От икономическа гледна точка ранното пенсиониране на полицаите е скъп лукс за обществото, коментира пред Нова телевизия икономистът Владимир Каролев относно протеста на полицаите срещу пенсионната реформа.
„Невъзможно е да работиш 28 години, после да получаваш пенсия 40. От икономическа гледна точка това е невъзможно. Това е скъп лукс за обществото”, заяви Каролев.
По принцип България е държавата с една от най-ниските възрасти за пенсиониране, напомни той.
Според Илия Кузманов, представител на синдиката на МВР, Владимир Каролев не е добре запознат с исканията на протеста. „Съгласихме се да бъдем солидарни с обществото и да се въведе минимална възраст за пенсиониране. Но не знаем колко е ползата за обществото”, заяви Кузманов.
По думите му системата на МВР не е подготвена за тази реформа, а в момента в нея не могат да работят служители на 55 години. „Реформата на парче не е полезна. МВР не е реформирано, то не е подготвено за тази пенсионна реформа”, заяви синдикалистът.
Според Владимир Каролев обаче в системата на МВР се работи прекалено малко и така тя и армията натоварват сериозно пенсионната система в България.
В петък по време на протест полицаи поискаха отстраняването на вътрешния министър Румяна Бъчварова, главния комисар на МВР Николай Николов и на зам.-министъра на вътрешните работи Красимир Ципов.
Стотици полицаи, пожарникари и служители на затворите протестираха срещу готвената от кабинета пенсионна реформа. Протестите на служителите на реда започнаха в края на миналата седмица, след като преговорите между синдикатите и ръководството на МВР не постигнаха успех. Още преди това вътрешният министър Румяна Бъчварова и социалният министър Ивайло Калфин обявиха, че няма да се откажат от въвеждане на пенсионната възраст от 55 години в сектора.
Бъчварова заподозря, че някой стои зад протеста и така атакува новото ръководство на полицията. Ивайло Калфин обаче се разграничи от това твърдение и обяви, че не приема протеста за политически.
"Исканията, които се поставят, са напълно синдикални. Разбирам ги, но очаквам разбиране да намерим пресечни точки, както със синдикатите и работодателите", заяви Калфин.
В сектор "Сигурност" трябва да има диференциация във възрастта за пенсиониране, така че всички да не попадат под един аршин, заяви президентът на КНСБ Пламен Димитров чрез БТА. Според него работещите в сектор "Сигурност" са съгласни, че "тези, които са на бюрата", трябва да се пенсионират при по-тежки условия, а, които работят в риск - пожарникари, военни в задгранични мисии, пилоти и определени други категории, могат да бъдат приравнени към най-тежкия труд в индустрията - на миньорите.
Пенсионна възраст трябва да бъде въведена за всички категории работещи българи, включително и за полицейските служители, за които досега са се изисквали 27години стаж, от които две трети в системата, смята Димитров.
преди 9 години Абе то цялата ни пенсионна система е лукс за обществото, но май проблема не е в нея, а по-скоро във все по-малкото работещи. Иначе до някъде смея да подкрепя полицаите, колкото и да не ми е приятно, че е гадно да се променят правилата на играта в движение и всъщност това е големия ни проблем на администрацията, че си мисли, че може да налага правила, когато както й хареса. Подобна е ситуацията и с ВЕИ, същото е със субсидиите за селското стопанство и т.н. Просто тук имаме едни, които искат и едни, които дават, трябва да се намери пресечната точка и най-вече да се намери схемата на автоматизиране на пенсии и т.н. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Че е скъпо, скъпо е, а защо Каролев мисли че това е лукс точно за обществото аз не мога да схвана. Лукса е за полицаите. Тоест това е скъп за обществото лукс за полицаите, г-н Каролев отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години Разбира се! И армията е лукс. Та значи да ги разпускаме. Американците вече чакат да ги поканим да ни пазят. Ако не ги поканим скоро ще ни напомнят че имаме нужда от охранители! .........А *** стават все по смели! Защо ли!? :))) отговор Сигнализирай за неуместен коментар