчев предлага вместо задължителната казарма да бъде възстановено военното обучение в училищата и в университетите.
„Шестмесечна наборна служба за пълнолетните момчета ще струва на бюджета 100 млн. лв. на година”, пресметна депутатът от Патриотичния фронт и лидер на ВМРО Красимир Каракачанов, който наскоро предложи връщането на задължителната казарма за българските младежи (задължителната казарма беше отменена в България на 1 януари 2008 г.)
Изчисленията на лидера на ВМРО се базират на факта, че всяка година 25 хил. младежи навършват пълнолетие и 30% са необразовани (за тях Каракачанов има други идеи) или имат някакви здравословно проблеми – остават 16 хил. годни за служба. Ако се приеме, че са нужни 1000 лв. на войник, това прави 16 млн. лв. на месец или около 100 млн. лв. на година, посочи той.
Каракачанов и Енчев коментираха и създадената от парламента временна комисия за проучване на факти и обстоятелства, свързани с твърденията за намеса на Русия и Турция във вътрешната политика на България.
Лидерът на ВМРО смята, че тази комисия е важна заради многото сигнали за опити за вмешателство и от двете страни в политиката на България.
Енчев напомни, че е гласувал против, а също и че премиерът Бойко Борисов коментира, че тази комисия само ще ни скара с Русия и Турция. Енчев се надява, че председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов ще предложи закриване на комисията.
преди 8 години "Нас ни учеха"тебе точно са те научили да си празноглав ***, зелен чорап! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не си разбрал съвсем правилно. Акцента ми беше, че патриотизма, желанието за "защита на Родината" е следствие от това, че тя - Родината, трябва да полага грижи за индивида (както беше при социализма), за да се породи в индивида желанието да я пази, т.е. да се породи патриотизма. Само за това, че си физически роден на дадена територия, не е основание да защитаваш държавата, която се намира на тази територия, ако държавата казва на индивида - "спасаявай се, от мен имаш само ЕГН"!При социализма имаше 4 основни стълба, даващи сигурност на индивида: 1. Безплатно здравеопазване 2. Безплатно образование 3. Гарантирана работа (доходи)4. Нямаше кредитиНяма кака, при липсата на тези 4 неща сега, държавата да иска да я защитавам "задължително" ! Ами да си *** майката, казвам аз... както ми го казва и държавата! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Имаш някаква много романтична представа за войната, особено съвремената такава. Какво "бойно поле" какви 5 лева ?! Съвремената армия е идустриализирана система за масова смърт. Точно ти ни предлагаш да влезем в ролята на талибаните с АК, срещу модерни машни за убиване като американската или руската армия ?! WTF !!! Най-големият ни шанс е да водим полу-партизанска война в градски условия, за което трябва да се научиш да стреляш с АК и РПГ. За всичко останало трябва много пари, нови технологии и професионализация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не знам дали е уместно и полезно да има задължителна военна служба. Знам само че в България това няма да се случи. В Русия 20% от наборниците се отклоняват(дезертират), а в България ще са около 50%. Нали не си представяте, че някой ще се върне от Европа заради кефа на Бай ***. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Още по добре ше е всеки сам да се записва , кога ще му е най удобно ...а ? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Според мен ще е добре, ако я направят два-три месеца, между септември и декември, когато са 12-ти клас, а втората половина от 12 клас да е подготовка за матури/студентстване/разговори с потенциални работодатели/ориентация и неща от сорта. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години За три месеца ще са идеалното пушечно месо...ти да не мислиш че от другата страна ше са същите опълченци...айде бе Импе...разбирам ти замисъла , ама това беше валидно за армии до 80 години. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аз мисля, че понятието "задължителна наборна военна служба" изобщо не се вписва в съвременната социално-икономическа и информационна епоха, в която живеем. Съвременното общество е лишено от идеология и душевност, а войник без без дух - не е никакъв войник! Не може капиталистическата "държавата" да иска от индивида "да си плаща, за да живее" и да му дава безплатно само едно ЕГН, а в същото време, същата тая "държава"- да има претенции индивида да иска да я защитава "задължително". Няма никакъв морал в това! Няма как, няма никакъв механизъм, даже и "силов", който да принуди индивида "да хване калашника", ако той за себе си не е убеден, че трябва да го направи...а "убеждението" е ... горе, над раменете! Идеята за "задължителна" казарма е обречена на провал! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години На Плейстейшън 5 ли ще е обучението? отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Трябва да преценим колко време ще бъде 3 месеца, 6 месеца, 1 година. Имаме ли пари за това, има ли необходимост от това. И какво правим с българите в чужбина, коментира министърът. Дори 1 година не е достатъчна за да се изградят необходимите умения за формиране на боеспособна армия...глупости на търкалета са Каракачановитеизмишльотини! 3 или 6 месеца са достатъчни за обучението на полски пъдари или ведомствена охрана !Колкото до българите в чужбина , по добре да не пуска духа от бутилката ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар