IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Комисията за защита на потребителите ще следи за дивото къмпингуване

С нова наредба държавата завишава изискванията към висококатегорийните хотели

12:28 | 05.08.15 г. 14
<p>
	<em>Снимка: pixabay.com</em></p>

Снимка: pixabay.com

За първи път в България се въвеждат минимални изисквания, на които къмпингите трябва да отговарят. Това става с приетата днес от правителството Наредба за изискванията към местата за настаняване и заведенията за хранене и развлечения.

„Не сме регламентирали дивото къмпингуване“, коментира ресорният министър Николина Ангелкова, но посочи, че заради 6-месечния гратисен период за въвеждане на изискванията за спазването им ще следи от следващото лято Комисията за защита на потребителите. 

Наредбата обръща специално внимание на къмпингите и на отделните територии в тях, предназначени за ползване от каравани/кемпери, палатки или с изградени бунгала. Въведени са минимални изисквания, като например наличие на ел. инсталация и електрическо захранване. Палатките ще имат маркировка, като необходимата площ за една палатка е 50 кв. м (за къмпинг категория „три звезди“), 40 кв. м (за „две звезди”) и 32 кв. м (за „една звезда“). Мястото за каравани също трябва да е маркирано и оборудвано, с достъп на вода и електричество.

С наредбата по отношение на хотелите (за всички категории) се създава задължително изискване за въвеждане на единен вътрешен телефонен номер 9 за връзка с хотелските рецепции. Целта на това ново изискване е туристът да бъде максимално улеснен, особено ако му се наложи да потърси бърза или спешна помощ в дадена ситуация.

Туристическите обекти ще се разделят в две категории. Клас А включва хотели, мотели, апартаментни туристически комплекси, вилни селища, туристически селища и вили. Към клас Б са семейни хотели, хостели, пансиони, почивни станции, къщи за гости, стаи за гости, апартаменти за гости, бунгала и къмпинги, ресторанти, заведения за бързо обслужване, питейни заведения, кафе-сладкарници и барове. 

След влизане в сила на наредбата действащите места за настаняване и заведения за хранене ще разполагат с 6-месечен гратисен период, за да отговорят на новите правила.

Ангелкова обясни след заседанието на кабинета, че са премахнати неактуалните изисквания и са създадени нови, които се съобразяват с реалната ситуация в местата за настаняване. Като пример тя посочи, че е премахнато изискването, което касае бързината на сервиране в заведенията, както и такива, свързани с обзавеждането – за определен вид мебели и пилони за знамена пред хотелите.

Като цяло се опростяват и се намаляват изискванията към местата за настаняване от клас Б, с което според управляващите се създават по-добри условия за семеен или малък бизнес. Същевременно обаче се завишават изискванията към висококатегорийните хотели. Фиксирани са например размерите на телевизорите в помещенията за нощуване в най-високия клас хотели, съдържанието на минибара и др.

Въвеждат се и специални правила към хотелски стаи и апартаменти, съдържащи уреди и приспособления за обслужване на хора с намалена подвижност. За първи път са разписани изисквания към менюто на закуската, към услугата „ол инклузив”, съдържанието на румсървис и др.

До 15% от стаите ще може да са с по-малък размер от предвидените за категорията на дадения обект, ако това е съобщено предварително на потребителите на туристическата услуга. Облекчението е насочено към по-старите хотели или хотелите в градската част, които трудно могат да направят технически преустройства, но предлагат допълнителни услуги на своите клиенти.

Посетителите на хостели ще получават безплатна карта на населеното място, достъп до оборудвано кухненско помещение, до всекидневна с телевизор и озвучаване, възможност за ползване на телефон, почистване на стаята, достъп до интернет/Wi-Fi и други услуги. При апартаментните туристически комплекси по-специфичните изисквания са свързани с изграждането на обекта и неговото ползване.

В новата наредба към всички обекти и категории са разписани изисквания за образование, професионална и езикова квалификация, на които следва да отговарят ключовите фигури от персонала на съответния обект.

Ангелкова съобщи, че се водят разговори за намаляване на тарифата за таксите с Министерството на финансите с цел бизнесът да бъде максимално облекчен. Предвиждаме значително облекчение, каза тя, но не уточни цифри.

По думите й на годишна база заложените приходи от туризъм са около 2-2,4 млн. лв. Министърът каза, че те зависят много от участието на фирмите в различни изложения и от желанието на бизнеса да открива заведения за хранене и места за настаняване. До момента приходите са около 800 000-900 000 лева, съобщи министърът.

Още новини от България четете в Dnes.bg

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 09:15 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

4
rate up comment 14 rate down comment 4
STRAHO
преди 9 години
Искат да вкарат ожцете в платена кошара! :))) Бягат, опъват се, все намират дупки в оградите по морето! Трябва да се намери начин да се подкарат в "правилната" посока където с голяма ножица чака избран от овластените в парламента овчар!:))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 17 rate down comment 2
Pronto
преди 9 години
Би ли посочил конкретни случаи с нанесени вреди от "дивото къмпингуване". Защото примерно от дивото застрояване, доста дюни са под бетон. Цялата акция е да се ударят и малкото българи, които още ходят по малкото "свободни" плажове. Акцията дойде веднага след скандала с плажа Алепу, което е прави доста съмнителна
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 3 rate down comment 16
MZ/X
преди 9 години
Аз съм против многото регулации, но липсата на култура на дивото къмпингуване в България създава нужда от подобна регулация!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 3
Pronto
преди 9 години
Ей, не сте регулирали и "дивото плуване"! След като тия ми потни тела са платили такса достъп до плаж, от там са платили за шезлонг и чадър, накрая ми влизат, а и излизат напълно нерегулирано в морето! Не е за вярване, че държавата още търпи такова безобразие. А и има изпуснати приходи към касичките на Бостан и в частност тъста на Йордан Цонев.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още