След като през септември в България беше отчетена инфлация от 0,1% на годишна база, то през октомври потребителските цени отново се връщат в зоната на дефлацията. Това показват актуалните данни на Националния статистически институт (НСИ).
В десетия месец на 2015 г. индексът на потребителските цени, основният измерител на инфлацията у нас, се понижава с 0,6% на годишна база, което означава, че през месеца е отчетена дефлация. Нивото ѝ е най-виското от януари насам, когато достигна 1%.
В сравнение със септември обаче през октомври индексът на потребителските цени се повишава с 0,2%. Реално инфлацията през октомври е първата от април насам.
Дефлацията от началото на годината е 0,3%, а средногодишната дефлация за периода ноември 2014 г. - октомври 2015 г. спрямо същия период, но година по-рано, е 0,2%.
Изменение на индекса на потребителските цени по месеци (в %)
Графика: НСИ
И през тази година едва ли ще имаме инфлация, след като Министерство на финансите отново ревизира в посока надолу прогнозата си за инфлацията. Според актуализираната си есенна прогноза от ведомството очакват за цялата 2015 г. да има дефлация от 0,9%, докато предишната оценка беше за дефлация от 0,7%. Промяната се дължи основно на динамиката на цените на суровините на международните пазари и при нехранителните стоки.
През октомври на месечна база най-силно спадат цените в транспорта – с 1,4%. Хранителните продукти и безалкохолните напитки пък са с 0,4% по-евтини спрямо месец по-рано, а цената на жилищното обзавеждане, домакинските уреди и принадлежности и обичайното поддържане на дома е с 0,2% по-ниска спрямо септември.
В същото време цените на облеклото и обувките са покачват най-рязко – с 6,4% на месечна база. По-скъпо става развлечението и по-високи са цените в сектор култура – с 0,8% на месечна база. С 0,4% растат цените в образованието, а със същата стойност се увеличават и режийните разходи.
През октомври 2015 г. цените на лекарствата и другите фармацевтични продукти се увеличават с 0,3% на месечна база. Цените на лекарските услуги остават на равнището от предходния месец, а стоматологичните услуги поскъпват с 0,1%.
През месеца цените на горивата продължават да спадат, като автомобилния бензин А95Н поевтинява с 1,5%, а А98Н - с 1,1%. Цената на дизела е надолу с 1,1%, на метана – с 2,1 на сто, а на газообразните и течните горива за битови нужди – с 0,2% и 0,6%, съответно.
Използвайки европейската методология, НСИ регистрира дефлация както спрямо октомври 2014 г., така и спрямо септември 2015 г. Изчислена по този начин годишната дефлация е 1,2%, а на месечна база цените в България са се понижили с 0,2%.
В същото време цените в т. нар. малка кошница се покачват с 0,4% на месечна база. Толкова е и повишението от началото на годината.
преди 9 години ***, когато се поръчват стоки и услриги за да се пхроизвиден нещо отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години *** *** и такива определения на онзи, които те гледа в огледалото.Виждам, че имаш покъртителна липса на знания по икономика - ако все още не ти е ясно от повече от 1 година имам спад факторите на производство. Ти не произвеждаш селскостопанска продукция че да чакаш 1 година за продукцията си, почти всички сектори имат производствен цикъл от няколко месеца така, че спри с обидите и включи сивото вещество. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години И как ще стане това, бе ***?. Нали за да произведеш нещо днес трябва да инвестираш преди - сиреч да направиш предварителни разходи: да имаш хора, оборудване, суровини, енергия, реклама и т.н.. За това си платил вече и тези пари са влезли в оборота, оказвайки натиск върху предишното равнище на цените.Тези неща в НСИ ли ги учиш? Или в ***-школата.***, ***! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Има разбира се - ако цените паднат с 1% а производството се увеличи с 2% ще имаш 1% ръст на БВП! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години НСИ отчита дефлация при бурен икономически растеж...?!? Такива чудесии няма никъде по света освен у нас.Чудесии!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години НСИ отчита дефлация при бурен икономически растеж...?!? Такива чудесии няма никъде по света освен у нас.Чудесии!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Един от най-големите разходи на всеки човек за живеене е имота. В момента се покачват и цените на имотите и наемите, но явно методологията на НСИ е такава, че не отчита това покачване като инфлация. отговор Сигнализирай за неуместен коментар