С подписването на споразумението за „Северен поток“ 2 обаче Москва вече има потенциала да извади от газовата игра и Украйна, и Турция. В проекта основен акционер е Газпром, а с по-малки дялове са E.On, Shell, OMV и BASF (с дъщерната си компания Wintershall) - с по 10%, както и френската Engie, бившата GdF Suez, която държи останалите 9%.
Въпросът е как Русия ще успее да реализира допълнителните 55 млрд. куб. метра годишно за клиентите си в Западна Европа и ще се лиши от втория си по големина европейски пазар - Турция.
Плановете за новия газопровод не се възприемат еднозначно и сред държавите от ЕС – силни критики се чуват от Словакия, Полша, Унгария, Румъния и дори Италия, а комисарят по въпросите на Енергийния съюз Марош Шефчович вече изказа своите опасения, че тръбите ще нарушат принципа на солидарността в общността.
В Брюксел засега изчакват с категоричната позиция и обещават равно третиране на всички енергийни проекти в общността. По думите на Доналд Туск след последния Европейски съвет за годината пък стана ясно, че лидерите на ЕС са приели всички енергийни проекти в общността да отговарят на европейското законодателство.
Самият Туск, който е един от авторите на идеята за Енергиен съюз и колективни покупки на енергия, пък смята, че "Северен поток" 2 не отговаря на целите в политиката на ЕС в областта на енергетиката. Той не ограничава зависимостта и не допринася за диверсификацията на доставките на природен газ, каза Туск, намеквайки за бъдещи главоболия за акционерите.
Европейските тръби на газовата карта
Заради голямата зависимост на Европа от руските доставки на газ не е чудно, че още със заявката за спиране на „Южен поток“ започнаха да се появяват и идеи за нови газопроводи. Повечето са свързани със съществуващата инфраструктура и интерконектори, които да свържат газопреносните мрежи на държавите в ЕС. Така ще бъде преодоляна криза, свързана с прекъсване на доставките от страна на Русия.
Пример в тази насока са Eastring и Вертикалният газов коридор. И двата проекта обаче са все още на съвсем ранен етап и през 2015 година нямаха видимо реално развитие.
За Eastring са определени само началните технически характеристики – тръбите трябва да започнат от словашката компресорна станция на границата с Украйна и да свършат до българо-турската граница, използвайки трасето на съществуващите тръбопроводи, където е възможно.
Именно тази възможност прави цената на газопровода приемлива – в рамките на около 750 млн. евро. За сравнение, разходите около „Южен поток“ надхвърляха 16 млрд. евро при последния преглед на проекта.
За газопровода обаче тепърва предстоят задълбочени анализи за техническите, пазарните и икономическите аспекти.
Вертикалният газов коридор пък трябва да свърже газопреносните мрежи на Гърция, България и Румъния. Важна част от този план е реализацията на интерконектора IGB, чието окончателно инвестиционно решение най-накрая беше подписано в началото на декември.
Няколко европейски страни – Гърция, Сърбия, Македония и Унгария, пък разчертаха собствен газопровод – Tesla. Неговата реализация обаче е пряко свързана с „Турски поток“ и вероятно ще остане висящ и на хартия.
Окончателното решение за проекта ще бъде взето в началото на 2016 година, като на този етап очакванията са, че нужните средства за строителството на газопровода са между 4 и 5 млрд. евро. Реално участниците в проекта трудно могат да осигурят нужните средства.
Нови газови войни
Обтегнатите руско-турски отношения крият нов потенциален конфликт в газовата сфера. Този път между ЕС и Турция и за достъпа до алтернативите на руски газ. Анкара активно работи за по-бързата реализация на TANAP, по който трябва да получи газ от Каспийско море.
В момента плановете са по газопровода, който е част от Южния газов коридор на ЕС, да се пренасят към 16 млрд. куб. метра природен газ, от които 6 млрд. куб. метра ще бъдат насочени към турските потребители. Останалите количества ще бъдат насочени към Европа през Трансадриатическия газопровод (ТАР), който преминава през територията на Гърция.
И така предпоставките за 2016 година, както и досега, са за горещи газови двубои, търсене на алтернативни трасета и източници. За добро или за лошо обаче и Европа е зависима от Русия, както и Русия зависи от Европа, за да реализира природния газ, който добива. Пресечната точка на интересите е винаги някъде там.
преди 8 години Еми супер , нали и ти си дилър на Фолксваген за щатите , тъй че сте ОК...мирувай вече или ако ментосваш ,оттатък те чакат ибрика и маранди. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не я плачим Русия, плачим я България. Същия тоя ''Великанчо" спонсорира Станишев, Доган, Делян, Волен, Първанов, Бареков и знайни и незнайни блюдолизци. За Борисов не мога да съм сигурен. В резултат се замъглява цялостната политическа картина. Иначе "ресто"-то е непосилно. А колкото до парите, щерката е в Австралия и не съм сигурен колко точно и е надницата, но знам че минималната е 16.5$ или тридесет лева на час. ПП Само за да не питаш дали добре мие чиниите, те уведомявам че работи като одитор. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Не я плачи Русия , абе как всичките западни под.логи начело с маранди все леете крокодилски сълзи бе , ба.си нещастниците сте !Аве радвайте се че вашите са добре , там у Вашингтон...да върви надницата и толкоз ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аз комплекси нямам. Но ти защо не влезеш в риа и под статията "на колко рубли за долар руската икономика ще колабира" не прочетеш коментарите? Там нещастниците посочват виновният за мизерията в Русия - Путин Владимир Владимирович. Никакви комплекси, жалко за страната им и народите в нея! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Великанчо и Стоянчо се римуват, Петров!Комплексите не ходели по магаретата ;) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Инвестор, допуснали сте грешка в заглавието! Би трябвало да е "Газификация, плюс руска власт, плюс Великанчо". отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Тебе също ще те уважат оттатък. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години да се чете и-з-м-е-т! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Оспамихте темата,червена болшевишка ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Аха , първо ще заобича болката , щото според маранди след третия път вече била все тая. отговор Сигнализирай за неуместен коментар