Неблагоприятна е статистиката за българските хотелиери в първия летен месец на годината – през юни местата за настаняване и на леглата в тях продължават да се увеличават, но нощувките драстично да намаляват. Спад има и в броя на пренощувалите лица, заетостта на наличната леглова база е намаляла, а приходите от нощувки бележат нов срив. Това е картината за българските собственици на хотели, мотели, къмпинги, хижи и други места за краткосрочно настаняване с над 10 легла според данните на Националния статистически институт (НСИ).
През юни местата за настаняване са се увеличили – функционирали са 2 731 места за настаняване с над 10 легла. Броят на стаите в тях е 123,5 хил., а на леглата – 269,1 хиляди. В сравнение с юни миналата година общият брой на местата за настаняване се увеличава с 2,6%, а на леглата в тях - с 0,2%.
Броят на нощувките в хотелите драстично намалява през първия летен месец в сравнение с юни на предходната година. Общият брой на нощувките във всички места за настаняване през месеца е 2,9 милиона, или с 14,7% по-малко в сравнение със същия месец на предходната година. Най-голямо намаление на нощувките (с 25,7%) се наблюдава в местата за настаняване с 3 звезди, където предимно нощуват българи.
Справката на НСИ за това какви хотели предпочитат българите и чужденците не изненадва и тенденцията се запазва - чуждестранните граждани избират по-високия клас места, а българите – по-ниския. През юни в хотели с 4 и 5 звезди са реализирани 66,2% от общия брой нощувки на чужди граждани и 31,7% - на българи. В местата за настаняване с 3 звезди са осъществени 29,9% от нощувките на български граждани и 25,7% - на чужденци.
Пренощувалите лица в местата за настаняване през юни намаляват с 2,7% в сравнение със същия месец на 2014 г. и достигат 724,7 хиляди. От всички пренощували 44,4% са българи, като по-голямата част от тях (68,0%) са избрали места за настаняване с 1 и 2 или 3 звезди и са реализирали средно по 2,5 нощувки. Пренощувалите чужденци са 402,7 хил., като 67,5% от тях са нощували в хотели с 4 и 5 звезди и са реализирали средно по 5,2 нощувки.
Заетостта на наличната леглова база е намаляла, отчита още националната статистика. Общата заетост на леглата в местата за настаняване през юни е 38,2%, като спрямо година по-рано намалява с 6,2 процентни пункта. Най-висока остава заетостта на леглата във високия клас хотели с 4 и 5 звезди – 51,2%, следвани от местата за настаняване с 3 звезди – 35,1%, и с 1 и 2 звезди – 21,9%.
Срив и в приходите от нощувки регистрира статистиката. Приходите от нощувки през юни достигат 127,3 млн. лв., или с 12,0% по-малко в сравнение с юни миналата година. Намалението се дължи основно на спада в приходите от чужденци. Регистрирано е намаление на приходите от чужди граждани - с 15,8%, докато тези от български граждани се увеличават с 4,5%.
преди 9 години Крайно време е инвеститорите да се преориентират към инвестиции извън нощувките. Няма смисъл от повече бетон и беше ясно, че рано или късно инвестициите ще бъдат на червено. отговор Сигнализирай за неуместен коментар