IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Кои държави ще са най-засегнати от Grexit

Перспективите пред България, Сърбия и Румъния са изложени на най-голям риск, посочва нов доклад на Capital Economics

08:55 | 28.06.15 г. 32
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор
Кои държави ще са най-засегнати от Grexit

Страховете от зараза от Grexit (излизане на Гърция от еврозоната – бел. ред.) са фокусирани върху валутния съюз, но подобно неблагоприятно развитие може също така да застраши бившите комунистически държави, граничещи със средиземноморската страна.

Изразявайки опасения за бъдещето на Гърция в еврозоната, експертите от Capital Economics посочиха по-рано през седмицата, че т.нар. гранични пазари (държави, които са твърде малки от икономическа гледна точка, за да бъдат част от традиционните развиващи се пазари), граничещи със страната на север са изложени на риск, пише CNBC.

"Нарастващата заплаха от излизане на Гърция от еврозоната хвърля сянка върху перспективите за европейските гранични пазари", заявяват анализаторите Джон Ашбърн, Гарет Ледър и Джейсън Тувей в доклада на Capital Economics.

България и Сърбия, която няма обща граница с Гърция, бяха обявени за най-уязвимите гранични пазари при реализиране на Grexit, особено ако това доведе до финансов стрес в цялата еврозона. Непосредствено след двете страни се нарежда Румъния.

Месеците на преговори между Гърция и нейните кредитори не успяха да доведат до споразумение за реформи срещу финансова подкрепа, което стана и причината Grexit да е разглеждан от пазарите като все по-вероятна възможност.

"Вярно е, че реакцията на финансовите пазари досега е приглушена. Проблемите в Гърция представляват малка заплаха за други места по света. Дори и така обаче, страховете са налични", казват авторите на доклада.

Гърция се присъедини към Европейския съюз (ЕС) през 1981 г., малко преди Португалия и Испания, и е една от основателите на еврозоната. Въпреки че средиземноморската страна не е част от "ядрото" на ЕС в Западна Европа, ключовото ѝ местоположение я прави важен субект за Стария континент в геополитически план.

По-рано този месец Capital Economics предупреди, че Източна Европа е уязвима, ако проблемите в Гърция доведат до финансов стрес, и следователно по-слаб растеж в останалата част от еврозоната. Анализаторите подчертаха, че износът на източноевропейските страни към валутния блок е равностоен на между 15% и 50% от брутния им вътрешен продукт.

"Като се има предвид дълбочината на тези търговски връзки, не е изненадващо, че динамиката на износа от Източна Европа е в унисон с растежа в еврозоната", заявява независимата изследователска фирма в своята доклад "Развиваща се Европа".

Освен това банкови клонове в Македония, Румъния и България запазват преките финансови връзки с Гърция, както и останалата част от еврозоната.

Гръцките банки съставляват около 20 на сто от македонския банков сектор според данни на Standard Bank. Един от най-големите кредитори в страната – "Стопанска банка", е собственост на гръцката финансова група NBG.

"Вероятността за сценарий, при който Гърция излиза от еврозоната, ще голяма и ще засегне цяла Източна Европа", изтъкват още от Capital Economics.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 21:39 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

22
rate up comment 6 rate down comment 3
Dury
преди 9 години
IMRO,за Алфа банк-клон България не си прав ! Алфа е гръцка банка с клон в България и по смисъл е чужда банка работеща на територията на страната ни.Може да провериш сам,ако се случи нещо с нея,кой фонд гарантира депозитите в България !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
21
rate up comment 4 rate down comment 0
plamenov
преди 9 години
провизира в Гр. централна банка
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
20
rate up comment 14 rate down comment 2
plamenov
преди 9 години
Алфа Банк е клон на Гръцката Алфа и провизира в Фр. централна банка ;). Преди 2 години се опитаха да получът лиценз и тук но нещо нещата зациклиха (незнам защо). За останалите Гръцки банки си прав ......... но при една паника (заради капиталови ограничения в Алфа) може да има сериозни щети и за тях ........ тълпата си е тълпа
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
19
rate up comment 10 rate down comment 4
IMRO
преди 9 години
Профилактика срещу комунизъм? Прав си!!! Комунизмът е като срамна болест!!! Но аз комунисти не пипам!!! Няма опасност, но сърдечно благодаря за загрижеността!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
18
rate up comment 13 rate down comment 8
IMRO
преди 9 години
Не, виж, гръцките банки в България не са гръцки банки - те са български банки с гръцки собственици, които работят по българското законодателство, включително Алфа Банк.Те нямат гръцки ДЦК и стига БНБ този път да си свърши работата и да следи да не се прехвърлят средства оттук в Гърция, няма да има никакъв негативен ефект (освен ако не се нагнети изкуствено банкова паника като с *** миналата година).Освен това, силно се съмнявам, че гръцките банкери ще се опитват да спасяват правителството на Ципрас - като всеки нормален човек те ще се опитат да си ИЗКАРАТ парите ОТ Гърция вместо да вкарват даймата още пари в черната дупка Ципрас и Варуфакис.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
17
rate up comment 5 rate down comment 10
ing5rov
преди 9 години
Полека , колега...това са лоши признаци ...ранната профилактика е най разумното решение за теб в момента , ако сам можеш да решиш , разбира се .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
16
rate up comment 14 rate down comment 2
plamenov
преди 9 години
Донякъде съм съгласен с теб. Не отчиташ ефекта Алфа Банк Клон България. Едни капиталови ограничения в Гърция и Алфа ще е длъжна да ги въведе и тук. Тогиз оди обяснявай на тълпата че няма страшно за Пощенска и ОББ ..... а след това и за другите банки. Според мен това е най-близката опасност и доста сериозна. може да се случи още утре. Дано не съм прав!!!!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
15
rate up comment 6 rate down comment 1
balkando
преди 9 години
"Всяко зло за добро !" има една народна поговорка. Проблемите постепенно ще намерят решение. Загубите на пазари ще се компенсират постепенно. Но дали ще остане поука от всичко станало, е много спорно !Не че не трябва да се вземат заеми, но дали е случайно че след десетилетия луди печалби от инфлация, сега се стига до отрицателни лихви и цели народи са пред фалит ?!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 19 rate down comment 5
IMRO
преди 9 години
Напълно съм съгласен. А за паленето - тези хора трябва да бъдат ошамарени и наврени в миша дупка, защото са токсични за всички останали.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 19 rate down comment 3
Kaoru
преди 9 години
Европeйска Венецуeла :D Жалко, че европейските венецуeлки не са като оригиналните :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още