Неяснотите в бюджета трябва да се изяснят до месец време и чак тогава ще видим с колко средства разполагаме, заяви пред БНР вицепремиерът и министър на труда и на социалната политика Ивайло Калфин. Това е причината и от сега да не кажем колко ще бъдат и как ще бъдат разпределени, допълни той.
"Водим много активни разговори с Министерство на финансите, като до края на месеца те би трябвало да приключат и бюджета да бъде представен", допълни Калфин, пояснявайки, че ще настоява за повишение на разходите за социална дейност.
Социалният министър обясни, че през 2015 година при общо намаление на бюджета, социалните разходи са се увеличили. "Това, което ми се ще обаче и затова обсъждаме няколко варианта с Министерството на финансите, е да потърсим начини, по които ще постигнем по-видим резултат", поясни той. "Единият вариант е малко да се увеличат различните плащания, а другият – да насочим с допълнителен бюджет усилията си за по-видимо решаване на проблемите в някои области".
По повод идеята за преразглеждането на огромния брой инвалидни пенсии, чрез който се смята, че се източват голяма част от социалните ресурси, министър Калфин заяви, че вероятно ще бъде създадена една изцяло нова система за оценка, както и приложена нова цялостна политика при хората с увреждания.
"С останалите решения, които вече бяха взети, по отношение на пенсионната система и по отношение на Закона за семейните помощи за деца, вече и законодателно са затворени доста от кранчетата, които източваха тези системи", припомни той. "Така че усилията за по-ефективно използване на ресурса, който имаме, са постоянни и това ще продължи и с инвалидните пенсии".
Министър Калфин сподели още, че се подготвя закон, който чак следващата година ще бъде готов и ще бъде значителна промяна – нов Закон за социалните услуги, който разделя социалните плащания от социалните услуги.
"Той ще дава възможност за много повече съучастие за този, които има възможност за получаване на по-индивидуални социални услуги. Така че всички промени в сектора на социалната политика продължават с пълен ход", поясни той.
Относно заплатите на социалните работници, министър Калфин обясни, че от много време възнагражденията не са били актуализирани.
"Това е тежка работа - много често в агресивна среда, в която човек действително трябва да вложи много сърце и за да я работиш, за мен е приоритет въпросът със заплащането на колегите от сектора", сподели Калфин. "Има нужда да създадем действително добри условия за работа, ако искаме и резултат да получим".
Вицепремеирът допълни, че "бедните хора в България са тези, които имат доход линията на бедността – тя беше 286 лева за миналата година, а методиката, по която работим даде друго число".
Той допълни, че и е подписал предложение до Министерския съвет, който трябва да утвърди следващата година най-вероятно 300 лв. да бъде границата за бедност на член от семейството. Министър Калфин обаче успокои, че има средства за всички, които смятат да подадат молби за енергийно подпомагане през идващия есенно-зимен отоплителен сезон.
преди 9 години Институтът Ifo базиран в Мюнхен, подобен на българския ИПИ, предлага премахване на минималната работна заплата в Германия, както и увеличаване на пенсионната възраст от 63 г сега на 70г и причината за това е... да се осигурят пари за интеграция на бежанците. Германците принудиха гърците да си вдигнат рязко пенсионната възраст, за да си плащат дълговете но, този съвет се връща като бумеранг по ирония на съдбата. http://***.breitbart.com/london/2015/10/08/germans-told-retire-later-scrap-minimum-wage-pay-migrants/ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Бежанците ни струват милиони, а МЕСТНИТЕ милиарди. Но искат още.Не може праг на бедност = МРЗ и не е призив за дигане на МРЗ отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години НЕ се шегувам - EU Refugee Crisis: Germany, European Commission In Talks To Impose New Tax To Aid Refugees, Report Says от вчера http://***.ibtimes.com/eu-refugee-crisis-germany-european-commission-talks-impose-new-tax-aid-refugees-2135972. Информацията идва от местен германски вестник. От това "discussions are ongoing to implement a solidarity tax, which would come into effect in the form of a surcharge on gasoline or sales tax" става ясно как ще бъде събиран налога. Възможно е да има нов акциз върху цената на бензина или ръст на ДДС в целия ЕС с цел помощ за бежанците. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Социална политика също да бъде *** дума , Инвестор , вкарвайте звездите в действие ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Пред кого ще настояваш? Нали ти си правителството, пред себе с или???И какво означава - ще настоявам, по-правилно би било ще го направя!!! Ако не ти - кой друг???Излиза, че бедните в България с имат министерство, лекарите си имат, защо да няма и на данъкоплатците, ама не като Черешаря - как да оскубе, а на обратно, да намали данъците !!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Кога някой от вас ще се обади Повече ме интресува, че от Брюксел ни готвят данък "солидарност" бежанец за ЦЯЛА Европа и парите ще бъдат пращани към страни като Германия, Швеция и т.н с цел подпомагане интеграцията на изметта? отговор Сигнализирай за неуместен коментар